LIPTOVSKÁ OSADA 25. októbra (SITA) - Celoštátna rarita, jediný kostol Československej cirkvi husitskej na Slovensku (ďalej cirkev) v Liptovskej Osade, už desiatky rokov chátra. V súčasnosti je zrejme v havarijnom stave a situácia sa asi tak skoro nezmení. V roku 2005 sa ukončil spor medzi Obcou Liptovská Osada a cirkvou o vlastníctve a ďalšej budúcnosti kostola. Na základe súdneho rozhodnutia Obec previedla kostol do vlastníctva cirkvi. Naťahovačky medzi oboma zúčastnenými stranami trvali pred rozhodnutím takmer 16 rokov. Napriek tomu sa zrejme dodnes neskončili. „Ján Hradil, ktorý je biskupom cirkvi na Slovensku, na zasadnutí obecného zastupiteľstva deklaroval, že má dostatok financií na rekonštrukciu kostola a vykoná ju v krátkom čase. Odvtedy uplynuli štyri roky a s kostolom vlastník neurobil absolútne nič,“ konštatoval starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma. V súčasnosti obec rokuje s Jánom Hradilom o zámene fary vedľa kostola za obecný objekt. Fara by mala prejsť do vlastníctva obce a obecný objekt cirkvi. Fara bude následne asanovaná a okolo kostola vytvoria nové námestie.
Úplne iný názor na problém prezentoval Ján Hradil. „Už v roku 1989 som požiadal o vydanie kostola do majetku cirkvi, ale obec to odmietala a nemala na to právo. Preto sme to riešili súdnou žalobou v roku 1991. Kostol sme dostali až v roku 2005. Celé obdobie však kostol chátral a za tento stav je zodpovedná obec. Keby nám ho vydali už v roku 1991, je dávno zrekonštruovaný,“ oponoval Hradil. Nesúhlasí ani s tvrdením, že s kostolom cirkev v poslednom čase nič neurobila. „V tomto roku sme upratali interiér kostola, zaviedli novú elektrickú prípojku, obnovili faru a opravili oplotenie. Súčasne zadávame projektovú dokumentáciu na generálnu opravu. Obnova kostola bude stáť takmer 498-tisíc eur (15 miliónov Sk),“ dodal.
Jedinečný kostol je zrejme aj staticky narušený a opadáva z neho omietka, pričom môže poškodiť okolité objekty. „Obec v blízkej budúcnosti osloví zástupcu cirkvi z pozície stavebného úradu, aby odstránil havarijný stav,“ vyjadril sa starosta.
Ak biskup dostane doklad o tom, že kostol je v havarijnom stave, ľahšie získa financie potrebné na opravu. Podľa neho záleží aj na obci, kedy vydá stavebné povolenie, aby sa s rekonštrukciou mohlo začať. V každom prípade biskup prisľúbil, že na budúci rok odstráni aspoň havarijný stav. Ďalší postup v súvislosti s generálnou opravou závisí aj od toho, kedy biskup získa potrebné financie. Napriek súčasným problémom biskup hodnotí spoluprácu s obcou ako vzájomne ústretovú.
Kostol vybudovala cirkev v roku 1930. Výstavba bola dôsledkom konfliktu vtedajšieho rímskokatolíckeho farára s diecéznym biskupom. Vtedy sa časť obyvateľov v Liptovskej Osade oddelila od rímskokatolíckej cirkvi a prešla so svojím kňazom k husitskej cirkvi. Malá časť obecnej komunity zostala v tejto cirkvi do roku 1939, keď bola oficiálne rozpustená. V súčasnosti biskup vymenoval farára cirkvi pre dedinu a pre Martin. Momentálny počet veriacich v Liptovskej Osade nechcel biskup špecifikovať.
zd;ko;pe