BRATISLAVA. Rómska iniciatíva Slovenska (RIS) chce, aby rómske deti navštevujúce školy s vyučovacím jazykom maďarským vedeli po slovensky lepšie. Vyzve preto Národnú radu SR, aby pri opätovnom prerokovaní školského zákona zvýšila počet vyučovacích hodín štátneho jazyka na národnostných školách. Slabá slovenčina spôsobuje Rómom problémy s uplatnením sa na trhu práce, upozorňuje RIS.
Predseda iniciatívy Alexander Patkoló pre TASR vysvetlil, že štátny jazyk sa podľa neho rómski žiaci na národnostných školách nenaučia dostatočne. "Na našom poslednom grémiu sme sa zhodli, že nakoľko sa nanovo podarilo otvoriť školský zákon, vyzveme poslancov, aby hlasovali za zvýšenie počtu vyučovacích hodín štátneho jazyka," povedal pre TASR.
Podľa jeho odhadu minimálne 30 percent detí, ktoré navštevujú školy s národnostným jazykom maďarským, sú rómske. "Sú obce, kde vlastne neexistujú slovenské školy, nie je na výber. Je tam napríklad len škola s vyučovacím jazykom maďarským a či rodičia chcú, alebo nechcú, musia tam svoje dieťa dať. Ak by tam bola tiež škola slovenská, mohli by sa rozhodnúť. Ale takto nemajú na výber. Je to určitým spôsobom hendikep," tvrdí. Pre TASR priblížil, že on sám, kým sa nemohol hlásiť k rómskej národnosti (táto možnosť existuje od roku 1991, poznámka TASR) a hlásil sa k maďarskej, chodil do slovenskej školy.
RIS vo svojom stanovisku zdôrazňuje, že štát by mal pripraviť také vzdelávacie podmienky, aby sa aj príslušníci národnostných menšín naučili štátny jazyk čo najkvalitnejšie.
Rómska iniciatíva Slovenska je mimoparlamentnou politickou stranou. Vznikla v roku 1996 pod názvom Rómska inteligencia za spolunažívanie v SR. Súčasné pomenovanie používa od roku 2000.