VARŠAVA. Pred budovou slovenského veľvyslanectva v Budapešti sa dnes večer za prísnych bezpečnostných opatrení začala demonštrácia v súvislosti s udalosťami v Dunajskej Strede.
Podujatie, ktoré je už tretie svojho druhu od dunajskostredského futbalového zápasu, kde polícia zasiahla aj proti maďarským fanúšikom, organizuje ultrapravicová mimoparlamentná strana Jobbik za účasti členov Maďarskej gardy pod heslom "Už viac nestrpíme!".
Na výzvu Jobbik zareagovalo asi 300 demonštrantov, ktorí prišli s národnými vlajkami, historickými árpádovskými vlajkami a transparentmi, ako aj okolo 120 členov Maďarskej gardy.
Polícia úplne uzatvorila časť cesty Stefánia a budovu slovenského zastupiteľského úradu obkolesila dvojitými kovovými zábranami. Do priestoru pred veľvyslanectvom púšťali policajti účastníkov demonštrácie vrátane novinárov až po dôkladnej osobnej prehliadke na bránach na oboch koncoch ulice.
Zásahové jednotky polície sú v pohotovosti aj v bočných uličkách. Očakáva sa vystúpenie podpredsedu Jobbik Csanáda Szegediho, účasť prisľúbili aj veliteľ Maďarskej gardy Róbert Kiss, ďalej predstavitelia Svetového zväzu Maďarov, Združenia maďarských vlastencov, Maďarského národného frontu, ale aj občianskeho združenia Národne cítiacich motocyklistov.
Fico: Extrémisti nám nemôžu kaziť vzťahy s Maďarmi
Radikáli a extrémisti nemôžu určovať dynamiku a kvalitu vzájomných vzťahov medzi Slovenskom a Maďarskom a to som povedal aj premiérovi Ferencovi Gyurcsányovi. Uviedol to dnes na bratislavskom letisku premiér Robert Fico po návrate zo summitu Vyšehradskej štvorky (V4) vo Varšave.
"Domnievam sa, že všetky prejavy extrémizmu a radikalizmu musia byť odsúdené a vyšetrené, tak ako napríklad v prípade pálenia vlajky alebo hanebných nápisov proti Slovákom, prípadne transparentov, ktoré urážali Slovákov v Budapešti," konštatoval predseda slovenskej vlády.
Podľa Fica má maďarský premiér právo mať pocit, že v prípade zásahu polície v Dunajskej Strede použila polícia viac sily ako povoľuje zákon. Na to sú mechanizmy, ktoré to môžu jednoducho prešetriť a nemala by sa do toho pliesť politika, podotkol Fico.
"Myslím si, že rozhovor mal význam a ja by som chcel urobiť dohodu aj s vami (novinármi), že mojou úlohou ako predsedu vlády je upokojovať situáciu, vyzývať občanov, aby sa nedali vyprovokovať takýmito ľuďmi, ktorí sa objavujú na rôznych podobných demonštráciách," poznamenal premiér.
Fico sa nemieni vo štvrtok na rokovaní vlády pýtať na zásah ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Novinárom odporučil, aby sa rovnako ako bitím fanúšikov zaoberali hanlivými protislovenskými nápismi na transparentoch demonštrantov v Maďarsku.
Rokovanie s Gyurcsányom označil za "veľmi dynamické", ale aj "veľmi dôležité".
Maďarsko chce vysvetlenie
Maďarsko bude naďalej žiadať od Slovenska vysvetlenie udalostí na štadióne v Dunajskej Strede. Premiéri Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa dnes vo Varšave nezhodli v názore na zásah polície proti fanúšikom.
Ak štát používa násilie, musí preukázať, že bolo nevyhnutné a úmerné činom, aby nevznikali domnienky, že zásah nebol zameraný len proti pseudofanúšikom. "Politické spory by sme nemali riešiť policajným obuškom," povedal Gyurcsány. "My sme mali z toho zlý pocit a poprosil som pána predsedu vlády, aby preskúmal, či tieto aktivity (polície - pozn. SITA) boli opodstatnené," dodal na spoločnej tlačovej besede predsedov vlád Visegrádskej štvorky a pobaltských krajín.
Topolánek: Vo výtržnostiach netreba hľadať politiku
Problémy výtržností na štadiónoch sa stávajú vážnou otázkou, ktorú treba riešiť, ale v ktorej netreba vidieť žiadne ďalšie politické konotácie.
Povedal to dnes na summite Vyšehradskej štvorky vo Varšave český premiér Mirek Topolánek a odpovedal tak na otázku o zhoršujúcich sa slovensko-maďarských vzťahoch namiesto prítomných predsedov vlád zainteresovaných krajín, Ferenca Gyurcsánya a Roberta Fica.
Fico chce spoločnú banku
Fico dnes partnerom navrhol vytvorenie regionálnej investičnej banky. Okrem Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska by v nej mohlo mať účasť aj Slovinsko a Chorvátsko. Banka by financovala významné investície v oblasti, napríklad energetické projekty. Do konca budúceho týždňa majú prípadný vznik banky prediskutovať experti.
Premiérov Fico pozval na 8. januára do Bratislavy, aby s ním oslávili zavedenie eura. "Často nás považujú za pokusného králika pokiaľ ide o euro v tomto regióne. Ja dúfam, že králik prežije," uviedol Fico. Verí, že dokáže, že aj v postkomunistickej krajine môže byť euro úspechom. Poľský premiér Donald Tusk očakáva, že úspešný slovenský vstup do eurozóny presvedčí o výhodách eura aj Poliakov.
Spoločné blahoželanie
Predsedovia vlád zablahoželali víťazovi amerických prezidentských volieb Barackovi Obamovi. Sú presvedčení, že nová americká administratíva zlepší vzťahy s Európou a aj rokovania o finančných a obchodných otázkach naberú novú dynamiku.
K dnešným varovným vyhaseniam ruského prezidenta Dmitrija Medvedeva o možnej ruskej reakcii na protiraketový americký štít v Českej republike a Poľsku poľský premiér konštatoval, že to nepovažuje za veľmi významné. Medvedevove varovania sú viac politické ako vojenské.
Topolánek dôrazne vylúčil, že by plánovaný radar v Brdoch ohrozoval ruskú zvrchovanosť. "My sme v Brdoch už rakety mali. Boli to rakety SS. Boli to rakety s jadrovými hlavicami, namierené na západné štáty. A boli to rakety sovietske," vyhlásil Topolánek.
Očakáva, že Obama ako prezident dokončí projekt protiraketového štítu. Už pred voľbami hovoril, že jeho postoj je rovnaký ako má administratíva Georgea Busha.
Robert Fico oficiálne prezentoval stanovisko k výsledkom amerických volieb, rešpektuje vôľu amerických voličov.
"Je to interná vec voličov Spojených štátov amerických a samozrejme, nech by to bol ktokoľvek, tak mu blahoželám... Ak to však poviem trošku laicky, chlieb na Slovensku kvôli tomu lacnejší nebude," uzavrel slovenský premiér.
V pôvodnej verzii správy sme chybne uviedli, že Dmitrij Medvedev je ruským premiérom. Medvedev je však v súčasnosti ruským prezidentom.
Chyba bola opravená 12. novembra o 22:49. Za chybu sa ospravedlňujeme.