Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer-SD) vyzval poslancov za SMK, aby sa nebáli a prišli na rokovanie parlamentu, keď sa bude preberať ich účasť na Fóre poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) v Budapešti. "Nech reagujú na moje pripomienky a názory, ktoré tam odznejú," povedal dnes v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Podpredseda vlády chce poslancom predložiť jasnú genézu situácie, ako aj poukázať na chybné kroky poslancov Národnej rady SR vo vzťahu k fóru. Objasnil, že FPKK vzniklo pri maďarskom parlamente a vytvára istým spôsobom podmienky na zásahy do vnútornej legislatívy SR. "Absolútne ignoruje bilaterálne dohody, ktoré existujú medzi Maďarskom a Slovenskom," zdôraznil.
Poslanci opozičnej SMK sa neboja parlamentnej diskusie o ich účasti na Fóre poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) v Budapešti, oni len ignorujú nezmyselné aktivity, ktoré iniciuje vládna koalícia. Pre TASR to dnes ako reakciu na výzvu podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča (Smer-SD) uviedla hovorkyňa SMK Eva Dunajská. Čaplovič v dnešnej relácii STV O 5 minút 12 vyzval poslancov SMK, aby sa nebáli a prišli na rokovanie parlamentu, keď sa bude preberať ich účasť na FPKK.
"Podľa názoru SMK piatkové plánované rokovanie o účasti našich poslancov na FPKK, iniciované koaličnými stranami v Národnej rade (NR) SR, bude fraškou, ktorá nemá oporu ani v Ústave SR, ani v žiadnom zákone," konštatuje vo vyhlásení Dunajská. Tvrdí, že poslanci SMK majú taký istý mandát, ako ktorýkoľvek iný poslanec NR SR a odmietajú normalizačné praktiky, na základe ktorých by mohla časť parlamentu zobrať na zodpovednosť iných poslancov.
SMK zároveň pripomína, že SR je členskou krajinou EÚ, kde pre každého občana platia tie isté normy slobody. "Poslanci SMK jednotne vyhlasujú, že sa nenechajú zastrašovať a akékoľvek snahy v tomto smere považujú za smiešne a neúčinné," uzavrela.
"Odmietam akékoľvek kroky, ktoré smerujú k narušeniu územnej integrity," objasnil líder KDH Pavol Hrušovský. Podotkol, že nie je podstatné, či tieto kroky podnikajú poslanci alebo niekto iní. "Nie je dobré, ak je niekto členom orgánu, ktorý si dal takúto úlohu ako svoje základné poslanie," uviedol na margo účasti poslancov SMK na fóre. Poznamenal, že zatiaľ nevie, o čom bude parlament rokovať, keďže doteraz nedostal žiadny materiál, ani návrh uznesenia. Pokiaľ sa slovensko-maďarské vzťahy neusporiadajú, budú ich politické strany využívať na prekrývanie vážnejších problémov a zisk preferencií, doplnil.
Obaja politici sa zhodli na tom, že riešenie vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami spočíva v dialógu a nie v posielaní si odkazov prostredníctvom médií. Čaplovič uviedol, že vzťahy sú zmrazené od roku 2002 predovšetkým z maďarskej strany pod vplyvom SMK, ktoré nemá záujem o to, aby boli štandardné. Zároveň označil informácie, ktoré od SMK putujú na maďarské ministerstvo zahraničných vecí alebo do parlamentu, za nepravdivé. Podľa Hrušovského pokiaľ neexistuje záujem o rokovanie na najvyššej úrovni, treba rokovať na nižších úrovniach. Poslanci opozičnej SMK porušili svojou účasťou FPKK v Budapešti poslanecký sľub, a tým aj Ústavu SR. Po rokovaní rozšírenej Koaličnej rady to 20. októbra vyhlásil líder SNS Ján Slota. Práve touto aktivitou SMK sa bude zaoberať aj Národná rada SR. Predseda vlády SR Robert Fico zdôraznil, že koaliční poslanci majú ambíciu schváliť uznesenie, "ktoré by malo jasne poukázať na to, do akej miery sú takéto fóra nebezpečné najmä vtedy, ak predstavujú súčasť parlamentov iných štátov".
Informáciu o FPKK prednesie v parlamente podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič v piatok 31. októbra. K informácii zvyčajne nebýva diskusia, koaliční politici sa však dohodli na jej otvorení. Poslanci SMK už skôr deklarovali, že v prípade, ak sa o ich účasti bude v pléne zákonodarného zboru hovoriť, na tejto diskusii sa nezúčastnia.
Podpredseda Čaplovič v diskusnej relácii odmietol, že 100-percentná ochrana vkladov v bankách znamená ochranu bohatých ľudí. Zákon, ktorý prešiel v parlamente, má za cieľ stabilizovať bankový sektor, dodal. Netvárme sa, že situácia nie je vážna a Slovensko je oáza, ktorej sa kríza nedotkne, vyhlásil. V súvislosti s opätovným otvorením druhého piliera Čaplovič uviedol, že dávajú šancu, aby ľudia vzhľadom na momentálnu finančnú krízu reagovali. Je to šanca pre každého, občania už prišli o časť peňazí, ktoré tam dali a nejde o krátkodobý výkyv ale dlhodobý jav, dodal. Zároveň informoval, že na ministerstve sociálnych vecí sa by sa mali pripravovať opatrenia týkajúce sa zníženia poplatkov v druhom pilieri a vytvoriť by sa mal aj super garantovaný fond.
Predseda KDH Pavol Hrušovský konštatoval, že svetová finančná kríza núti prijímať netradičné rozhodnutia a 100-percentná garancia vkladov je jedným z nich. Dodal, že netreba robiť paniku a finančnú krízu zneužívať na prijímanie niektorých opatrení. Kresťanskí demokrati boli za navýšenie garantovania vkladov až do 3 miliónov Sk (99 582 €), dodal.
Autor: ks

Beata
Balogová
