Štát by mohol v krajnom prípade pristúpiť aj k znárodneniu dôchodkových úspor občanov. V dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu to pripustil predseda vlády Robert Fico.
"Neviem vylúčiť ani nemôžem vylúčiť kroky do budúcnosti. Keby sa finančná kríza ďalej prehlbovala a mali by byť peniaze ľudí ohrozené definitívne, tak vláda, ktorej som predsedom, je dostatočne odvážna, aby prijímala aj netradičné riešenia," upozornil premiér. Zároveň pripomenul, že v čase aktuálnej finančnej krízy dochádza k znárodňovaniu bánk a vlády prijímajú ďalšie rozhodnutia a opatrenia, o ktorých sa predtým nikomu ani nesnívalo.
"Povedali sme napríklad, že pripúšťame vyvlastnenie monopolov za určitých podmienok. To sa týka aj DSS. Pokiaľ by došlo k tomu, že DSS budú životne ohrozovať dôchodky ľudí, tak zakročíme a zakročíme najtvrdšie, ako sa len dá," doplnil Fico. Životné ohrozenie úspor je podľa neho také, keby ľudia z druhého dôchodkového piliera nedostali žiadne peniaze.
Táto téma však v súčasnosti ešte nie je aktuálna. Druhý pilier vláda podľa jej predsedu rešpektuje, aj keď s ním nesúhlasí, a zatiaľ neplánuje ani zmenu pomeru odvodov medzi priebežným a sporivým systémom. "Najskôr dávame ľuďom možnosť, aby sa sami rozhodli. Popritom budeme prijímať opatrenia, aby sme ľudí chránili. Začali by sme poplatkami a chceme prísť aj s myšlienkou zákonnej úpravy, ako musia informovať DSS verejnosť o tom, ako sa vyvíja sporenie v druhom pilieri," priblížil Fico. Hovoriť sa bude podľa neho tiež na tému tzv. supergarantovaného fondu.
K zoštátneniu súkromných dôchodkových fondov dochádza momentálne v Argentíne. Jej prezidentka Cristina Fernandézová de Kirchner podpísala v stredu 22. októbra zákon o zjednotení penzijného systému v krajine na štátnej báze. Zákon ešte musí schváliť argentínsky kongres. Táto legislatíva po 14 rokoch, kedy si ľudia mohli vybrať medzi štátnym alebo súkromným dôchodkovým systémom, znárodní súkromné penzijné fondy v Argentíne.
Národná rada (NR) SR v piatok schválila vládny návrh na opätovné otvorenie druhého, sporivého piliera. Stane sa tak na 7,5 mesiaca, od 15. novembra tohto roka do 30. júna 2009. Vládna koalícia odôvodňuje potrebu otvorenia druhého piliera aktuálnou svetovou finančnou krízou, ktorá na Slovensku najviac ohrozuje práve DSS. Sporitelia by preto mali ešte raz zvážiť riziká spojené s účasťou v druhom pilieri. Opozícia tieto argumenty odmieta. Podľa nej ide vláde iba o získanie a okamžité použitie dôchodkových úspor občanov. Návrh rozpočtu na budúci rok už totiž počíta s týmito prostriedkami vo výške 10 miliárd Sk (331,94 miliónov eur).
Fico: V raste ekonomiky budeme európskym lídrom
Slovensko bude mať aj v nasledujúcom roku jednu z najrýchlejšie rastúcich ekonomík v Európe. Podľa premiéra Roberta Fica nebude dopad finančnej krízy na domáce hospodárstvo taký výrazný, ako v štátoch, ktoré musia nalievať miliardy eur, aby zachránili svoje finančné systémy. „Našťastie my nemáme taký problém s bankami, ako majú iné krajiny“, skonštatoval v diskusnej relácii SRo. Slovenský bankový sektor je likvidný a dôveryhodný, ubezpečil premiér. Poďakoval pritom Národnej banke Slovenska (NBS) za „vynikajúci“ monitoring činnosti bánk. „Môžeme byť naďalej najrýchlejšie sa rozvíjajúca ekonomika, napriek tomu, aká svetová kríza tu je“, uviedol Fico.
Prípadný nižší hospodársky rast sa podľa predsedu vlády neprenesie do zvyšovania rozpočtového deficitu. „Deficit sa zvyšovať nebude", zdôraznil. Výpadky príjmov chce vláda riešiť škrtmi vo výdavkoch neprioritných rezortov a efektívnejším verejným obstarávaním. „Chceme zachovať historicky najnižší deficit a preukázať tým, že sociálni demokrati vedia byť zodpovední hospodári“, vyhlásil premiér. Pomenoval tiež prioritné oblasti, ktorých sa znižovanie výdavkov v žiadnom prípade nedotkne. „Je to sociálna oblasť, tam, kde sme predstavili za dvanásť miliárd korún silný sociálny program a nesmie to byť na úkor schopnosti štátu pomáhať podnikateľskému prostrediu.“ Pomôcť hospodárstvu chce vláda aj masívnymi investíciami do budovania infraštruktúry. „Keď to aj bude drahšie, stojí to zato“, reagoval Fico na možnosť väčších nákladov na požičiavanie peňazí spôsobených finančnou krízou.
Autor: ks

Beata
Balogová
