Bratislava 4. novembra (TASR) - Novú básnickú tvorbu súčasného slovenského literáta Milana Rúfusa predstavuje zbierka Anjeličku, môj strážničku. Ako napovedá názov, je venovaná najmenším deťom.
"Svet malých mu je od počiatku tvorby veľmi blízky. Hovorí, že každé dieťa by malo dostať do kolísky od sudičky rozprávku, pesničku a modlitbičku," uviedla pre TASR Mária Števková z vydavateľstva Buvik, ktoré ako jediné na Slovensku sa špecializuje na literatúru pre najmenších "čitateľov".
Podľa Števkovej je nová Rúfusova zbierka prostá, čistá a civilná poézia, ktorá sprevádza deti, až kým nedospejú. No môže mať aj všeobecnejšiu platnosť - veď všetci sa utiekame k strážnym anjelom. Ako vyplýva z básnikových veršov, detské modlitbičky sa týkajú mamičky, otecka, sestričky, bračeka, babičky, ale anjeliček má opatrovať i naše slniečko či Zemičku. "Je to metafora pre rodinu blízkych, ale aj za život na planéte. Zahŕňa vesmír dieťaťa," dodáva Števková.
Buvik spolupracuje s Rúfusom 17 rokov a toto je ich štvrtá spoločná knižka. Každá z nich je ilustrovaná farebnými obrázkami. Do aktuálnej knižky ich namaľovala Jana Kiselová-Siteková. Za svoju tvorbu dvakrát získala Zlaté jablko na medzinárodnej súťaži Bienále ilustrácií Bratislava i Cenu Ľudovíta Fullu.
Jubilujúci Milan Rúfus (1928) začal tvoriť ako 16-ročný, publikoval v rôznych časopisoch. Už v prvej zbierke Až dozrieme (1956) sa predstavil ako vyzretý básnik. Vyšli mu mnohé poetické knihy, aj v spolupráci s fotografom Martinom Martinčekom a maliarom Ľudovítom Fullom. Okrem poézie napísal eseje, tiež rozprávky a iné prozaické knihy pre deti a mládež. Venoval sa aj prekladovej tvorbe. Získal rôzne významné ocenenia. V roku 1970 mu udelili Štátnu cenu za literatúru, o sedem rokov neskôr ho poctili titulom Zaslúžilý umelec. Má medzinárodnú cenu Zlatý kľúč (1990), Rád T. G. Masaryka (1991), Rád Ľudovíta Štúra 1. triedy (1995), Čestný doktorát literatúry udelený Svetovou akadémiou umení a kultúry (1998), Cenu z festivalu v macedónskej Struge (2001), Cenu ministra kultúry za zbierku básní Báseň a čas (2005), Cenu Literárneho fondu za najlepšiu pôvodnú slovenskú tvorbu v roku 2005 za zbierku Báseň a čas (2006). Viackrát ho navrhli na Nobelovu cenu za literatúru.