AKTUALIZOVANÉ 17:20

Britská kráľovná vhodila buly a odletela

Britská kráľovná Alžbeta II. s manželom dnes pod Tatrami ukončili svoju dvojdennú návštevu Slovenska a odcestovali do vlasti.

Britská Kráľovná Alžbeta II. (uprostred) na ľade popradského zimného štadióna preberá puk z rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča (vpravo), aby vhodila úvodné buly.(Zdroj: SITA)

POPRAD, STARÝ SMOKOVEC. Britská kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Philipom dnes pod Tatrami ukončili svoju dvojdennú návštevu Slovenska a odcestovali do vlasti.

Panovnícky pár odletel s viac ako polhodinovým meškaním z letiska v Poprade, s kráľovnou sa pred tým rozlúčil prezident republiky Ivan Gašparovič s manželkou. Alžbeta II. si počas návštevy pozrela Bratislavu a Vysoké Tatry a stretla sa so slovenskými politikmi či športovcami.

Alžbeta II. navštívila Slovensko prvýkrát počas 56 rokov svojho vládnutia ako jednu z posledných krajín Európskej únie. Kráľovná sa okrem iného stretla s Nicholasom Wintonom, ktorý počas vojny zachránil stovky židovských detí z Česka a Slovenska. Na hrade Devín ešte vo štvrtok odhalila Pamätník železnej opony.

Dnes sa vyviezla na Hrebienok, prešla sa Popradom a na hokejovom štadióne otvorila zápas medzi domácimi a anglickým hokejovým tímom.

Kráľovná hádzala buly

V popradskej hokejovej Aquacity Aréne ju dnes vítalo 4300 ľudí. Ešte pred samotným zápasom sa krátko rozprávala s olympionikmi vodnými slalomármi Michalom Martikánom a britským reprezentantom Davidom Florencom.

Na uvítacom ceremoniáli odovzdali britskej panovníčke predstavitelia mesta na čele s primátorom Antonom Dankom hokejový dres, ktorý pripravili špeciálne pre toto podujatie.

Krátko po 13.30 h vhodila Alžbeta II. spolu s prezidentom Gašparovičom úvodné buly priateľského hokejového zápasu medzi domácim HK Aquacity ŠKP Poprad a anglickým Guildford Flames Ice Hockey Club.

Hokejisti Guildford Flames získali v minulej sezóne titul v britskej Premier League a podobne to bolo aj v sezóne 2005/2006, medzitým sa tešili z triumfu v národnom pohári. Výraznou mierou k týmto úspechom prispeli aj viacerí slovenskí hokejisti, najmä Miloš Melicherík. Dlhoročný extraligový útočník Dukly Trenčín sa počas uplynulých piatich sezón stal najproduktívnejším hráčom mužstva a momentálne je jediným Slovákom v kádri guildfordských plameňov.

Záujem o vstupenky na tento exhibičný zápas so symbolickou korunovou hodnotou (0,03 eura), ktoré sa v Poprade začali predávať v utorok, bol veľmi veľký. V predpredaji bolo približne 3000 lístkov a mnohí fanúšikovia na ne čakali ešte pred začatím predaja v dlhých radoch

Na Hrebienku otvorila chodník

Britská kráľovná Alžbeta II. s princom Philipom, vojvodom z Edinburghu obdivovala krásu Vysokých Tatier z Hrebienka, kam sa v sprievode slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča s manželkou vyviezla novou pozemnou lanovkou.

Počas približne päťminútovej jazdy informoval návštevu o vetrovej kalamite v Tatrách, jej dôsledkoch a doterajšom úsilí o obnovu lesa vedúci Výskumnej stanice a Múzea Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) Peter Fleischer.

Pripomenul, že centrálnou časťou Tatier sa prehnala v novembri 2004 veterná smršť, ktorá zničila 12.600 ha lesa. Vietor s rýchlosťou 230 km/h vyvrátil asi tri milióny stromov. Kalamitné územie zasiahli následne aj lesné požiare a pod zlý zdravotný stav lesa sa podpísal premnožený podkôrny hmyz.

Na Hrebienku čakali na kráľovnú Alžbetu II. a princa Philipa ľudia Tatier - lesníci, lyžiari v dobových kostýmoch, horskí záchranári, vodcovia, vysokohorskí nosiči, ale aj sánkari, medzi nimi viacnásobná účastníčka olympijských hier Mária Jasenčáková.

Typické horské profesie a športové aktivity priblížil tatranský primátor Ján Mokoš. Riaditeľ Štátnych lesov TANAPu Peter Líška predstavil projekt Tatry bez bariér. Informoval vzácnu návštevu, že na území TANAPu a Pieninského národného parku (PIENAP) vybudovali doposiaľ osem bezbariérových turistických chodníkov. Zdravotne hendikepovaným, ale aj starším občanom, ktorí sú menej pohybliví, sprístupnili vďaka projektu už viac ako 30 km značkovaných turistických chodníkov. Náklady na výstavbu presiahli 18 mil. Sk (59.750 eur).

Medzi ľuďmi Tatier bol aj Pavol Rajtár, ktorý je legendou medzi tatranskými horskými vodcami. Zastavila sa, jej veličenstvo, pri každej skupine, pri nás takisto. Princ Philip sa spytoval, či nie sme aj dnes na túre, hovorím nie, lebo musíme byť tuná. Otázka bola na vek, na túry a pán prezident nás má v oku, lebo sa vizuálne poznáme, trochu aj osobne. Tak sa ešte raz zastavil, bolo to veľmi milé stretnutie, skonštatoval na margo návštevy Rajtár.

Prvou bezbariérovou trasou, ktorú vybudovali vo Vysokých Tatrách, bol chodník z Hrebienka k Rainerovej chate. Dnes na jeho začiatku čakal na výnimočnú návštevu Branislav Jakubec. Je na invalidnom vozíku, miluje hory a vďaka projektu Tatry bez bariér sa môže venovať vysokohorskej turistike napriek zdravotnému hendikepu. Na začiatku chodníka odhalili hostia tabuľku s textom, ktorý bude pripomínať návštevu jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. vo Vysokých Tatrách.

Do histórie slovenských veľhôr sa natrvalo zapísal aj škótsky lekár, cestovateľ a geograf Robert Townson, ktorý koncom 18. storočia na základe barometrických meraní vyvrátil prehnané predstavy o výške tatranských končiarov. Vystúpil na Lomnický štít i Kriváň a určil ich správnu nadmorskú výšku.

V Spišskej Sobote čakala návštevu aj rómska kapela

Stovky ľudí, remeselníci či rómsky orchester čakali na britskú kráľovnú Alžbetu II. v historickej popradskej časti Spišská Sobota. Panovníčke ukázali tamojší kostol s vzácnym oltárom z dielne Majstra Pavla z Levoče. Remeselnícki majstri z rôznych kútov Slovenska zas vystavovali darčeky, ktoré pripravili pre hlavu britskej monarchie. Alžbeta sa opäť dočkala od ľudí aj potlesku.

V kostole sa kráľovná zapísala do pamätnej knihy. "Aspoň tu ostane dôkaz, že som tu bola," povedala kráľovná podľa miestneho farára Michala Liptáka po zápise v kostole svätého Juraja. Lipták kráľovnú previedol priestormi kostola, ktorý bude panovníčke pripomínať aj darovaná drevená plastika tohto svätca.

"Vôbec som nevedel, že tu bude kráľovná, dozvedel som sa to až priamo na mieste," prezradil ČTK ľudový výrobca zvončekov Stanislav Otruba zo Zázrivej, ktorý si na námestí v Spišskej Sobote rozložil jeden z remeselných stánkov. Pre Alžbetu II. narýchlo pripravil zvonček, ľutoval však, že ho nemohol vygravírovať.

Knihu s venovaním si pre kráľovnú pripravil zas ďalší remeselník Tibor Kobliček. "Je to knižka o ľudových remeslách na Slovensku, sám som do nej napísal venovanie v anglickom jazyku," uviedol. Na námestí vystavoval vlastnoručne vyrobené hudobné nástroje.

Väčší dar pre kráľovnú pripravil aj umelecký kováč Andrej Šedivý z Bratislavy, ktorý pre britskú panovníčku nachystal vykutú ruku so srdcom.

Z moravských Mikulčíc do Spišskej Soboty prišla chovateľka šľachteného plemena psov velšského corgiho so svojím psíkom Colombom. "Túto rasu obľubuje aj Alžbeta II., dúfam že sa pri nás pristaví," povedala 63-ročná Mária Krebsová. Hoci na kráľovnú čakala niekoľko hodín, Alžbeta II. sa pri nej nakoniec nezastavila. Psíka však pohladkala aspoň jedna z dám zo sprievodu anglickej kráľovnej.

Spišská Sobota patrí k historicky najzaujímavejším a najzachovalejším mestám na Spiši. Mesto s bohatou históriou bolo v minulosti jedným z centier regiónu a sídlom viacerých remeselníckych cechov. Historickú zónu tvoria gotické, renesančné a barokové domy.

Záujem kráľovského páru o Tatry neunikol ochranárom z mimovládnych organizácií, ktorí vojvodovi z Edinburghu napísali list a upozornili ho na kontroverzné plány chemických postrekov či ťažby kalamitného dreva v najprísnejšie chránených územiach.

Alžbeta dostala aj koňa

Ďalší kôň plemena lipican pribudol do zbierky britskej kráľovnej Alžbety II. Lipicana jej darovali nielen počas tohtotýždňovej návštevy v Slovinsku, ale aj na Slovensku. Novinárom to dnes povedal slovenský prezident Ivan Gašparovič, ktorý milovníčke zvierat päťročného žrebca venoval. Podobne ako dar zo svetoznámeho žrebčína v slovinskej Lipici aj ten od Gašparoviča bol symbolický, a tak zdobiť jej panstvo nebude.

"Požiadala, aby sa o neho niekto dobrý staral a že by bola rada, keby jej zo žrebčína každý rok podávali správu, ako sa koňovi darí a súhlasila, že môže štartovať ako kôň jej," povedal Gašparovič. Kôň aj naďalej zostane v žrebčíne v Topoľčiankach, kde chovajú asi 500 týchto zvierat; okrem lipicanov aj arabských plnokrvníkov. Podľa Gašparoviča má žrebec dobrý rodokmeň a rodičia boli šampióni.

Prezident už vo štvrtok, na úvod dvojdňovej návštevy, odovzdal kráľovskému páru oficiálne dary. Okrídlené kone a jednorožce nechýbali ani na jednom z nich, drevenej plastike od slovenského umelca Arpáda Pála. Kráľovná si tiež odniesla umeleckú šperkovnicu. Jej manžel, princ Philip, dostal fujaru, ktorú mu Gašparovič predviedol. Hlava štátu Alžbete II. udelila aj najvyššie štátne vyznamenanie, Rad bieleho dvojkríža I. triedy. Dary dostal kráľovský pár aj na ďalších oficiálnych stretnutiach.

"Som veľmi rád, že sme mohli ukázať aspoň niečo z dobrosrdečnosti slovenskej," povedal novinárom Gašparovič krátko po rozlúčke s kráľovským párom. "Kráľovná sa veľmi zaujímala aj o remeslá v Spišskej Sobote, bola tým zaujatá, a to ma teší," dodal prezident.

Vojvodu z Edinburghu podľa prvej dámy Silvie Gašparovičovej prekvapilo, ako dobre slovenskí študenti hovoria po anglicky. "Nechcel ani veriť, že neboli niekde vonku, keď majú taký prízvuk," spomenula Gašparovičová. Princ sa tiež zaujímal o využitie geotermálnej energie v miestnom akvaparku, dodala.

Viaceré médiá si všimli, že kráľovná počas uvítacieho ceremoniálu neochutnala chlieb a soľ, ktorý jej ponúkali podľa starého slovanského zvyku. Gašparovič dnes tvrdil, že o tom slovenská strana vopred vedela. "Dopredu nás upozornili, ale poprosili nás, aby sme napriek tomu ukázali tento náš dobrý zvyk," tvrdil Gašparovič. Podľa britských pravidiel totiž panovníčka nemá jesť na verejnosti.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Atos a Google Cloud nadviazali globálne partnerstvo
 2. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 3. Plynové kondenzačné kotly IMMERGAS „šité na mieru“
 4. Devätnásť destinácií, ktoré sú pre Slovákov TOP na leto 2018
 5. Miriam o dobrovoľníctve v Afrike: „Bola to životná skúsenosť.“
 6. Košice majú svoju prvú Kozlovnu s najdlhším výčapom
 7. V špeciálnom kole sú vyčlenené 4 milióny € pre kotly a čerpadlá
 8. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 9. Aj staršie životné poistenie môže mať nové výhody
 10. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko
 1. Devätnásť destinácií, ktoré sú pre Slovákov TOP na leto 2018
 2. Miriam o dobrovoľníctve v Afrike: „Bola to životná skúsenosť.“
 3. Atos a Google Cloud nadviazali globálne partnerstvo
 4. Košice majú svoju prvú Kozlovnu s najdlhším výčapom
 5. Plynové kondenzačné kotly IMMERGAS „šité na mieru“
 6. V špeciálnom kole sú vyčlenené 4 milióny € pre kotly a čerpadlá
 7. NBS od leta opäť sprísňuje hypotéky. Viete čo vás čaká?
 8. Adlerova - dobré miesto pre rodinu na Furči sa už stavia
 9. Naše finančné družstvo zveľaďuje svoje aktíva
 10. Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si piatykrát odnáša Martinus
 1. Reportáž: Ako sa robia balené bagety? Zisťovali sme vo fabrike 22 680
 2. Plánujete zmeniť lekára? Na toto sa potrebujete pripraviť 17 436
 3. Desať obľúbených multistop zájazdov do celého sveta 14 024
 4. Aká je skutočná pravda o Partners Group Sk? 11 704
 5. 7 miest, kde ešte stále môžete zažiť cisárske Rakúsko 7 714
 6. Nový rekord SME.sk: Za 2 roky takmer 2-krát viac predplatiteľov 5 235
 7. Firmy, pri ktorých sa nemusíte obávať dvojakej kvality potravín 5 114
 8. Tieto dizajnové hrnčeky a poháre na kávu ocení každý 3 954
 9. Tri pravidlá, na ktoré inovatívne firmy nikdy nezabúdajú 3 510
 10. Vieme, čo môže spôsobovať neplodnosť u mužov a žien 3 309

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Vy ste tu pre nás, nie my pre vás, odkazujú farmári Matečnej

Viac ako sto farmárov z rôznych oblastí Slovenska sa stretlo so zástupcami ministerstva pôdohospodárstva, polície a prokuratúry.

DOMOV

Dobré ráno: Jedna vec, v ktorej je Slovensko lepšie ako Česko

Ako vyzerá turbulentná politická situácia v Česku.

DOMOV

Fico nepripustil chyby, viní Kisku a médiá

???????My nikam neodchádzame, povedal Robert Fico na sneme Smeru v Častej- Papierničke.

PRIMÁR

Ráno, alebo večer? Veda zisťovala, kedy má šport najväčší efekt

Zisťovali či sa oplatí cvičiť na lačno.

Neprehliadnite tiež

Okolo Lučenca a Rimavskej Soboty majú ľudia pod nohami drahokamy (+ FOTO)

V opustenom lome sa rozbehla pátračka po modrých zafíroch. Odborníci z bratislavskej univerzity potvrdili mimoriadne vzácne nálezisko.

Na Príslope opravujú cestu, ktorú opravili minulý rok

Slovenská správa ciest odmietla prevziať zrekonštruovaný úsek cesty, pretože jedna z vrstiev pod asfaltovým povrchom nemá predpísané vlastnosti. Zhotoviteľ ju musí vymeniť.

O letisko v Piešťanoch prejavili záujem spoločnosti z Blízkeho východu

Záujem o spoluprácu prejavili spoločnosti zo Spojených arabských emirátov.

Na trať Zvolen – Šahy sa možno vrátia osobné vlaky

Ministerstvo dopravy analyzuje možnosti obnovenia prevádzky.

Poľnohospodár: Hrozí mi, že mi vezmú pôdu, na ktorej roky pracujem

JAROSLAV SALOKA pracuje ako cestár - poľnohospodárstvo má ako koníček, pretože ho baví pracovať s pôdou.