Košice 25. októbra (TASR) - V priemere o 800 Sk (26,55 eura) viac zaplatia tento rok za dodávky tepla košické domácnosti, ktoré ním zásobuje spoločnosť Tepelné hospodárstvo (TEHO).
"K 1. augustu zvýšil Úrad pre reguláciu sieťových odvetví variabilnú zložku ceny tepla z pôvodných 268,70 Sk/GJ (8,89 eura) na 310 Sk/GJ (10,29 eura). Dôvodom bol nárast variabilnej zložky ceny nášho dodávateľa tepla a.s. Tepláreň Košice (TEKO), ktorý spôsobilo zvýšenie ceny zemného plynu," vysvetlil pre TASR riaditeľ TEHO Ladislav Knobloch.
Náklady možno znížiť úsporným režimom vykurovania, odporúča odberateľom tepla Knobloch. Ako ďalej informoval, v príprave na novú vykurovaciu sezónu bolo ťažisko investícií TEHO zamerané na úsporu elektriny na odovzdávacích staniciach tepla (OST) reguláciou pohonu čerpadiel na 35 OST, reguláciou takzvaného diferenčného tlaku na odberných miestach a atomizáciou okruhu OST, ktorých pribudlo 25 nových.
Teplárenský systém Košíc je založený na princípe kombinovanej výroby tepla a elektriny, pri ktorom dochádza k úsporám približne 30 percent tepla v palive oproti oddelenej výrobe elektriny a tepla, vysvetlil Knobloch.
V tejto súvislosti poukázal na skutočnosť, že zriaďovaním samostatných plynových kotolní a odpájaním sa z teplárenskej sústavy klesá z pohľadu TEHO využitie jestvujúcich zariadení sústavy centrálneho zásobovania teplom a vznikajú nové zdroje znečistenia ovzdušia v meste.
"Navyše spaľovanie ušľachtilého paliva, akým je zemný plyn, len na kúrenie a na prípravu teplej vody v malých plynových kotolniach je z hľadiska jeho energetického využitia v rozpore s energetickou politikou štátu, v rámci ktorej je jednou z priorít zvýšiť využívanie kombinovanej výroby elektriny a tepla," dodal Knobloch.
Zriaďovateľom TEHO, ktoré spolu s TEKO tvorí najväčšiu centralizovanú sústavu zásobovania teplom na Slovensku, je mesto Košice. TEHO priamo zásobuje teplom a teplou úžitkovou vodou približne 70.000 domácností a množstvo účelových zariadení a inštitúcií napojených na systém.