TRENČÍN. Brezina by mala zostať Brezinou. Tento názor environmentalistov, ktorí spísali za záchranu trenčianskeho lesoparku petíciu, podporilo svojím podpisom viac ako 6300 občanov. Evnironmentalisti chcú svojou aktivitou docieliť, aby vedenie mesta nepodľahlo nátlaku investorov a "zelené plochy" v meste zostali zachované.
"Očakávame zo strany mesta korektný prístup nielen voči investorom, ale aj voči občanom, ktorých reprezentuje petícia," vysvetlil dnes na tlačovej konferencii Richard Medal z Centra environmentálnych aktivít. Podľa trenčianskeho primátora Branislava Cellera však rozpor medzi ochranármi a mestom v prípade lesoparku nie je. "Pre nás je Brezina takisto nedotknuteľná. Nehrozí žiadne znižovanie výmery, ako bolo možno nejakým spôsobom prezentované. Naopak, sme pripravení do Breziny aj v ďalšom období investovať zdroje tak, aby bola ešte atraktívnejšia a ešte príťažlivejšia pre Trenčanov a návštevníkov mesta," povedal na margo petície Celler.
Ako uviedla koordinátorka celého projektu Lucia Almášiová, so zberaním podpisov začali environmentalisti počas hudobného festivalu Pohoda v júli tohto roku. Z celkového počtu podpísaných ju podporilo 63 percent Trenčanov. Almášiová dnes zdôraznila, že petíciu podpísali ľudia všetkých vekových kategórií. "Bol tam veľký počet mladých ľudí. Pri rozhovore s nimi som mala pocit, že svojím podpisom chcú zariadiť niečo do budúcnosti," uviedla. Zároveň zdôraznila, že počet ľudí, ktorí petíciu podporili, vysoko prekročil ich očakávania.
Petíciu dnes environmentalisti odovzdali mestu Trenčín. "Chceme, aby tie požiadavky uznali, aby ich realizovali a pokiaľ budú tvrdiť, že nemôžu, tak chceme adekvátne vysvetlenie a zdôvodnenie prečo," vysvetlila Almášiová. Podľa Medala v súčasnosti neexistuje žiadny konkrétny zámer, ktorý by momentálne ohrozoval Brezinu. Napriek tomu považuje jej spísanie za opodstatnené. "Máme zdokumentované veľmi silné tlaky zo strany investorov, kde zatiaľ mesto odoláva. Veríme, že vďaka tejto petícii aj odolávať bude," poznamenal.
Trenčiansky primátor dnes zdôraznil, že terajšia výstavba v okolí Breziny je v súlade s územným plánom. "Takisto tam platia ochranné pásma, kde môžu byť postavené domy od lesoparku," uviedol Celler. V súvislosti s ďalšou zeleňou, ktorú chcú environmentalisti petíciou chrániť, je podľa mesta dôležité rozčleniť, ktoré zelené plochy v Trenčíne sú vo vlastníctve mesta a ktoré sú súkromné. "Pokiaľ tá plocha, ktorá je vnímaná ako verejná, je vo vlastníctve mesta, tak naším zámerom bude, aby to aj naďalej zostalo verejnou zeleňou, aby nedochádzalo k zmenšovaniu verejnej zelene. Ďalším momentom je tiež údržba a skvalitňovanie tejto zelene," uviedol Celler. Dodal, že petíciou sa bude mesto zaoberať a v zákonom stanovenej lehote k nej zaujme stanovisko.
Snahou environmentalistov je odvrátiť nepriaznivú situáciu v Trenčíne, v súvislosti s neustálym zmenšovaním plôch zelene na území mesta. Osobitne sa im nepáčia neustále snahy o zásah do rozlohy a stavu mestského lesoparku Brezina. K spísaniu petície sa rozhodli aj vzhľadom na prebiehajúci proces prípravy územného plánu mesta Trenčín. Ten by mal byť schválený v roku 2009.
Svojím podpisom ľudia súhlasili i s úsilím environmentalistov zachovať všetky súčasné zelené plochy vo vlastníctve mesta, so snahou schváliť a v praxi používať Generel zelene do konca roka 2009 a s iniciatívou zväčšenia rozlohy a kvality zelene tak, aby spĺňala platné normatívy napríklad v prepočte metrov štvorcových zelene na jedného obyvateľa.