BRATISLAVA. Keď sú vzťahy medzi štátmi dobré, alebo dokonca nadštandardné ako v prípade Českej a Slovenskej republiky, nie je problém urobiť hrubú čiaru za problémami z minulosti, alebo sa dokonca za vzájomné krivdy ospravedlniť. Pre TASR to povedal podpredseda vlády pre ľudské práva Dušan Čaplovič.
"Pri príležitosti 90. výročia vzniku Československej republiky som povedal, že treba oceniť to, že nám v tom období česká inteligencia pomohla - či už to boli učitelia, lekári, kultúrni pracovníci, lebo my sme mali vďaka tomu, že sme boli v Uhorsku, inteligenciu odnárodnenú, asimilovanú alebo zdecimovanú," poznamenal. "Na druhej strane treba povedať aj to, že v roku 1939 musela česká inteligencia zo Slovenska odísť a za to sa treba ospravedlniť," dodal Čaplovič, podľa ktorého má aj česko-slovenská história problémové miesta. Vzhľadom na dobré medzištátne vzťahy však príliš nebolia. Dobré vzťahy má podľa neho Slovensko aj s Poľskou a Rakúskou republikou.
"Jediný problém je s Maďarskou republikou," poznamenal s dodatkom, že práve Strana maďarskej koalície (SMK) by mala pomáhať stavať mosty medzi týmito štátmi, ale nerobí to. Podľa Čaploviča sa aj historické traumy medzi Slovenskom a Maďarskom dajú riešiť až potom, čo sa podarí zlepšiť bilaterálne vzťahy.
"Problém je to, že v Maďarsku majú niektorí ľudia stále pocit, že im Česi zobrali nejaké územia - nehovoria dokonca ani, že to boli Slováci, ale Česi. Stále majú bolesť z Trianonu, majú reminiscencie na Benešove dekréty a z minulosti vyberajú len problémy," upozornil.
Do budúcnosti však očakáva, že aj MR "dostane zdravý rozum" a pochopí, že napríklad prijatie uznesenia z 3. marca 2008, ktorým maďarský parlament podriadil pod svoju gesciu Fórum poslancov Karpatskej kotliny (FPKK), bolo chybou. "Očakávam, že sa vrátime znovu do prostredia bilaterálnych vzťahov a k existujúcej základnej zmluve o dobrej spolupráci a priateľstve z roku 1995," doplnil.
V takom prípade by sa čiastkové problémy dali riešiť spoločnými komisiami na úrovni rezortov alebo parlamentov obidvoch republík. Podľa Čaploviča je však dôležité, aby aj maďarskí politici pochopili, že Slovenská republika je suverénny štát a rovnocenný partner pre rokovania.