NITRA. Biskupstvo otvorilo len hlavnú časť krypty kanonikov - bočné časti, kde je aj Tisova hrobka, zostali uzavreté. Vyjadrenie biskupského úradu k dôvodom tohto kroku sa agentúre SITA získať nepodarilo. Časť kanonickej krypty bude otvorená do 8. novembra, každý deň v čase od 7:00 do 17:00. Krypta býva otvorená pravidelne raz do roka na sviatok Všetkých svätých. Celoročný prístup k Tisovej hrobke majú jeho príbuzní.
Jozef Tiso bol kanonikom Nitrianskej diecézy, pôsobil tu 37 rokov v rozličných cirkevných službách. Ako sa uvádza v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal Biskupský úrad v Nitre, na hrade ho pochovali s cieľom predísť prípadnému zneucteniu jeho pozostatkov, ako aj preto, že vzhľadom na vtedajšiu situáciu ho nebolo možné pochovať podľa platných cirkevných predpisov. „Aktom uloženia jeho telesných pozostatkov sa aspoň čiastočne spĺňa jeho posledná vôľa. V kresťanskom chápaní pohrebná rozlúčka a pochovanie tela, v ktorej sídlila nesmrteľná duša, nie je hodnotením života zosnulého človeka,“ píše sa v stanovisku.
Tiso sa narodil 13. októbra 1887 v dnešnej Bytči. Bol rímskokatolíckym kňazom a jediným prezidentom prvej Slovenskej republiky. Istý čas študoval v nitrianskom seminári, neskôr v štúdiách pokračoval vo Viedni. V roku 1915 sa stal rektorom Teologického seminára v Nitre a učiteľom na piaristickom gymnáziu, neskôr profesorom teológie. Od roku 1921 do roku 1924 bol biskupským tajomníkom a učiteľom v Bohosloveckom seminári v Nitre. Jeho osobnosť dodnes vyvoláva mnohé otázniky, keďže za jeho prezidentovania deportovali zo Slovenska do koncentračných táborov tisícky Židov.