BRATISLAVA. Spravodajkyňa návrhu ústavného zákona o zrušení niektorých amnestií Jana Laššáková (Smer-SD) odporúča plénu Národnej rady (NR) SR o tomto bode ďalej nerokovať. Návrh do prvého čítania legislatívneho procesu predložili nezávislí poslanci Vladimír Palko, František Mikloško, Rudolf Bauer a Pavol Minárik a požadujú v ňom zrušenie amnestií vtedajšieho premiéra a zastupujúceho prezidenta Vladimíra Mečiara na prípad zavlečenia Michala Kováča ml. a zmareného referenda. Rozpravou k tomuto zákonu dnes poslanci ukončili štvrtý rokovací deň 28. schôdze NR SR.
Poslankyňa Laššáková dnes v snemovni pripomenula, že parlament sa takýmto návrhom zaoberal už viackrát, aj v minulom volebnom období a ani raz nebola vôľa na jeho schválenie.
"Pred témou Mečiarových amnestií sa nedá ujsť. Vyhodíte ich oknom, vrátia sa dverami," uviedol Palko pri predstavovaní návrhu. Zároveň pripomenul, že konštatovanie, podľa ktorého je predmetom telefonického rozhovoru medzi vtedajším ministrom vnútra Ľudovítom Hudekom (HZDS) a šéfom Slovenskej informačnej služby (SIS) Ivanom Lexom "nezákonné zasahovanie ministra vnútra Hudeka do vyšetrovania zavlečenia Michala Kováča ml. do cudziny" vyslovil Krajský súd v Bratislave. "Nevyslovila ho ani opozícia, ani médiá," podčiarkol.
Poslankyňa Katarína Tóthová (ĽS-HZDS) vyzvala Palka, aby zverejnil, odkiaľ získal vyšetrovací spis o prípade zavlečenia, z ktorého čítal počas rozpravy k zákonu.
Podľa návrhu by mali okrem amnestie zaniknúť aj účinky rozhodnutí všetkých štátnych orgánov, ktoré zabraňujú v trestnom stíhaní páchateľov skutkov spáchaných v súvislosti so zavlečením Michala Kováča ml. do cudziny v auguste 1995 a v súvislosti so zmareným referendom z mája 1997.
Amnestiu zrušil vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý vykonával istý čas aj prezidentské právomoci. Dzurindovo rozhodnutie viedlo k vzatiu bývalého šéfa SIS Ivana Lexu do väzby, kde pre prípad zavlečenia strávil pred deviatimi rokmi 95 dní. Európsky súd pre ľudské práva, na ktorý podal Lexa sťažnosť, 23. septembra rozhodol, že väzba bola nezákonná. Aj keď mu nebolo priznané odškodné, SR musí zaplatiť súdne trovy vo výške 8000 eur (241.008 Sk).
O ďalšom osude návrhu ústavného zákona by mali poslanci rozhodnúť v utorok 28. októbra. V piaty rokovací deň sa na rad dostane aj novela zákona o verejnom obstarávaní z dielne ministerstva dopravy, ktorá sa prerokúva v skrátenom legislatívnom konaní, ako aj séria sociálnych zákonov ministerky práce Viery Tomanovej.