BRATISLAVA. Žiadna slovenská univerzita sa nedostala medzi 500 najlepších na svete. Inštitút vysokoškolského vzdelávania pri Shanghai Jiao Tong University zaradil do najnovšieho rebríčka päť univerzít z krajín Visegrádskej štvorky - jednu českú, po dve z Maďarska a Poľska.
Najlepšie obstála Univerzita Karlova v Prahe, ktorú zaradili medzi školy na 203. až 304. mieste.
V prvej päťstovke sú Jagelonská univerzita v Krakove a Varšavská univerzita.
Spomedzi maďarských zabodovali Univerzita v Szegede a Univerzita Loránda Eötvösa. Výsledky zverejnili na internetovej stránke www.arwu.org.
Na prvých troch miestach skončili americké univerzity. Svetovou jednotkou sa stala americká prestížna univerzita Harvard, druhé miesto získala Stanfordova univerzita a tretie Univerzita Berkeley. Do prvej dvadsiatky sa dostali len dve európske školy.
Štvrtú priečku dostala anglická Univerzita Cambridge a desiaty skončil Oxford. Podľa portálu Ministerstva školstva SR Moderná škola zostavuje Inštitút vysokoškolského vzdelávania pri Shanghai Jiao Tong University každoročne rebríček 500 najlepších univerzít sveta. Údaje spracovávajú z vyše dvetisíc univerzít. Pri hodnotení posudzujú najmä ich výsledky v oblasti výskumu, keďže iné ukazovatele by podľa všetkého nebolo možné objektívne hodnotiť. Zohľadňujú aj nositeľov Nobelových cien a ďalších vedeckých ocenení či počet článkov a citácií v medzinárodných vedeckých periodikách. Pri každej zo šiestich oblastí je najlepšia univerzita ohodnotená 100 percentami a ostatné sa prepočítavajú percentuálne vzhľadom na výsledok. Podobne sa postupuje aj pri celkovom hodnotení.
Na Slovensku pôsobí 20 verejných, 10 súkromných a jedna zahraničná vysoká škola.
V pôvodnej verzii textu sme uviedli nesprávne mesto, v ktorom sídli Jagelonská univerzita, opravené 4. 11.