SME

Zákon o československej federácii - jeden z výsledkov jari 1968

Bratislava/Praha 26. októbra (ČTK) - Ústavný zákon o federatívnom usporiadaní Československej socialistickej republiky, ktorý bol prijatý 27. októbra pred štyridsiatimi rokmi, bol jedným z mála "výdobytkov", ...

Bratislava/Praha 26. októbra (ČTK) - Ústavný zákon o federatívnom usporiadaní Československej socialistickej republiky, ktorý bol prijatý 27. októbra pred štyridsiatimi rokmi, bol jedným z mála "výdobytkov", ktoré sa podarilo presadiť v obrodnom procese v roku 1968. Mal priniesť obom národom rovnoprávnosť a suverenitu. S ohľadom na politickú realitu, danú uplatňovaním totalitnej moci komunistickej strany, zostal však model československej federácie podľa niektorých historikov len na papieri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa historika Jiřího Kociana sa federalizácia československého štátu, presnejšie proces jej tvorby, stala v roku 1968 súčasťou neúspešného pokusu o spoločenskú reformu. Požiadavku na federatívne usporiadanie vyslovila Slovenská národná rada na jar 1968. Úpravu štátoprávnych vzťahov si predstavovala na zásadách rovnosti, rovnoprávnosti a národnej svojbytnosti. Tieto princípy prijal i Akčný program KSČ z apríla 1968 a program vlády. Tvorbu zákona o federácii a následne aj jeho faktické fungovanie však poznačila augustová invázia vojsk krajín Varšavskej zmluvy a jej dlhodobé politické dôsledky.

Ústavný zákon číslo 143/1968 o československej federácii prijalo Národné zhromaždenie 27. októbra 1968 a do platnosti vstúpil 1. januára nasledujúceho roku. Na základe tohto zákona sa Československá socialistická republika stala federatívnym štátom dvoch rovnoprávnych národov, Čechov a Slovákov, tvorená dvomi suverénnymi republikami: Českou a Slovenskou socialistickou republikou. Každá z oboch republík mala svoj zákonodarný orgán (národnú radu) a svoju vládu. Česká národná rada mala 200 poslancov, Slovenská národná rada 150 poslancov.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyšším zákonodarným orgánom štátnej moci na úrovni federácie bolo Federálne zhromaždenie (FZ) - dvojkomorový parlament tvorený Snemovňou ľudu a Snemovňou národov (SN), ktorému bola zodpovedná federálna vláda i prezident. Ústavný zákon vymedzil kompetencie federácie i republík a ich orgánov.

Výkonným orgánom na úrovni federácie bola vláda ČSSR, skladajúca sa z predsedu, jeho zástupcov, ministrov a štátnych tajomníkov a rozhodujúca opäť vo vymedzenej kompetencii. Pokiaľ bol ministrom občan ČSR, mal byť štátnym tajomníkom občan SSR.

Špecifikom federácie ČSSR bol princíp zákazu majorizácie. Spočíval v tom, že pri hlasovaní o určitých zákonoch bol nutný súhlas väčšiny, prípadne ústavnej (trojpätinovej) väčšiny poslancov SN zvolených v ČSR a väčšiny poslancov zvolených v SSR.

SkryťVypnúť reklamu

Už v čase svojho prijatia mal však zákon svojich kritikov. Právnik Viktor Knapp, spravodajca návrhu ústavného zákona o federácii, sa už vtedy vyslovil k dvom nebezpečiam, ktoré môžu nastať: federácia môže buď tiahnuť ku konfederácii, a tým k rozpadu štátu, alebo sa môže zvrhnúť v unitárny štát "prezlečený do federálneho rúcha". Ako ďalší vývoj ukázal, jeho obavy boli v oboch smeroch celkom oprávnené.

Už v decembri 1970 schválilo FZ súbor zákonov, ktorým bol podstatne zmenený, skôr však deformovaný, obsah federácie. Zmeny, ktoré podstatne obmedzili právomoci republík v prospech centra, boli súčasťou celkových normalizačných tendencií spustených v apríli 1969. Okrem iného bolo zavedené jednotné hospodárstvo a jednotný štátny plán, pričom nanovo vymedzoval kompetencie medzi federáciou a republikami tak, že federácia bola fakticky republikám nadradená. Zmeny zdôvodnil vtedajší predseda FZ Dalibor Hanes okrem iného postavením ČSSR v socialistickom tábore a nutnosťou kooperácie v rámci RVHP, ktorá vyžaduje centrálne plánovanie.

SkryťVypnúť reklamu

V normalizovanej podobe potom federácia pretrvala až do pádu komunistického režimu. Po novembri 1989 boli v ústavnom zákone urobené niektoré zmeny (okrem iného zrušenie ustanovení o vedúcej úlohe KSČ či stanovenie postupu pri nahrádzaní poslancov, ktorí stratili dôveru voličov). Platnosť ústavného zákona o československej federácii sa skončila so zánikom Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky 31. decembra 1992.

pd ima boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 363
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 505
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 287
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 335
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 940
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 489
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 085
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Hrunčáková sa teší z výhry proti Rebecce Munkovej Mortensenovej z Dánska.

Slovenky po nečakane dramatickom priebehu získali prvý bod v kvalifikačnej skupine Pohára Billie Jean Kingovej.


TASR
Juraj Slafkovský (v strede) na striedačke Montrealu Canadiens.

Máme tu veľa dobrých hráčov a konkurencia je zase o niečo vyššia, vraví Slafkovský.


TASR
Zľava Martin Šviderský, Nelson Weiper a Eric Martel v zápase Slovensko U21 - Nemecko U21 na Štadióne Antona Malatinského v Trnave v rámci prípravy na EURO U21 2025.

Do predaja ide ďalších 1800 vstupeniek.


Zľava Daniel Gachulinec, Jadeon Descheneau a brankár Connor Lacouvée v zápase HK Nitra - DOXXbet Vlci Žilina v 5. semifinále play-off Tipos extraligy.

Žilinčania znížili stav semifinálovej série na 2:3 na zápasy a doma si chcú vybojovať rozhodujúci siedmy zápas.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu