Bratislava 22. októbra (ČTK) - Štátna dotácia pre prvý ročník externého štúdia na vysokých školách stúpne v budúcom akademickom roku približne o 28 miliónov korún (929.000 eur) na 228 miliónov Sk (7,57 milióna eur). Dnes o tom rozhodla vláda. Od výšky štátneho príspevku závisí, koľko uchádzačov prijmú verejné školy na bezplatné diaľkové štúdium. Univerzity totiž môžu od tohto akademického roka poskytovať externé vzdelávanie aj za peniaze od študentov, naň však príspevok štátu nedostávajú.
Najviac z dvadsiatky verejných univerzít získa najväčšia slovenská vysoká škola - Univerzita Komenského. Vláda jej v nariadení vyčlenila asi 45 miliónov korún (1,49 milióna eur), čo je približne o štyri milióny korún (133.000 eur) viac než v tomto roku. Najmenšiu štátnu dotáciu - približne 1,37 milióna korún (45.000 eur) vláda určila pre komárňanskú Univerzitu J. Selyeho. Aj tá si však polepší, a to asi o 275.000 korún (9128 eur).
Údaje o počte prijatých externistov na bezplatné štúdium z tohto roka nie sú zatiaľ k dispozícii. Vlani, keď verejné školy ešte poplatky od študentov vyberať nemohli, sa na verejných vysokých školách zapísalo v externej forme štúdia takmer 12.600 novoprijatých vysokoškolákov. V dennej forme štúdia sa pritom zapísalo 35.700 prijatých, vyplýva zo štatistík Ústavu informácií a prognóz školstva.
Dnešné nariadenie doplní podľa ministra školstva Jána Mikolaja v krátkom čase opatrenie ministerstva, ktoré určí maximálnu výšku školného na verejných vysokých školách. V tomto roku môžu školy vyberať najviac za štúdium veterinárneho lekárstva, a to 92.000 korún (3054 eur) za akademický rok. Školy však mienili spoplatniť najmä žiadanejšie odbory, ako je napríklad právo. Maximálnu výšku školného určilo ministerstvo v tomto prípade na 18.000 korún (597 eur).
Okrem verejných vysokých škôl pôsobia na Slovensku aj tri štátne a desať súkromných. Súkromné vyberajú školné nielen za externé, ale aj za denné štúdium.
grm boa