BANSKÁ BYSTRICA. Banskobystrickí mestskí poslanci sa postarali o to, že pomník banskobystrickému rodákovi, politikovi, zakladateľovi a prvému riaditeľovi Ústavu pamäti národa Jánovi Langošovi (1949 – 2006), ktorý ešte vlani v auguste odsúhlasili, mesto nepostaví.
Na tohtotýždňovom zasadnutí totiž neodsúhlasili zmenu jeho plánovaného umiestnenia do Mestského parku, s ktorým súhlasil aj pamiatkový úrad. Do parčíka na rázcestí Hornej a Skuteckého ulice, kde mal stáť podľa starého uznesenia, ho zasa mesto nemôže postaviť, lebo s tým nesúhlasia pamiatkari, čo poslanci vzali na vedomie.
Za zmenu umiestnenia pamätníka do Mestského parku hlasovali 10 poslanci, deviati boli proti a štyria sa zdržali.
„Som sklamaný z postoja poslancov, najmä takzvaných pravicových poslancov klubu SDKÚ-DS,“ povedal pre agentúru SITA nezávislý poslanec Vladimír Pirošík, na ktorého návrh vlani mestskí poslanci postavenie pamätníka ako aj výber podoby pamätníka súťažou odsúhlasili.
Jeden z autorov víťazného návrhu pamätníka Langošovi Karol Rosmány zhodnotil pre agentúru SITA hlasovanie poslancov slovami „je to jedno nezodpovedné svinstvo.“
Podľa neho mesto porušilo súťažné podmienky už pri prvej zmene umiestnenia pamätníka, keďže súťaž bola vyhlásená na dielo do konkrétneho priestoru.
V zadaní súťaže bolo umiestnenie pamätníka v parčíku na rohu Národnej a Švantnerovej ulice pri Štátnej opere, to však mestskí poslanci na prvom tohtoročnom zasadnutí zmenili. Zistili totiž po upozornení občanov, že parčík je venovaný pamiatke básnika Laca Novomeského, ktorý tam mal aj pomník s bustou.
Podľa primátora Ivana Saktora mesto teraz pamätník Jánovi Langošovi uloží do depozitu. „Keď sa poslanci rozhodnú raz hlasovať, že ho chcú niekde umiestniť, a odhlasujú to, tak sa umiestni,“ povedal Saktor v domnení, že pamätník je už hotový a mesto ho vlastní.
V skutočnosti autori víťazného návrhu stále čakajú od mesta zmluvu na realizáciu pamätníka, na ktorú majú podľa podmienok súťaže nárok. „Od začiatku som hovoril, že pán Langoš je rozporuplná osoba pre mesto Banská Bystrica. Načo by sme išli do konfliktu, poslanci rozhodli, že zatiaľ sa umiestňovať nikde nebude,“ podotkol Saktor. Či autori využijú svoje právo a urobia pre mesto pamätník aj s vedomím, že pôjde do depozitu, Karol Rosmány ešte nevie. Z hľadiska sochárstva aj architektúry by to však podľa neho nebolo dobré riešenie.
Pirošík pripomenul, že hoci pamätník nebude stáť na verejnom priestranstve patriacom mestu a nepostaví sa za prostriedky z mestského rozpočtu, myšlienka pamätníka Langošovi pochovaná nebola. „V poslednom období sa na nás (klub nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva) obrátilo množstvo ľudí z celého Slovenska, ktorí nám fandia a chcú túto myšlienku podporiť. Začíname hľadať vhodný súkromný priestor v širšom centre mesta a 17. novembra vyhlásime na pietnej spomienke v Mestskom parku zbierku prostriedkov na výstavbu pamätníka,“ povedal Pirošík.
Proti zámeru mesta postaviť pamätník Jánovi Langošovi sa ozývali najmä miestni komunisti. V marci v centre mesta protestovalo proti pamätníku zhruba 20 členov a sympatizantov Socialistického zväzu mládeže a Komunistickej strany Slovenska. Komunisti organizovali proti pamätníku aj petíciu.
Na tvorbu pamätníka Jánovi Langošovi a jeho inštalovanie je v tohtoročnom mestskom rozpočte vyčlenených maximálne 250-tisíc korún (8 298,48 €). Z toho 15-tisíc korún (497,91 €) tvorila súťažná odmena autorom víťazného návrhu.