BRATISLAVA. Slovensku sa pre medzery v systéme odberov vhodných telesných orgánov stále nedarí využívať pri transplantáciách potenciál zosnulých darcov. Novinárom to dnes povedal odborník zo štátneho transplantačného centra. Ministerstvo zdravotníctva očakáva zlepšenie situácie aj od slovensko-talianskeho projektu zameraného napríklad na prípravu zdravotníkov, ktorý sa uskutočnil v uplynulých rokoch.
"Musíme nájsť všetkých vhodných darcov. Keď je niekto, kto sa skutočne mohol darcom stať, čo zisťujeme pri retrospektívnych analýzach, a ten sa ani nenahlásil, tak to je pre nás strata," priblížil aktuálnu situáciu Daniel Kuba zo Slovenského centra orgánových transplantácií. Hoci sa podľa neho počet operácií, pri ktorých chorý pacient získal orgán iného človeka, postupne zvyšuje, systém ich odberu je podľa neho potrebné zlepšiť.
V súčasnosti už väčšina slovenských nemocníc má vymenovaného koordinátora, ktorý by mal vhodných darcov vyhľadávať, poznamenal Kuba. Prostredníctvom spomínaného slovensko-talianskeho projektu sa zase vyškolilo asi 60 pracovníkov tkanivových bánk a transplantačných centier, povedal riaditeľ sekcie zdravia ministerstva zdravotníctva Adam Hochel. Špecialisti podľa neho vyvinuli aj moderný informačný systém evidencie darcov či príjemcov. Na ďalšie zvyšovanie počtu transplantácií však bude potrebných viac peňazí, napríklad na odmeňovanie transplantačných koordinátorov, dodal Kuba.
Odborníci zároveň odmietli výhrady niektorých kritikov transplantácií, podľa ktorých sa objavujú prípady, keď sa darca považovaný za mŕtveho ešte preberie. Napríklad pre transplantáciu srdca sú potrební pacienti v štádiu takzvanej mozgovej smrti. "Mozgová smrť nie je jasne definovaná a bola účelovo zavedená pre rastúci transplantačný priemysel," uviedla už skôr vo svojom stanovisku Jana Tutková z Centra pre bioetickú reformu, ktoré pripravilo aj minuloročnú kontroverznú kampaň proti potratom.
"Držíme sa vedeckých poznatkov. Mozgová smrť je definovaná ako smrť jedinca," oponoval Kuba. Bez aktivity mozgu človek totiž podľa neho nemôže prežiť. Podobne sa vyjadril aj taliansky odborník Nanni Costa, ktorý spolupracoval na spoločnom projekte. Kritériá mozgovej smrti určili odborníci už pred 40 rokmi a odvtedy ich zapracovali mnohé štáty aj do svojich právnych noriem, dodal.
grm fil