SME

Konateľ SUN pred súdom: vypovedali znalci

Výsluchom znalcov pokračovalo dnes pred senátom Špeciálneho súdu (ŠS) v Banskej Bystrici odročené hlavné pojednávanie s bývalým šéfom nebankovej spoločnosti SUN Bratislava ...

BANSKÁ BYSTRICA. Výsluchom znalcov pokračovalo dnes pred senátom Špeciálneho súdu (ŠS) v Banskej Bystrici odročené hlavné pojednávanie s bývalým šéfom nebankovej spoločnosti SUN Bratislava Jozefom Š. Prokurátor mu kladie za vinu podvod so škodou veľkého rozsahu, pretože ako konateľ spoločnosti v rokoch 1996 až 2000 poškodil viac ako 600 klientov o vyše 440 miliónov korún (14,61 mil. €) .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Znalec uviedol, že firma SUN s. r.o. od svojho vzniku vykazovala straty, ktoré v roku 1998 narástli až na 64 miliónov korún (2,124 mil. €) a už vtedy bola zrelá na konkurz. V roku 1996 sa začala orientovať na pôžičky od občanov s prísľubom až 40-percentného zúročenia.

SkryťVypnúť reklamu

Za pôžičky ručila svojím majetkom, ale podľa znalca hnuteľný i nehnuteľný majetok firmy bol minimálny a sľubované úročenie nebolo kryté reálnymi možnosťami. Pokladňa firmy ku koncu roku 1999 vykazovala podľa dokladov hotovosť 31 miliónov korún (1,029 mil. €), ale z trezora Jozefa Š. ich údajne ukradol neznámy páchateľ.

Firma skončila svoju činnosť začiatkom roku 2000 s tým, že ešte predtým ponúkala nespokojným klientom zmluvy o kapitalizácii nevyplatených pohľadávok. Ďalším občanom SUN ponúkala výstavbu domov a predávala krátkodobé i dlhodobé zmenky.

Podľa obžaloby Jozef Š. ako konateľ najprv SUN s. r.o. a potom SUN a. s. organizoval práce vo firme v rozpore s jej predmetom podnikania. V rokoch 1996 až 2000 činnosť zameral takmer výlučne na vyberanie vkladov od občanov s úrokom od 40 percent. Prokurátor mu kladie za vinu i skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a zničenie účtovných dokladov firmy. Znalec povedal, že spracovanie posudku bolo náročné pre nedostatok dokladov.

SkryťVypnúť reklamu

Neskôr dostal k dispozícii 64 igelitových vriec rôznych dokumentov o hospodárení firmy a jej dcérskych spoločnosti. Jozef Š. tvrdí, že je nevinný a obžalobu považuje za vykonštruovanú. Podľa neho spoločnosť SUN vytunelovala jej dozorná rada.

Ak súd uzná Jozefa Š. za vinného, hrozí mu trest odňatia slobody na päť až dvanásť rokov. Spoločnosť SUN je ďalšou z veľkých nebankových firiem, ktorých činnosťou sa zaoberá Špeciálny súd. Hlavné pojednávanie pokračuje v stredu 5. novembra.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  2. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  3. Probiotiká nie sú len na trávenie
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  7. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  8. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 192
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 993
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 259
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 662
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 166
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 955
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 621
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave 1 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ján Chovan v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Pozrite si program a štvrťfinálové dvojice na MS v hokeji do 18 rokov 2025. Kedy a proti komu hrá Slovensko?


Dalibor Dvorský v drese St. Louis Blues.

Informáciu potvrdil aj Miroslav Šatan.


Martin Turčin
Radosť slovenských hokejistov z prvého gólu v zápase proti Lotyšsku na MS 18.

Slovensko obsadilo v skupine A druhú priečku.


a 1 ďalší
Oleksander Peresunko v drese Prešova.

Do elitnej kategórie postúpia prvé dva tímy.


SkryťZatvoriť reklamu