BRATISLAVA. Vec maďarských učebníc nie je vecou len Maďarov žijúcich na Slovensku, ale meradlom demokratických hodnôt na Slovensku, zhodli sa zástupcovia maďarských mimovládnych neziskových organizácií na celoštátnom stretnutí - Občianskom fóre. Vyzývajú v tejto súvislosti predstaviteľov slovenského verejného života k protestu proti dvojjazyčnému používaniu slovenských zemepisných názvov v texte maďarských učebníc, informovali agentúru SITA hovorcovia Občianskeho fóra Kálmán Petőcz a Károly Tóth.
Ministerstvo školstva 20 rokov po zmene režimu a štyri roky po integrácii Slovenska do Európskej únie opäť používa metódy pripomínajúce komunistickú minulosť v snahe zasahovať direktívnym spôsobom do veci používania jazyka v učebniciach pre školy s vyučovacím jazykom maďarským, zdôrazňuje sa vo výzve.
Na základe skúseností z predchádzajúcich desaťročí typu „Dnes sme to my, zajtra to budete vy“, môžeme reálne predpokladať, že ak toto rezort školstva dnes urobí s maďarskými učebnicami, zajtra si bude môcť dovoliť prepísať aj slovenské, ak ich nebude považovať za dostatočne „národné“ alebo „angažované“ vo vzťahu k aktuálnej vládnucej moci, upozorňujú vo výzve. Zasahovanie do obsahovej stránky učebníc okrem toho, že porušuje ústavné práva, negatívne zasahuje do každodenného života občanov, nech by to mali byť Maďari, príslušníci iných národností žijúcich na Slovensku, alebo samotní Slováci. Podľa zástupcov maďarských mimovládnych organizácií sloboda vzdelávania, sloboda voľby vyučovacieho zariadenia, slobodná voľba učebníc, sloboda pedagógov či rodičov, práva detí, toto všetko prevyšuje akékoľvek krátkodobé, úzkoprsé stranícke záujmy alebo záujmy ministra a jeho poradcov.
Zástupcovia maďarských mimovládnych neziskových organizácií prijali aj výzvu k zastaveniu predvídateľných asimilačných procesov a iniciujú zorganizovanie okrúhleho stola v januári 2009, ktorého by sa zúčastnili všetky významné inštitúcie Maďarov na Slovensku.
Celoštátne stretnutie mimovládnych neziskových organizácií Maďarov na Slovensku sa uskutočnilo v Šamoríne už tretíkrát. Cieľom konferencie je, aby sa každoročne identifikovali problémy maďarských organizácií na Slovensku, zmerali sa perspektívy tretieho sektora na južnom Slovensku a aby sa reagovalo na aktuálne problémy týchto organizácií.