Bratislava 29. októbra (TASR) V posledných týždňoch a mesiacoch majú niektoré slovenské lekárne problémy zabezpečiť očkovacie látky proti tetanu, tuberkulóze, kliešťovej encefalitíde a niektoré typy vakcín proti žltačke. Podľa Petra Stanka zo Slovenskej lekárnickej komory ide niekde o krátkodobé výpadky, inde zase o dlhodobý problém.
Podľa Stanka je vylúčené, aby v krátkom čase v jednom regióne Slovenska nejaký liek chýbal a v inom bol dostupný. "Keďže lekárenská sieť na Slovensku pokrýva všetky regióny a podobne aj distribúcia liekov je vysoko flexibilná a nepozná regionálne rozdiely, tak v prípade nedostatku vakcín vždy ide o problém celoslovenský," uviedol pre TASR.
Dôvodov ich nedostatku môže byť viac. Vakcína je zložitý liekový systém a jej príprava môže byť časovo veľmi náročná. Niektoré môžu súvisieť s tým, že u daného prípravku lekárnici, prípadne lekári zistili nejaký problém a liek je celoplošne stiahnutý z obehu. Inokedy môže byť problém na úrovni dodávok zo zahraničia. Dodané je menšie množstvo ako bolo objednané, problém môže byť na úrovni colných skladov a podobne.
"Najhoršie je, keď vakcína chýba z dôvodu, že nebolo vopred správne odhadnuté množstvo vakcín, ktoré pre danú sezónu budeme potrebovať. Dodatočné doobjednávanie vakcín u výrobcov býva niekedy problematické a najmä zdĺhavé," skonštatoval Stanko.
Podľa jeho slov je dôležitá aj predajná cena vakcín. "Farmaceutické firmy sú tiež podnikatelia a pri celoeurópskom dopyte dodávajú lieky prednostne do krajín, kde sú ceny (a tým pádom aj ich zisk) vyššie. Ak štát príliš zníži cenu liekov, môžeme sa stať pre výrobcov finančne menej atraktívny. Nájsť súlad v tomto zložitom systéme ozaj nie je jednoduché," zhodnotil situáciu.
Priame ohrozenie zdravia z nedostupnosti vakcíny by pacientom hroziť nemalo, pretože v prípade vakcín ide prakticky vždy o prevenciu choroby. Ostáva však nepriame riziko, čiže riziko ochorenia. "Ak sú vakcíny, či iné lieky nedostupné, treba v prvom rade nájsť alternatívu. Pacient by sa mal informovať v lekárni, či sú dostupné adekvátne náhrady," radí Stanko.
Podľa obchodného riaditeľa zodpovedného za vakcíny na Slovensku firmy GlaxoSmithKline (GSK) Miroslava Koteka je zásobovanie trhu plynulé. "Podarilo sa nám zvýšiť jednak výrobné kapacity, a rovnako sme naviezli vakcíny aj z okolitých štátov, takže všetky dostupné vakcíny, proti žltačke typu A alebo kombinované proti hepatitíde typu A a B sú zatiaľ na Slovensku v dostatočnom množstve," uviedol pre TASR.
GSK podľa jeho slov plynule zásobuje distribútorov podľa ich požiadaviek a zatiaľ všetky ich požiadavky vedela splniť. "Čiže pokiaľ akútne v nejakej lekárni chýba nejaká očkovacia látka proti hepatitídam, možno je dobré, ak zavolajú k inému distribútorovi. Tá vakcína by sa mala zohnať," odporúča.
"Na trhu sú dve vakcíny pre očkovanie detí proti diftérii, tetanu a pertussis," uviedol pre TASR riaditeľ divízie Sanofi Pasteur Vladimír Oleár. Jedna z nich je plne hradená pre preočkovanie detí v 3. a 6. roku života. Nakoľko sa však vyskytli problémy pri výrobe jednej zo zložiek tejto vakcíny, došlo k jej dočasnému nedostatku aj na slovenskom trhu.
"Vakcína sa však používa na preočkovanie detí v treťom a šiestom roku života. To znamená, že na vykonanie očkovania je v obidvoch prípadoch 12 mesiacov," uviedol Oleár. Dočasný nedostatok vakcíny tak nemôže vyvolať jej oneskorené podanie.