BRATISLAVA. Predaj tovaru alebo poskytovanie služieb za cenu prevyšujúcu obmedzenie, t.j. maximum dovolenej výšky ceny, pokiaľ je takýto cenový limit ustanovený všeobecne záväzným právnym predpisom, bude možné od 1. decembra postihnúť. Počíta s tým novela Trestného zákona z dielne Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, o ktorej budú na budúci týždeň na pokračujúcej 28. schôdzi rozhodovať poslanci Národnej rady SR. Z pomerne rozsiahleho 98-bodového programu čaká na zákonodarcov ešte 34 hlasovaní.
Rezort upozorňuje, že kto poruší práva spotrebiteľa konaním spočívajúcim v obchodných praktikách, ktoré sa za každých okolností považujú za nekalé, potrestá sa trestom odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky. Táto sankcia hrozí aj tomu, kto dá na takéto nekalé konanie v obchodných praktikách pokyn, "hoci predávajúci bol za obdobné konanie v predchádzajúcich 24 mesiacoch postihnutý".
Na rad sa dostane aj novela Obchodného zákonníka, podľa ktorej majú mať spotrebitelia od 15. januára 2009 vyššiu ochranu pred neprimerane vysokými sankčnými úrokmi, ktoré sú uplatňované najmä pri tzv. rýchlych pôžičkách.
Poslanci budú tiež hlasovať o členoch rady Slovenského pozemkového fondu (SPF). Na návrh vlády SR sa nimi majú stať Jozef Kolesár, Miloslav Šebek, Marián Čakajda, Slavomír Eliaš, Ľubomír Řehák a Mária Gajdošová. Strana Smer-SD do tejto funkcie nominovala Štefana Hermana, SNS Petra Marčulinca, ĽS-HZDS Jána Bodnára, KDH Dagmar Valúchovú SMK Richárda Hamerlika a SDKÚ-DS Jána Goliana. Opozícia má však podľa zákona o SPF možnosť obsadiť len dve miesta v rade.
Rada fondu pozostáva z 11 členov, ktorí nemôžu byť zamestnancami SPF. Volí ich parlament, a to šesť na návrh vlády a päť na základe princípu pomerného zastúpenia politických strán, za ktoré boli poslanci zvolení do NR SR, na návrh Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo, životné prostredie a ochranu prírody. Funkčné obdobie členov rady je trojročné.
Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) navrhuje, aby parlament vo forme uznesenia k Informácii o vzťahoch a možných negatívnych dopadoch inštitucionalizácie Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) pri maďarskom parlamente na politický a spoločenský vývoj v strednej Európe vyjadril hlboké znepokojenie. Informáciu na základe uznesenia pléna predniesol podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič (Smer-SD).
"NR SR berie na vedomie túto informáciu a vyjadruje svoje hlboké znepokojenie nad obsahom uznesenia č. 17 z roku 2008 Národného zhromaždenia Maďarskej republiky, podľa ktorého FPKK zahŕňajúce aj poslancov NR SR za stranu SMK sa stáva stálou inštitúciou maďarského parlamentu vo forme poradného orgánu, v dôsledku čoho vznikajú opodstatnené obavy, že maďarský parlament svojim uznesením neprípustne zasahuje do záležitostí suverénnej SR, čo je v ostrom protiklade s hodnotami a princípmi EÚ," uvádza sa v návrhu, o ktorom budú poslanci hlasovať.
Jeho obsahom má byť aj fakt, že NR SR považuje za neakceptovateľné, že poslanci NR SR, ktorí participujú na činnosti predmetného fóra, sú stálymi poradcami legislatívneho orgánu inej republiky. "Národná rada SR žiada poslancov slovenského parlamentu za stranu SMK, aby dôsledne napĺňali sľub poslanca NR SR a odporúča predsedovi Národnej rady SR, aby využil všetky diplomatické možnosti na prehlbovanie dialógu medzi SR a Maďarskom," píše sa v návrhu uznesenia, o ktorom sa bude hlasovať v utorok 4. novembra.