BRATISLAVA. Ani jedna z inštitúcií národností v Maďarsku neuspela v tendroch, ktoré vypísala maďarská Národná rozvojová agentúra.
Informuje o tom internetový portál Slovákov žijúcich v Maďarsku www.luno.hu. Predseda Celoštátnej slovenskej samosprávy (CSS) Ján Fuzik preto poslal list vedúcemu úradu predsedu vlády, ministrovi Péterovi Kissovi. V podobnom liste informoval o probléme aj ministerku zahraničných vecí Kingu Gönczovú.
CSS ako prevádzkovateľ Slovenského gymnázia, základnej školy, materskej školy a žiackeho domova v Békešskej Čabe podala prihlášku do tendra na rekonštrukciu školskej budovy v rámci systému dotácií Rozvojového plánu Nové Maďarsko. Rekonštrukcia školy podľa servera už dlhší čas figuruje medzi odporúčaniami Maďarsko-slovenskej zmiešanej komisie pre záležitosti menšín.
Celoštátna slovenská samospráva vo výbere neuspela, namiesto minimálnych 60 získala 57 bodov. Fuzik vo svojom liste poukazuje na to, že vyhodnotenie a celý proces konkurzu spôsobujú právnu ujmu.
Znevýhodnený bol podľa neho projekt napríklad preto, lebo prevádzkovateľ školy nie je mikroregionálnym združením, škola nepôsobí v hendikepovanej lokalite, ani projekt nie je zameraný na znižovanie školskej segregácie (ktorá ani doteraz neexistovala). Žiadna výhoda pritom nevyplývala z toho, že výučba prebieha dvojjazyčne, pričom je zameraná aj na zachovávanie národnostnej kultúry.
Znevýhodnený bol projekt aj preto, že iba tesne dosiahol 80-percentnú vyťaženosť kapacity. Internetový portál upozorňuje, že pre nesplnenie tohto hľadiska boli nemecké a chorvátske projekty vyradené, čo sa v správe ombudsmana pre práva národných a etnických menšín z 18. augusta 2008, v zrkadle ustanovení menšinového a školského zákona, hodnotí ako nepriama diskriminácia. Podľa informácií CSS na konkurzoch Národnej rozvojovej agentúry s podobnými kritériami neuspela ani jedna zo školských inštitúcií národností. O zdroje na obnovu budovy slovenskej materskej školy sa neúspešne uchádzala aj samospráva mesta Slovenský Komlóš, pričom táto úloha tiež figuruje medzi odporúčaniami zmiešanej komisie.
V závere svojho listu sa Fuzik obracia na ministra Kissa so žiadosťou o pomoc pri riešení akútnych problémov súvisiacich so zlým technickým stavom budovy čabianskej slovenskej školy.