SME

Charita pomohla nevidiacim a nepočujúcim nájsť prácu

PREŠOV 5. novembra (SITA) - Gréckokatolícka diecézna charita v Prešove pomohla nájsť pracovné uplatnenie šiestim ľuďom so zrakovým alebo sluchovým postihnutím, ktorí v rámci 14-člennej skupiny absolvovali ...

PREŠOV 5. novembra (SITA) - Gréckokatolícka diecézna charita v Prešove pomohla nájsť pracovné uplatnenie šiestim ľuďom so zrakovým alebo sluchovým postihnutím, ktorí v rámci 14-člennej skupiny absolvovali od marca do konca októbra odborný kurz nazvaný Chýba nám jeden zmysel, no nechýba nám chuť zamestnať sa. Do projektu sa zapojilo deväť nevidiacich a slabozrakých a päť nepočujúcich ľudí v produktívnom veku od čerstvých absolventov škôl až po dlhodobo nezamestnaných päťdesiatnikov. Väčšina z nich stratila niektorý z dôležitých zmyslov už počas života. Cieľom projektu bolo vrátiť klientov do bežného života, neizolovať ich v chránených dielňach. Projekt finančne podporila Nadácia Pontis sumou 290 tis. Sk (9 626 €) z grantového programu Hľadáme ďalší zmysel - pre zamestnanie. Spolufinancovanie projektu nebolo potrebné. Ako informoval na dnešnej tlačovej besede zástupca riaditeľa Gréckokatolíckej diecéznej charity v Prešove Eduard Malatínec, projekt realizovali prostredníctvom vlastnej Agentúry podporovaného zamestnávania a úzko spolupracovali s Asociáciou nepočujúcich a Úniou nevidiacich a slabozrakých v krajských strediskách v Prešove. Klienti za osem mesiacov absolvovali tri okruhy kurzov zameraných na ovládanie počítača, získanie sociálno-komunikačných zručností a kariérne poradenstvo. Počítačové kurzy absolvovali v priestoroch únie a asociácie, kde majú nainštalované potrebné programy pre takto handicapovaných ľudí, teoretické kurzy v charitnom Centre terénnych služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Ako informovala sociálna pracovníčka z Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých v Prešove Eva Magdziaková, na trhu práce sa ich členovia uplatnili v profesiách masér, upratovačka a vo výrobnej sfére. Jednému z mladých absolventov Miroslavovi Šingliarovi ponúkli prácu priamo v únii, kde bude pracovať ako administratívny pracovník. K svojmu invalidnému dôchodku si prilepší mzdou 10 tis. Sk (332 €). Jedna z ich frekventantiek kurzu bola prijatá na denné štúdium angličtiny na Prešovskú univerzitu, ostatní sa budú ďalej vzdelávať v stredisku pre nevidiacich v Levoči.

Ťažšie si hľadajú prácu nepočujúci. Jeden z klientov si otvoril chránenú dielňu a bude sa venovať umeleckej fotografii. Na zmluvu sa zamestnala ako upratovačka ďalšia frekventantka. Podľa sociálneho poradcu Ondreja Feča z Asociácie nepočujúcich problém je v sebadôvere a motivácii postihnutých. Iba traja zo skupiny vedia rozprávať, ostatní používajú posunkovú reč, čo ich znevýhodňuje pri komunikácii s okolím. Aj keď im bol úrad práce nápomocný, problém je skôr v odbúravaní predsudkov u zamestnávateľov, myslí si Feč.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé kurzy boli šité na mieru na každého z klientov. Nevidiaci, ktorí stratili zrak počas života a pracovali už s počítačom, museli zvládnuť nové zručnosti. Keďže nemôžu pracovať s myšou, lebo nevidia na kurzor, museli sa naučiť používať klávesnicové skratky a využívať program s hlasom. Handicapovaní ľudia zaradení do kurzu sa naučili prostredníctvom internetu vyhľadávať pracovné miesta, napísať životopis a motivačný list. Najväčší záujem prejavili o kariérne poradenstvo, ktoré im pomohlo efektívnejšie komunikovať s ostatnými ľuďmi. Do projektu boli zaradení ľudia z okresu Prešov, v skupine bolo šesť žien a osem mužov. Ak by charita získala ďalšie finančné prostriedky, rada by pokračovala v organizovaní kurzov pre túto skupinu postihnutých ľudí, potvrdil Malatínec.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 890
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 800
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 913
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 402
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 218
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 706
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 265
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 867
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu