AKTUALIZOVANÉ 19:21

SMK: Zásah nebol adekvátny

Zákrok polície bol opodstatnený a adekvátny, tvrdí polícia. SMK si myslí opak.

Predseda SMK Csáky odsúdil pálenie slovenskej zástavy v Budapešti aj premaľovanie tabúľ v Mlynkoch. Upozornil však na rovnakú situáciu, keď dnes v obci Hronovce niekto začiernil názov v maďarčine.(Zdroj: TASR)
 • SMK nesúhlasí s policajným zásahom.
 • Slovenskú políciu informovali maďarskí kolegovia o extrémistoch, ktorí išli do Dunajskej Stredy.
 • Polícia počas zápasu predviedla celkovo 35 osôb, z toho 15 z tábora Slovana, troch fanúšikov Dunajskej Stredy a 17 občanov Maďarskej republiky.
 • Maďarský minister vnútra: Odpoveď slovenskej polície zatiaľ pochybnosti nerozptýlila
 • Prezident aj minister vnútra odsúdili spolitizovanie zásahu polície na futbalovom zápase.
 • Kaliňák povedal, že vyjadrenia SMK vníma ako politicky motivované.
 • Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť zajtra vypočuje ministra vnútra aj viceprezidenta policajného zboru.
 • Slovenský futbalový zväz tvrdí, že a jednotlivé zápasy a ich organizáciu sú zodpovedné kluby.
 • V Budapešti sa znova demonštruje pred slovenskou ambasádou. Zatiaľ pokojne.

BRATISLAVA. Predsedníctvo SMK je presvedčené, že zásah polície na sobotňajšom futbalovom zápase v Dunajskej Strede nebol adekvátny situácii. Povedal to predseda SMK Pál Csáky.Preto chce interpelovať ministra vnútra, aby polícia predložila dôkazy, z ktorých by bolo zrejmé, že boli policajti napadnutí fanúšikmi. Zároveň požaduje aj analýzy, či bol samotný zásah polície adekvátny a čo boli donucovacie prostriedky použité oprávnene.

"Myslíme si, že polícia nemala dôvod na tekéto vystupovanie. Zároveň si myslíme, že tí občania, ktorí utrpeli ujmu, majú podať trestné oznámenie na konkrétnych policajtov," povedal Csáky.

Csáky zároveň odsúdil pálenie slovenskej zástavy v Budapešti aj premaľovanie tabúľ v Mlynkoch. Upozornil však na rovnakú situáciu, keď dnes v obci Hronovce niekto začiernil názov v maďarčine.

V Budapešti znova protestujú

Pred slovenským veľvyslanectvom v Budapešti sa dnes večer zhromaždilo približne 400 demonštrantov, ktorí protestovali proti zákroku slovenskej polície proti maďarským fanúšikom v Dunajskej Strede počas futbalového zápasu v sobotu 1. novembra. Akciu zorganizovalo extrémistické Mládežnícke hnutie 64 žúp.

Podľa výzvy organizátorov zverejnenej na internetovej stránke hnutia "slovenská okupačná moc a slovenskí šovinisti prekročili hranice 1. novembra 2008 v Dunajskej Strede. Je to otvorená výzva na boj, preto vyzývame každého Maďara na svete na povstanie. Na Felvidéku tiekla maďarská krv, preto sa pomstíme!"

Polícia uzatvorila okolie sídla slovenského zastupiteľského úradu kovovými zábranami. Poriadok zabezpečuje niekoľko desiatok policajtov. Do uzatvorenbého priestoru vpúšťajú osoby iba po dôkladnej osobnej kontrole. Jeden z transparentov, ktorí účastníci držali, niesol nápis "Mimochodom - Slota by mal zomrieť". Policajné hliadky sú v pohotovosti.

Polícia: Zákrok bol adekvátny

Zákrok polície na sobotňajšom futbalovom zápase medzi Slovanom Bratislava a DAC Dunajská Streda bol opodstatnený, adekvátny k situácii a v súlade so zákonom. Povedal to dnes na tlačovej besede prezident Policajného zboru Ján Packa.

Polícia nezasahovala proti slovenským a maďarským fanúšikom, ale proti vagabundom, ktorí na štadióne v Dunajskej Strede robili bordel.

Podľa viceprezidenta PZ Stanislava Jankoviča usporiadatelia stretnutia absolútne nezvládli situáciu. "Neboli zabezpečené zdravotná ani hasičská služba," povedal. Ak by tieto zložky nezabezpečil PZ, nebol by tam podľa Jankoviča ani jeden hasič a zdravotník. Veľkým problémom boli aj uzatvorené únikové východy. Packa uviedol, že polícia nemá na futbalovom stretnutí čo robiť, pokiaľ si usporiadateľ riadne splní svoje povinnosti. PZ odporučil v predstihu futbalovému klubu DAC Dunajská Streda, aby na stretnutí zabezpečil 150 až 200 osôb, ktoré budú dbať na poriadok na štadióne. Štadión bol podľa Jankoviča tiež rizikový, pretože pripomína stavenisko, na ktorom je množstvo kameňov a podobne.

Prezident PZ ďalej konštatoval, že takéto situácie na štadiónoch pripomínajú vojnový stav, ktorý treba ukončiť. Riešiť by to mali podľa neho v prvom rade samotné futbalové kluby a nový zákon o športe a zhromažďovaní. Ako príklad uviedol britské kluby, ktorým sa podarilo vytlačiť chuligánov z futbalových štadiónov.

Situáciu pred stretnutím podľa I. viceprezidenta Michala Kopčika polícia vopred monitorovala. Zistila predpokladaný počet fanúšikov z oboch táborov a ďalšie informácie a spolupracovala aj s maďarskými kolegami. Zároveň sa na zápase mali potvrdiť operatívne informácie o prítomnosti tvrdého jadra fanúšikov Ferencvárosu Budapešť v počte 100 až 150 osôb.

Maďarskí chuligáni boli podľa polície na štadióne organizovaní. Policajti zadržali aj osobu, ktorá z hlavnej tribúny, oproti sektoru týchto fanúšikov, posunkami a mobilným telefónom usmerňovala výtržníkov. Násilnosti na štadióne sa podľa Jankoviča začali, keď futbaloví výtržníci napadli policajtov pri ich presune.

Polícia predviedla spolu 35 osôb, z toho 15 z tábora Slovana, troch fanúšikov DAC a 17 občanov Maďarskej republiky. Zároveň začala trestné stíhanie pre trestné činy výtržníctva a útoku na verejného činiteľa. Polícia ešte pred zápasom zabezpečila množstvo nebezpečných predmetov ako svetlice, drevené palice, boxery, oceľové násady s hrotmi na obuv.

Futbalové stretnutia, ktoré hrajú mužstvá bratislavského Slovana a trnavského Spartaka, polícia vyhodnocuje ako najrizikovejšie a k tomu pripravuje opatrenia.

Preto futbalový duel medzi Dunajskou Stredou a Artmediou Petržalka, ktorý odohrajú v utorok 4. novembra, nevyhodnotila polícia ako rizikový. Neplánuje preto realizovať bezpečnostné opatrenia, ktoré využila v prípade sobotňajšieho zápasu DAC a Slovan. Ide pritom podľa Jankoviča aj o to, že nejde o ligový zápas.

Maďarský minister vnútra: Odpoveď slovenskej polície zatiaľ pochybnosti nerozptýlila

BUDAPEŠŤ. Dnešná odpoveď slovenskej polície zatiaľ nerozptýlila pochybnosti maďarskej strany týkajúce sa opodstatnenosti zásahu jej príslušníkov na sobotňajšom futbalovom stretnutí DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava. Na tlačovej konferencii v Budapešti to uviedol minister vnútra Tibor Draskovics.

Podľa jeho slov slovenská polícia informovala, že dôvodom na veľmi rozhodný zákrok v hľadisku dunajskostredského štadióna bolo správanie sa fanúšikov na mieste, ktoré nezaznamenali kamery.

"Táto odpoveď neuspokojuje ani maďarskú políciu, ani maďarskú vládu a verejnosť," konštatoval Tibor Draskovics. Preto, ako dodal, sa vrchný veliteľ maďarskej polície obrátil na svojho slovenského partnera so žiadosťou o doplnenie informácie a s prosbou o možnosť zhliadnutia videozáznamov pripravených slovenskou stranou.

Samotný šéf rezortu vnútra podporí podľa vlastných slov túto žiadosť podobnou prosbou adresovanou šéfovi príslušného slovenského rezortu, uvádza sa v informácii tlačovej agentúry MTI.

Zápas zaujíma aj parlamentný výbor

Okolnosťami futbalového zápasu DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava sa bude v utorok zaoberať parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť. Rokovanie zvolal predseda výboru, poslanec za SNS Rudolf Pučík.

Poslanci sa podľa jeho slov budú zaujímať o priebeh udalostí a policajného zásahu, Pučík v tejto súvislosti spomenul, že daňových poplatníkov stálo monitorovanie akcie Policajným zborom tri milióny korún (99 582 eur).

Na rokovanie výboru príde minister vnútra Robert Kaliňák a viceprezident Policajného zboru (PZ) SR Stanislav Jankovič, ktorý akciu v Dunajskej Strede riadil.

Prezidenta znepokojilo spolitizovanie zásahu

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič vyjadril dnes súhlas s policajným zásahom na futbalovom zápase. Povedal to na dnešnej mimoriadnej tlačovej konferencii.

Zároveň vyslovil znepokojenie nad mierou politizácie zásahu proti futbalovým výtržníkom. "Extrémizmus, intolerancia a rozpútavanie národnostných vášní do spoločenského, politického, ani športového života nepatria," povedal s dôvetkom, že tolerovanie extrémistov na základe príslušnosti k národu je vlastne povzbudením, aby v tejto činnosti pokračovali ďalej.

"Ministerstvo vnútra uplatňuje nulovú toleranciu k futbalovým výtržníkom," doplnil prezidenta minister vnútra Robert Kaliňák. Dodal, že polícia musí začať so zákrokom včas a nečakať, kým sa násilie eskaluje.

"Polícia zasiahla proti výtržníkom z oboch táborov. Vyjadrenia SMK či maďarskej vlády vnímame ako politicky motivované," povedal minister, podľa ktorého veci zhabané výtržníkom jasne dokumentujú úmysly, s ktorými prišli na štadión. Kaliňák zároveň poprel, že by on osobne alebo akýkoľvek iný politik dával rozkaz na tento zákrok. "Polícia vždy zasahuje na základe danej udalosti," uzavrel. Slovenská polícia podľa ministra pri príprave na zápas spolupracovala aj s maďarskými kolegami.

Gašparovič si myslí, že fanúšikovia maďarského klubu Ferencvaros neprišli na zápas, aby povzbudzovali obľúbených futbalistov.

"Neviem si predstaviť, aby z cudzej krajiny prišiel k nám niekto fandiť na zápas klubu, ktorý z hľadiska európskeho futbalu, ale aj národného futbalu nie je ani treťotriednym. Aby prišiel povzbudzovať a pozerať sa, ako hrajú futbal. Ja v tom vidím niečo iné. Ten, kto na tento futbalový zápas prišiel, prišiel už dopredu s úmyslom a vedel, ako sa tento zápas skončí. Nemyslím športovým výsledkom, ale tým, čo sa stane," povedal Gašparovič.

Podľa prezidenta dianie okolo zápasu medzi DAC Dunajská Streda a bratislavským Slovanom sa zbytočne politizuje. Podľa neho policajti zasiahli oprávnene. "Štát musí svoju silu v prípade, že sa stretne s intoleranciou a násilím, ukázať," dodal prezident.

Futbalový zväz sa od výtržností dištancoval. Riešenie nemá

Slovenský futbalový zväz sa dnes na mimoriadnej tlačovej besede dištancoval od incidentov, ktoré sa odohrali počas sobotného zápasu Corgoň ligy DAC Dunajská Streda - Slovan Bratislava.

Generálny sekretár zväzu Miloš Tomáš povedal, že za jednotlivé zápasy a ich organizáciu sú zodpovedné kluby.

Zajtra bude zasadať mimoriadna disciplinárna komisia, ktorá sa bude situáciou zaoberať. SFZ požiadal o stanoviská zainteresovaných klubov aj polície. Zväz bude o nich neskôr rokovať.

Udalosťami počas sobotňajšieho zápasu sa bude v utorok zaoberať mimoriadne zasadnutie disciplinárnej komisie a vo štvrtok mimoriadne zasadanie výkonného výboru Slovenského futbalového zväzu .

Tomáša sa dištancoval aj od akéhokoľvek politického rozmeru udalostí. "Z pohľadu SFZ bol zápas vyhlásený ako rizikový. Viedla sa z tohto pohľadu komunikácia medzi SFZ, policajným zborom a oboma klubmi Dunajskou Stredou a Slovanom Bratislava. Bolo zorganizovaných niekoľko bezpečnostných porád a vyvodené určité nariadenia, aby sa zamedzilo problémom a zabezpečil sa plynulý priebeh tohto zápasu. Z nášho pohľadu situácia, ktorá tam vznikla je alarmujúca. Musíme si rozobrať opatrenia, ktoré sa urobili a vyniesť určité dôsledky. Futbalový zápas by mal prinášať radosť, no momentálne stav nie je optimálny. Bez nejakej výchovy fanúšikov, aj za pomoci médií, by sme mali fanúšikov nejakým spôsobom vychovať, resp. ich priviesť na štadión tak, aby nedochádzalo k takýmto udalostiam."

Podľa hovorkyne zväzu Janky Peráčkovej je násilie na futbalových štadiónoch dlhodobým problémom a SFZ čaká na legislatívnu úpravu. SFZ môže prijať opatrenia len v rámci jeho kompetencií.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 2. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 3. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 4. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 7. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 1. Slováci sa hojne stávajú majiteľmi nehnuteľností v cudzine
 2. Prečo mamy lákali deti na mobil, kľúče či diaľkové ovládanie?
 3. Zažite zmenu s najpredávanejším SUV Hyundai Tucson
 4. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 5. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 6. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 7. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 8. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 9. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 10. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 509
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 095
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 175
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 298
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 097
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 655
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 275
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 102
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 789
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 813

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Šéfa ÚPN Krajňáka považovali za cuciaka, teraz je pre koalíciu diktátor

Šéf Ústavu pamäti národa viedol spor s českým ministrom financií Andrejom Babišom a zamestnancami, ktorí mali blízko k extrémizmu.

Neprehliadnite tiež

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

Langoš sa plnej sily Ústavu pamäti národa nedožil

Prvý predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa a bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš zahynul v polovici júna-

Petranský sa v ÚPN zabetónoval

Ivan Petranský získal v Ústave pamäti národa niekoľko silných pozícií.