Trenčín 26. októbra (TASR) - Sociálna a bytová koncepcia mesta Trenčín sa bude v rokoch 2008-2015 orientovať najmä na dôchodcov a mladé rodiny. V krajskom meste by tak mali pribudnúť penzióny, domovy dôchodcov i hospice. Problémy bezdomovcov, týraných či telesne postihnutých osôb a tiež odchovancov detských domovov chce mesto riešiť i v spolupráci s dobrovoľnými a neziskovými organizáciami.
Ako uviedla dlhodobo uvoľnená poslankyňa pre výkon funkcie Janka Fabová, nová sociálna koncepcia vychádza zo súčasného demografického vývoja mesta a tiež z pripravovaného zákona o sociálnych službách, ktorý prenesie niektoré kompetencie na samosprávy. V súčasnosti je v Trenčíne viac ako 10.000 dôchodcov z približne 57.000 obyvateľov. "Sociálna koncepcia sa orientuje na potreby týchto ľudí a to aj výstavbou penziónov, domovov dôchodcov a hospicov," uviedla Fabová. Podľa jej slov chce mesto do budúcnosti zabezpečiť domovy dôchodcov režimového typu v rozsahu 2,4 miest na 1000 obyvateľov a zariadenia penziónového typu v rozsahu 0,8 miest na 1000 obyvateľov. "Požiadavky na tieto zariadenia neustále stúpajú a je to problém, ktorým sa budú musieť zaoberať aj iné mestá," zdôraznila Fabová. Dodala, že už onedlho by sa malo začať s rozšírením Domu sociálnych služieb na Piaristickej ulici, ku ktorému by sa mala pristavať jedáleň. "Zvyšujú sa nároky starších obyvateľov na dovoz stravy a jednoducho my takúto vývarovňu nemáme a berieme stravu z iných organizácií," vysvetlila. Rozšírenie služieb sa plánuje aj v Centre pre seniorov na Sihoti. "Mali sme tam víziu, ktorá teraz nadobúda reálne kontúry, že tam bude postavený penzión - domov dôchodcov pre seniorov s kapacitou asi 40 miest," pokračovala Fabová.
Pri získaní finančných prostriedkov na výstavbu týchto zariadení sa chce trenčianska samospráva orientovať jednak na prostriedky Štátneho fondu rozvoja bývania - Európskeho sociálneho fondu a jednak chce využiť financie mesta.
Medzi základné priority mesta v oblasti bytovej politiky patrí prilákanie súkromných investorov bytovej výstavby do mesta a spolupráca s nimi pri príprave územia. Nemenej dôležité je podľa Fabovej však i zabezpečenie sociálneho bývania v nevyhnutnom rozsahu, v spolupráci so ŠFRB zvýšenie starostlivosti o bytový fond v meste či samotná revitalizácia obytných zón. Podľa Fabovej je v súčasnosti zo strany mladých rodín veľký záujem najmä o "štartovacie" jednoizbové a dvojizbové byty. Riešiť by sa mala i problematika rómskej otázky. Časť trenčianskych Rómov totiž žije v unimobunkách na Kasárenskej ulici, kde sa presťahovali ako neplatiči. Unimobunky sú však iba dočasnou stavbou do roku 2011. "Už teraz sa treba zamýšľať, ako ďalej a čo s ich bývaním," uviedla Fabová na záver.
ddd vs