Minister školstva Ján Mikolaj (SNS) tvrdo ignoruje sporné učebnice vlastivedy a dejepisu pre základné školy s vyučovacím jazykom maďarským, ktoré mu posielajú niektoré školy späť na ministerstvo. Vyhlásil to v dnešnej relácii televízie Markíza Na telo.
Podľa neho je totiž takáto forma protestu nekorektná. "Sú za tým politici, vyjadruje to aj určitý vzťah k majetku štátu a k štátnemu jazyku," vysvetlil svoj postoj. Zároveň oznámil, že budúci týždeň bude mať rokovanie s vydavateľmi, na ktorom chce s nimi hovoriť o novom spôsobe uvádzanie geografických názvov. Za slovenským výrazom v prvom páde má nasledovať lomka a vyskloňovaný ekvivalent v maďarčine. Terajšie sporné učebnice však v obehu ostanú.
Podpredseda SMK a exminister školstva László Szigeti však nie je spokojný s takýmto kompromisom. Podľa neho aj táto verzia narúša status quo, on by bol spokojný len s podobou učebníc, aká bola doteraz. "Nikto nemá právo zasahovať do kodifikovaného jazyka iného národa," podčiarkol.
Mikolaj však považuje za problematickú práve doterajšiu podobu učebníc vlastivedy, v ktorých boli mapy písané v slovenčine, ale text vrátane geografických názvov bol celý maďarský. Mapky tak boli podľa neho pre deti nezrozumiteľné.
Szigeti zároveň uznal, že časť maďarských chlapcov a dievčat má problém so slovenským jazykom. Domnieva sa však, že terajšie učebnice vlastivedy im k lepšej znalosti slovenčiny určite nepomôžu. "Nemali by sme robiť iným to, čo nechceme, aby robili nám," odkázal poslanec.
Na margo výsledkov prieskumu, podľa ktorého sú Maďari ako menšina na Slovensku vnímaní najviac negatívne, Mikolaj podotkol, že prieskum mal zle naformulované otázky. "Bol zmätočný. Ja osobne si však myslím, že pokiaľ sú spolu maďarské deti aj so slovenskými, mali by sa rozprávať tak, aby si rozumeli," odporučil.
Szigeti sa naopak domnieva, že názor na maďarskú menšinu sa zradikalizoval práve za posledné dva roky, kedy je pri moci súčasná vláda. "Pred dvoma rokmi boli Maďari až na treťom mieste, čo sa týka negatívneho vnímania. Teraz sú na prvom," dodal.
Poslancom SMK sa nepozdáva, že v sporných učebniciach vlastivedy a dejepisu pre základné školy s vyučovacím jazykom maďarským sú v texte uvedené slovenské geografické názvy, pričom ich maďarský ekvivalent je v slovníku až na konci knihy. Jazyk, ktorým sú učebnice písané, teda považujú za hybridný a apelujú na ich stiahnutie z obehu. Predseda vlády SR Robert Fico po pondelkovej (20.10.) koaličnej rade garantoval, že z obehu sa nič sťahovať nebude.