BRATISLAVA. Okresný súd Bratislava II dnes odročil pojednávanie v spore o neplatnosti Zmluvy o prenájme Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) na neurčito.
Dôvodom bolo písomné ospravedlnenie odporcu v druhom rade - zástupcu štátnej Vodohospodárskej výstavby (VHV). V lehote do piatich dní po doručení má ešte Vodohosopodársky podnik Žilina oznámiť súdu, či vstúpi do konania ako vedľajší účastník, čo navrhuje VHV.
Navrhovateľ, Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), napadol zmluvu, ktorú 10. marca 2006 uzavreli Slovenské elektrárne, a. s., (SE) a štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VHV). Na jej základe VHV previedla prevádzku VEG na spoločnosť SE, ktorej väčšinovým vlastníkom je v súčasnosti talianska spoločnosť Enel. Naposledy sa v tejto veci pojednávalo 10. septembra.
SE nekomentujú právnu stránku sporu - o nej rozhodne nezávislý súd, komentujú iba ekonomickú stránku sporu, povedal pre TASR hovorca SE, a. s. Juraj Kopřiva. Zástupcovia SE sa doteraz zúčastnili všetkých štyroch pojednávaní v tejto veci. "SE prevádzkujú energetickú časť Gabčíkova, teda ho nevlastnia, ani nemajú v prenájme. Napriek tomu platia všetky prevádzkové náklady elektrárne. Navyše, SE platia 65 percent výnosov VE Gabčíkovo štátnej Vodohospodárskej výstavbe a ďalších 300 miliónov ročne za užívanie energetickej časti VEG. V roku 2008 očakávame, že štátna Vodohospodárska výstavba dostane z Gabčíkova na výnosoch vyplatené približne tri miliardy Sk (99,5 milióna eur) a nemá s tým spojené žiadne náklady. Takže, výnosy štátu by boli oveľa nižšie, ak by ktorákoľvek iná firma začala samostatne prevádzkovať toto vodné dielo. Dôvod je jednoduchý: Gabčíkovo je súčasťou portfólia elektrární, ktoré prevádzkujú SE, preto SE dokážu optimálne plánovať prevádzku VEG a jeho nasadzovanie v súlade s požiadavkami centrálneho dispečingu prenosovej sústavy. Navyše, štát na efektívnom prevádzkovaní Gabčíkova profituje aj ako 34-% akcionár Slovenských elektrární, pretože rastie hodnota jeho kapitálovej účasti v elektrárňach," zdôraznil ďalej Kopřiva.
Obidve hlavné zúčastnené strany po vypočutí troch svedkov na septembrovom pojednávaní už nemali návrhy na ďalšie dokazovanie. Právna zástupkyňa SE navrhla žalobu zamietnuť. Odporca v druhom rade požiadal však súd o zabezpečenie úradných prekladov právnych medzinárodných dokumentov, mimo iného príslušnej smernice Európskeho parlamentu 2004/17 a navrhol predvolať ako svedka bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka, bývalého a súčasného splnomocnenca vlády pre Sústavu vodných diel Gabčíkovo.
Na septembrové pojednávanie sa dostavili osoby, ktoré Zmluvu o prenájme VEG podpisovali: bývalý riaditeľ VHV Ladislav Gáll a zástupcovia SE Miroslav Pikus a Andrej Dušan Lipták. Vypočutí mali pôvodne byť aj dvaja privatizační poradcovia.
Podľa výpovede exriaditeľa Gálla boli v čase uzatvárania zmluvy viazaní mlčanlivosťou uznesením vlády, ktoré doteraz platí. Zmluvu podľa jeho slov uzatvárali v dobrom vedomí, aby bolo Gabčíkovo čím najefektívnejšie využité. Pri uzatváraní zmluvy boli posudzované všetky parametre, aby bola výhodná.
Predtým sa malo pojednávať v tejto veci 6. mája tohto roku. Pojednávanie však odročili na spomínaného 10. septembra 2008 z dôvodu písomného ospravedlnenia neúčasti odporcov na pojednávaní.
Žalobu podal ÚVO 9. marca 2007 na podnet Generálnej prokuratúry. Tá zistila, že niektoré ustanovenia zákona o verejnom obstarávaní boli pri uzatváraní zmluvy porušené. ÚVO požiadal o určenie neplatnosti tejto zmluvy, pretože pri jej uzatváraní sa malo podľa ÚVO postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní.
V pôvodnej verzii správy agentúra TASR omylom premenovala zástupcu Slovenských elektrární Miroslava Pikusa na Miroslava Fikusa.
Chyba bola opravená 12. novembra o 22:52. Za chybu sa ospravedlňujeme.