BRATISLAVA. Slovenskí poslanci dnes skritizovali maďarský parlament, ktorý podľa nich prostredníctvom takzvaného Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenska. V uznesení nad postupom maďarských poslancov vyjadrili "hlboké znepokojenie". Odsúdili aj opozičnú SMK, ktorá sa spolu so stranami maďarskej menšiny z iných krajín na zasadnutiach fóra zúčastňuje. Poslanci SMK z protestu na zasadnutie parlamentu neprišli.
Slovenský parlament odhlasoval uznesenie krátkom po tom, čo sa opäť vyostrili vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom po zásahu polície proti fanúšikom Dunajskej Stredy na futbalovom ligovom zápase. V meste prevažuje obyvateľstvo maďarskej národnosti, medzi priaznivcami boli aj občania Maďarska. Polícia sa bránila, že reagovala na útoky futbalovým výtržníkov.
Uznesenie navrhol predseda parlamentu Pavol Paška z vládneho Smeru-SD, podporili ho najmä koaliční poslanci. Poslanci slovenského parlamentu v ňom tvrdili, že maďarský parlament údajne z fóra vytvoril poradný orgán, čím podľa neho vyvolal obavy, že "neprípustne zasahuje do záležitostí suverénnej Slovenskej republiky". SMK vytkli, že svojou účasťou sa stali "poradcami" parlamentu iného štátu. Vyzvali ich preto, aby "napĺňali sľub poslanca".
Fórum v Budapešti pracuje už dlhší čas, okrem SMK sa na ňom zúčastňujú napríklad aj zástupcovia maďarskej menšiny z Rumunska, Ukrajiny, Srbska či Chorvátska. SMK ešte minulý týždeň obvinenia na svoju adresu odmietla a prácu fóra označila za obvyklé stretávanie sa poslancov susedných krajín. Čiastočne sa dnes svojich kolegov z SMK zastali aj zvyšné dve opozičné strany SDKÚ-DS a KDH. Všetky tri strany spolu navrhli, aby sa hlasovanie odložilo až do stretnutia Pašku s maďarskou predsedníčkou parlamentu Katalin Sziliovou. Koalícia to však odmietla.
Budapešť po víkendovom zásahu polície v Dunajskej Strede Slovensko vyzvala, aby zákrok prešetrilo. V Maďarsku proti zásahu demonštrovali zástupcovia nacionalistického mimoparlamentného Hnutia za lepšie Maďarsko (Jobbik), Hnutia 64 žúp a polovojenskej Maďarskej gardy. Na jednej z demonštrácií pálili slovenskú vlajku, v dvoch obciach s početnou slovenskou menšinou zas začiernili slovenské názvy, čo vyvolalo kritiku slovenskej diplomacie.