BRATISLAVA. Od dnes sa mení prevod prebytočného majetku na obce. Doteraz ho dostávali zdarma, ak oň neprejavili záujem iné orgány štátnej správy. Po novom bude od 1. novembra ministerstvo obrany, vnútra a dopravy povinné vypísať ponukové konanie a prebytočný majetok, najmä kasárne či budovy na hraniciach so schengenom, sa pokúsi predať. Ak sa to nepodarí ani za 30 percent ich "primeranej ceny", ponúknu podľa nedávnej novelizácie zákona o prevode vlastníctva štátneho nehnuteľného majetku na samosprávu.
Kriticky k novele, ktorú predložili poslanci vládnej koalície Rudolf Pučík (SNS), Ján Richter (Smer-SD) a Ján Kovarčík (ĽS-HZDS), sa postavilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Podľa ZMOS-u novela sťažuje podmienky pre mestá a obce uchádzať sa o majetok štátu. Počas prerokovávania normy v parlamente boli proti opoziční poslanci. Starý zákon podľa poslanca Martina Fedora zaručoval pomerne rýchly bezodplatný prevod prebytočného nehnuteľného majetku do správy miest a obcí, čím sa dostával bližšie k lepšiemu využitiu pre občanov týchto miest a obcí. Poslanecká novela naopak posilňuje centralizmus aj tam, kde to nie je potrebné, posilňuje byrokraciu, otvára možnosť machinácie so štátnym majetkom, zväčšuje priestor pre korupciu, zdôraznil Fedor. Poslanec Július Brocka (KDH) dodal, že koaliční poslanci pripravili pôdu pre skrytú privatizáciu. Cena prebytočného majetku sa podľa neho odhaduje na 1,7 miliardy korún (56 429 662 €), pri opakovaných ponukových konaniach sa cena môže znížiť asi o 1,2 miliardy Sk (39 832 703 €). "O toľko sa zníži cena pre vašich vybraných záujemcov," poznamenal na adresu vládnych poslancov, ktorí návrh dali do parlamentu. Šéf rezortu obrany Jaroslav Baška iniciatívu koaličných poslancov obhajoval. Novela ponecháva samosprávam možnosť uchádzať sa o majetok, mení sa len, že najskôr sa bude ponúkať za odplatu a až keď oň nebude mať nik záujem, ponúkne sa bezodplatne mestám a obciam. O kúpu sa teda môžu uchádzať aj samosprávy, podotkol Baška. Znižovanie ceny ponúkaných nehnuteľností až o 70 percent vychádza podľa neho zo skúseností z praxe, keďže niekedy ide o nezaujímavý majetok. Získať aspoň 30 percent z posudkovej ceny bude vždy lepšie ako doteraz, keď štátny rozpočet z toho nemal ani korunu.
Doteraz sa zákon o prevode majetku štátu na obce týkal len ministerstva obrany. Novela koaličných poslancov pridáva majetok ministerstva vnútra, dopravy a nimi zriadených organizácií. Obrana ponúkala najmä nevyužité kasárne, vnútro ponúkne budovy na hraniciach, ktoré po vstupe do schengenu nepotrebuje. Ministerstvo dopravy nevie, prečo sa v novele objavilo, prebytočný majetok vraj nemá. "Pre istotu to tam napísali. Asi tam globálne zaradili všetky rezorty, ktoré môžu niečo vlastniť," domnieva sa šéf rezortu Ľubomír Vážny.