BRATISLAVA. O ďalšom vývoji Cyklotrónového centra musí rozhodnúť komplexný audit. Ten by mal byť podľa Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR hotový o štyri týždne a správou o súčasnom stave projektu by sa vláda SR mala zaoberať ešte v tomto roku.
"Tento projekt má za sebou viac ako 12-ročnú históriu a investovalo sa v ňom viac ako 5 miliárd Sk (165,97 milióna eur). Zdá sa, že v ostatných rokoch bol tento projekt zanedbaný," konštatoval predseda ÚNMS Peter Lukáč s tým, že po tom, ako v auguste minulého roka nastúpil do funkcie, rozhodol o zmapovaní, auditovaní a analyzovaní celého projektu. "Na tému ďalšieho využitia cyklotrónu by sme chceli začať odbornú diskusiu," avizoval Lukáč.
Na dokončenie projektu by podľa odhadov ÚNMS mali ísť ďalšie 2 miliardy Sk (66,39 milióna eur), ročná prevádzka cyklotrónu si vyžiada 100 miliónov Sk (3,32 milióna eur) ročne. Financie pôjdu zo štátneho rozpočtu, preto je podľa slov Lukáča cieľom zobjektivizovať celý projekt. Poradenstvo spoločnosti Deloitte Advisory, s. r. o., vybranej verejným obstarávaním, bude stáť 75 miliónov Sk (2,49 milióna eur) bez DPH.
Jednou z otázok, ktoré by mal audit zodpovedať, je morálna zastaranosť projektu. Ako Lukáč konštatoval, viacerí slovenskí a zahraniční experti tvrdia, že zariadenia v slovenskom Cyklotrónovom centre sú morálne zastarané. "Nezodpovedanou otázkou je aj využitie projektu na liečbu rakoviny," upozornil Lukáč s tým, že názory na cyklotrón sa líšia, jeho snahou je zostať nezávislý a nechať posúdenie projektu odborníkom. Vláde SR plánuje tiež v komplexnej správe navrhnúť, aby projekt cyklotrónu prevzala iná inštitúcia.
Do diskusie sa snaží úrad zapojiť Slovenskú akadémiu vied (SAV), zahraničných expertov a ÚNMS plánuje zorganizovať aj odborný seminár na túto tému.