BRATISLAVA. Vládny Smer-SD dnes pomohol opozičnej SMK posunúť na ďalšie rokovanie parlamentu návrh, aby v maďarsky písaných učebniciach boli geografické názvy uvádzané v maďarčine. Strana premiéra Roberta Fica si za hlasovanie vyslúžila výčitky menších koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS. Zemepisné názvy v maďarských učebniciach pre základné školy sa stali v uplynulých mesiacoch predmetom sporu aj medzi Slovenskom a Maďarskom.
SMK v návrhu na zmenu školského zákona reagovala na nedávno vydanú učebnicu vlastivedy, kde sú v maďarskom texte názvy miest či pohorí napísané v slovenčine. Učitelia zo škôl s vyučovacím jazykom maďarským označili takéto texty za nezrozumiteľné a z učebníc odmietli učiť. Učebnice kritizovala aj maďarská diplomacia. O návrhu však definitívne rozhodnú poslanci až na ďalších rokovaniach v budúcnosti.
Úpravy navrhnuté SMK predpokladajú, že názvy miest, obcí, riek alebo pohorí by sa uvádzali v maďarčine. SMK je otvorená aj kompromisu, aby za maďarskými pomenovaniami nasledovali názvy v slovenčine.
Aktivitu SMK však odmietol minister školstva Ján Mikolaj (SNS). Už dlhšie tvrdí, že zákon o geodézii a kartografii zaväzuje vydavateľov učebníc, aby sa geografické názvy vo všetkých knihách uvádzali v štátnom, teda slovenskom jazyku. Odporučil však vydavateľom, aby za slovenskými pomenovaniami vytlačili aj názvy v jazyku národnostných menšín.
SNS dnes hlasovanie Smeru-SD kritizovala a označila ho za "šokujúce". "Sme takýmto konaním pobúrení, hlboko sklamaní a očakávame od koaličného partnera jasné vysvetlenie," reagovala tlačová tajomníčka SNS Jana Benková.
Podpora návrhu SMK Smerom-SD je podľa najmenšej vládnej strany ĽS-HZDS v rozpore so skoršími tvrdeniami premiéra. Fico totiž minulý týždeň po rokovaní koaličnej rady povedal, že nevidí dôvody na stiahnutie sporných učebníc.
Smer-SD sa bránil, že podporou návrhu SMK chcel ponúknuť priestor na ďalšiu diskusiu, hoci pre najsilnejšiu vládnu stranu je návrh SMK neprijateľný. "Poslanecký klub Smer-SD podporuje posunutie tohto návrhu do 2. čítania preto, aby ešte mohla pokračovať odborná diskusia," zdôvodnili vo vyhlásení svoje hlasovanie poslanci Smeru-SD.
Vládna koalícia prežila najväčšiu roztržku vlani, keď ĽS-HZDS odmietala vyhovieť Ficovej žiadosti, aby z postu ministra pôdohospodárstva odvolala Miroslava Jureňu. Smer-SD a SNS sa zase sporili o vplyv rezortov, ktoré ovládajú, na čerpanie peňazí z Európskej únie. Všetci traja lídri koaličných strán však v minulosti opakovane vyhlasovali, že koalícia je stabilná.