BRATISLAVA. Koalícia chce v parlamente presadiť uznesenie, ktorým požiadajú poslancov za SMK, aby dôsledne plnili poslanecký sľub Národnej rade SR.
V návrhu sa vyslovene nespomína, že poslanci za SMK účasťou na septembrovom zasadnutí Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny porušili poslanecký mandát a Ústavu SR, z čoho ich obviňuje Slovenská národná strana.
Podľa návrhu uznesenia, ktoré predložil predseda parlamentu Pavol Paška, národná rada má vyjadriť hlboké znepokojenie nad uznesením maďarského parlamentu, že fórum sa stalo stálou inštitúciou maďarského parlamentu ako poradný orgán.
„V dôsledku čoho vznikajú opodstatnené obavy, že maďarský parlament neprípustne zasahuje do záležitostí suverénnej Slovenskej republiky, čo je v ostrom protiklade s princípmi Európskej únie,“ čítal z návrhu uznesenia Paška.
Národná rada má ďalej označiť za neakceptovateľné, že poslanci za SMK participujú na činnosti fóra, sú stálymi poradcami legislatívneho orgánu inej republiky. Paška má podľa návrhu uznesenia využiť všetky diplomatické možnosti na prehlbovanie dialógu medzi Slovenskom a Maďarskom.
„Odmietam sa každé ráno budiť spotený len preto, ktorý z predstaviteľov si čo vymyslí, aby napadol SR a aby na slovensko-maďarských vzťahoch demonštroval našu neschopnosť normálnym, občianskym, demokratickým spôsobom byť súčasťou štandardnej Európy," odkázal všetkým maďarským predstaviteľom Paška.
Paška sa čuduje poslancom za SMK, že nesedia v rokovacej sále, keď sa rozoberá ich účasť na fóre. „Je pre nich pravdepodobne výhodnejšie sedávať v Budapešti na zasadnutiach možno maďarského parlamentu a nie tu v Národnej rade Slovenskej republiky, ak ide o záujem občanov Slovenskej republiky,“ dodal Paška.
Na Paškovo vystúpenie vo faktických poznámkach nereagoval ani jeden opozičný poslanec, prihlásila sa len Katarína Tóthová z ĽS-HZDS. Poslanci za SMK na dnešnom rokovaní nie sú. Poslanci by mali hlasovať o návrhu uznesenia v utorok.
SMK: Nech rokujú s maďarským parlamentom
Ak má podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič alebo akýkoľvek iný predstaviteľ parlamentu či exekutívy problém s existenciou Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK), má o tom nadviazať inteligentný dialóg s Národným zhromaždením Maďarskej republiky.
V reakcii na dnešnú Informáciu o vzťahoch a možných negatívnych dopadoch inštitucionalizácie Fóra poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente na politický a spoločenský vývoj v strednej Európe prednesenú Čaplovičom, ako aj návrh parlamentného uznesenia k tejto otázke, to povedal predseda SMK Pál Csáky.
"Minimálne dvanásť vlád v Európskej únii má takýto poradný orgán," reagoval na otázku TASR, ako hodnotí podriadenie FPKK maďarskému parlamentu. "Je to smutné predstavenie politickej a ľudskej frustrácie," dodal na margo dnešnej rozpravy k Informácii, ako aj k návrhu uznesenia vyjadrujúceho znepokojenie nad inštitucionálnym prepojením maďarského Národného zhromaždenia a FPKK, na ktorého zasadnutí sa okrem maďarských poslancov zúčastňujú aj slovenskí, srbskí a rumunskí občania.
"My sa správame európsky, podľa zákonov a Ústavy Slovenskej republiky," komentoval Csáky súčasť návrhu uznesenia, ktorá vyzýva poslancov SMK, aby si riadne vykonávali svoj mandát. Dodal, že slovenská a maďarská koncepcia podpory zahraničných krajanov je podobná a poslanci SMK sa budú na zasadnutiach FPKK zúčastňovať aj naďalej.
Na otázku, prečo toto fórum rieši otázky autonómie v štátoch okolo MR, odpovedal podpredseda SMK József Berényi, že rumunskí a srbskí reprezentanti maďarskej menšiny presadzujú územnú autonómiu, preto sa ňou FPKK zaoberá. "SMK má v programe školskú a kultúrnu samosprávu, nič viac a nič menej," uzavrel Berényi.
Pál Csáky informoval aj o zámere SMK rokovať s KDH a SDKÚ-DS o tom, ako sa v utorok 4. novembra pri hlasovaní postavia k návrhu uznesenia. "Veríme, že sú demokrati a vedia ako hlasovať," doplnil.
Slota opäť útočil
Trpezlivosť slovenskej vlády voči národnostným menšinám presahuje všetky hranice. Počas dnešnej diskusie k Informácii o vzťahoch a možných negatívnych dopadoch inštitucionalizácie Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) pri maďarskom parlamente na politický a spoločenský vývoj v strednej Európe prednesenej podpredsedom vlády SR Dušanom Čaplovičom to uviedol líder SNS Ján Slota.
"Nijaký štát sa nespráva ako táto vláda," vyhlásil. Zároveň mu prekáža, že kým si Maďari na Slovensku stavajú sochy svojich dejateľov, Slovákom v Maďarsku nedovolia postaviť si súsošie sv. Cyrila a Metoda. "Je to asi svetová rarita, ktorá má miesto v Guinnessovej knihe rekordov," povedal.
Zároveň vyhlásil, že ak Maďari nedajú viac, Slováci musia dať menej, lebo len tak je to spravodlivé. "Nesmieme dopustiť protislovenské aktivity, rozvratnú činnosť protislovenských živlov na území Slovenska," povedal.
Slota sa domnieva, že kým neprestanú štvanice z maďarskej strany, nemôže byť o priateľských vzťahoch medzi oboma krajinami ani reči. "Nemožno žiť v 21. storočí a v medzinárodných vzťahoch používať maniere 19. storočia. To len vedie k vyostreniu napätia, a nie k priateľským vzťahom," dodal.
SMK koná v rozpore s európskym právom, tvrdí Čaplovič
Fórum maďarských poslancov Karpatskej kotliny pri maďarskom parlamente založené na etnickom princípe je exemplárnym príkladom maďarskej politiky presadzujúcej kolektívne práva národnostných menšín, ktoré Európa odmieta. Slovenská republika vždy mala a má záujem na dobrej spolupráci so svojimi susedmi, povedal vicepremiér Dušan Čaplovič s tým, že Maďarsko dáva prednosť jednostranným krokom a nie takejto spolupráci. Spomenul pri tom pred niekoľkými rokmi prijatý maďarský krajanský zákon, ktorý vyvolal napätie medzi oboma krajinami.
Čaplovič na adresu poslancov za Stranu maďarskej koalície (SMK), ktorí podľa jeho slov neustále zdôrazňujú, že ich strana vyznáva európske hodnoty a pasuje sa za vzorovú európsku politickú stranu, svojou účasťou na činnosti fóra ukazujú svoju pravú tvár. „De facto i de iure konáte v rozpore s európskym právom, normami, nehovoriac už o etickej stránke celej veci,“ zdôraznil Čaplovič.
Vicepremiér sa ďalej pléna opýtal, či účasť poslancov SMK na činnosti fóra je v súlade s ústavou SR, so sľubom poslanca voči Slovenskej republike. „Máme veľa indícií o tom, že to v súlade zrejme nie je,“ povedal s tým, že je na poslancoch, či podriadenosť časti svojich poslancov subjektom maďarského štátu budú akceptovať a tolerovať.