SME

Televízie a podnikatelia povinne prispejú na slovenské filmy

Oživiť filmovú tvorbu, ktorá v poslednom viac ako desaťročí zaznamenala aj pre nedostatok financií útlm, by mal od roku 2010 nový audiovizuálny fond.

Režisér Juraj Jakubisko s cenou za celoživotné dielo, ktorú prevzal 5. júla pred premiérou svojho filmu Bathory na 43. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary.Režisér Juraj Jakubisko s cenou za celoživotné dielo, ktorú prevzal 5. júla pred premiérou svojho filmu Bathory na 43. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlove Vary. (Zdroj: ČTK)

BRATISLAVA. Jeho založenie dnes schválil parlament. Do fondu bude prispievať nielen štát, ale aj televízie a ďalší podnikatelia v oblasti audiovízie. Zákon však predpokladá postupné zníženie podielu reklamy vo verejnoprávnej Slovenskej televízii (STV).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Filmárska obec sa snaží o prijatie tohto zákona, lebo od roku 1990 sa podpora stratila. V roku 2004 bola štátna investícia do pôvodnej tvorby horšia ako v Albánsku," povedal ČTK známy producent Patrik Pašš. Vtedy rozdelili 58,8 milióna Sk (podľa konverzného kurzu 1,9 milióna eur), za čo je možné nakrútiť dva skromnejšie celovečerné filmy. Vlani ministerstvo poskytlo filmárom 115,7 milióna Sk (3,8 milióna eur), zákon by mal balík peňazí zdvojnásobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Zámer ministerstva kultúry, ktoré vedie nominant Smeru-SD Marek Maďarič, však kritizovala poslankyňa Magdaléna Vášáryová z opozičnej SDKÚ-DS. Podľa bývalej herečky sa na zákone podieľala len časť filmárskej obce. Zástupcovia ministerstva priznali, že filmárska obec je nejednotná, pri príprave zákona sa vraj spojila. "Návrh zákona vznikal v širokom spoločenskom konsenze," tvrdil dnes Maďarič. Vášáryovej však poslanci schválili pozmeňovací návrh, na základe ktorého by štát mal do fondu prispievať najmenej rovnakou sumou, akú vyzbiera od podnikateľov.

Norma narazila aj na protesty Fóra pre kreatívny priemysel, ktoré založil telekomunikačný operátor Slovak Telekom spolu s Palace Cinemas a distribučnými spoločnosťami. Návrh považujú za zásah do vlastníckych práv, keďže budú musieť do fondu prispievať, nie však z neho čerpať. Naopak, zákon podporili televízie, ktoré síce budú musieť povinne do fondu posielať peniaze, rozdelia si však časť reklamného koláča, o ktorý postupne príde STV.

SkryťVypnúť reklamu

Reklama v súčasnosti tvorí tri percentá vysielania STV, ročne jej prináša asi 600 miliónov Sk (19,9 milióna eur). Opozícia dnes kritizovala, že podľa zákona bude podiel reklamy v STV postupne klesať, v roku 2012 až na pol percenta. Ministerstvo tvrdilo, že peniaze STV nebudú chýbať, keďže bude mať viac príjmov z koncesionárskych poplatkov a zmluvy so štátom.

Ročne sa na Slovensku nakrúti najviac desať celovečerných filmov. Na natočenie jedného filmu je potrebných asi 30 miliónov až 50 miliónov Sk (995.800 až 1,6 milióna eur). V súčasnosti filmári dostávajú štátnu podporu cez grantový systém. Filmári opakovane kritizovali rozdeľovanie peňazí, napríklad najviac navštevovaný film, Jakubiskova Bathory, dostala podporu takmer na poslednú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu

V susednom Česku podobný fond funguje už od roku 1993. Tento rok rozdelí v prepočte viac ako 250 miliónov Sk (8,3 milióna eur). Nakrúcanie filmov podporuje aj Česká televízia, vlani podporila viac než dvadsiatku. Naopak STV vlani koprodukovala jeden hraný film a dva dokumenty. Slovenský film tiež okrem problémov s financovaním stratil svoje zázemie po privatizácii štátnych štúdií na Kolibe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 663
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 211
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 107
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 108
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 917
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 387
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 271
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Justin Schütz (Nemecko) strieľa gól brankárovi Dávidovi Hrenákovi (Slovensko), vľavo ho bráni Mário Grman (Slovensko) počas prípravného hokejového zápasu.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Najlepším mužom na ihrisku bol kapitán Fiorentiny Cristiano Biraghi.

Kľúčovým momentom bolo vylúčenie Cadua.


Olivier Archambault (Spišská Nová Ves) a Filip Bajtek (Nitra)

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 19. apríla. Aký je program dňa?


Brankár Spartaku Trnava Dominik Takáč.

Dominik Takáč verí, že sa negatívna séria končí vo finále.


SkryťZatvoriť reklamu