BÁNOVCE NAD BEBRAVOU. Po búrlivej diskusii poslanci mestského zastupiteľstva v Bánovciach nad Bebravou zrušili dva mesiace staré uznesenie, že Rómom na ulici K nemocnici za 100 miliónov korún (3 319 392 €) opravia tri zdevastované bytovky.
Pôvodné rozhodnutie zdvihlo vlnu nevôle, majoritná časť obyvateľov spísala petíciu, pod ktorú sa podpísalo takmer 2 300 ľudí. Ľudia žiadajú, aby Rómov vysťahovali do inej lokality na kraj mesta. Na dnešnom rokovaní mestského zastupiteľstva sa však prítomní nevedeli dohodnúť, kde by to malo. Primátor vymenoval komisiu, ktorá by mala vybrať vhodnú lokalitu. Sú v nej aj členovia petičného výboru a zástupcovia Rómov. V meste zvažujú aj vyhlásenie referenda o lokalite, kde by Rómov mohli presťahovať. Z Rómov z devastovaných bytoviek však na zastupiteľstvo neprišiel nikto.
„Vzhľadom na dlhodobé skúsenosti nie je riešenie problému v tejto lokalite vhodné,“ povedal pred zaplneným kultúrnym domom predseda petičného výboru Martin Mikuš, ktorý žije na druhej strane ulice. Tam sú rovnako staré bytovky z 50. rokov minulého storočia, avšak neporovnateľne zachovalejšie. Občania, ktorí vystúpili pred poslancami, sa zhodli najmä na tom, že investícia sú zbytočne vyhodené peniaze, pretože Rómovia byty opäť zničia. Tri domy navrhujú zbúrať a tamojším obyvateľom postaviť byty nižšieho štandardu v inej lokalite. „Som poslanec za daný obvod a mám medzi tými obyvateľmi voličov, no ostať tam nemôžu,“ povedal poslanec Miroslav Libič (SDKÚ-DS, KDH).
Primátor Bánoviec Stanislav Šiko (nezávislý) chápe rozhorčenie obyvateľov, že „menšina terorizuje väčšinu,“ avšak zdôraznil, že situáciu treba riešiť. „Sú to mestské byty a svojím stavom ohrozujú ľudské životy. Tento problém sa pred nami kotúľa už spred revolúcie a musíme niečo robiť," povedal Šiko. Mesto chcelo Rómov pôvodne presťahovať do inej lokality, no podľa primátora sa to vždy stretlo s odporom tamojších obyvateľov, ktorí ich v susedstve nechcú.
Mesto opravy odhaduje na 100 miliónov korún (3 319 392 €), pričom pätinu celkových nákladov by si obyvatelia domov odpracovali. K opraveným bytom by následne nadobudli vlastnícky vzťah. "Financie chceme získať z eurofondov alebo pomocou dotácie na rozvoj bývania od ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja,“ doplnil primátor, ktorý nevylúčil, že budú možno musieť využiť aj peniaze z mestskej kasy. Šiko dodal, že o prípadnú dotáciu nechcú napriek zrušenému uzneseniu prísť.