BRATISLAVA. Zabezpečenie práv menšín na Slovensku sa po roku 2006 podľa 54 percent občanov maďarskej národnosti zhoršilo. Podľa 63 percent sa po roku 2006 zhoršila situácia v školstve a podľa 48 percent sa zhoršila možnosť používania materinského jazyka.
Vyplýva to z prieskumu o politickej identite Maďarov na Slovensku, ktorý v októbri na reprezentatívnej vzorke 800 obyvateľov maďarskej národnosti na južnom Slovensku realizoval Fórum inštitút pre výskum menšín so sídlom v Šamoríne.
Otázkami postavenia maďarskej menšiny na Slovensku sa podľa prieskumu zaoberá 62 percent opýtaných, nezaoberá sa nimi 30 percent respondentov. Maďarsko-slovenské vzťahy sa po roku 2006 zhoršili podľa 72 percent oslovených, 53 percent si myslí, že po roku 2006 sa zhoršil rozvoj politickej kultúry.
Vzťah k demokracii sa po roku 2006 zhoršil podľa 48 percent respondentov, 37 percent oslovených si myslí, že hospodársky život sa po roku 2006 zlepšil.
Až 85 percent opýtaných si myslí, že Maďari žijúci na Slovensku by mali sami rozhodovali o veciach, ktoré sa ich týkajú.
Územná autonómia? Len 5 percent ju chce
Na otázku, aká forma autonómie by bola najvhodnejšia pre Maďarov žijúcich na Slovensku, nevedelo odpovedať 31,5 percenta respondentov, podľa 20 percent nijaká forma autonómie nie je potrebná, 19 percent preferuje formu verejno-správnych celkov s maďarskou väčšinou s maďarským úradným jazykom a s kultúrnou a školskou samosprávou.
Za kultúrnu autonómiu vzťahujúcu sa na celú maďarskú menšinu žijúcu na Slovensku sa vyslovilo 16 percent opýtaných, päť percent sa vyjadrilo za územnú autonómiu vzťahujúcu sa na celú etnicky zmiešanú oblasť južného Slovenska.
Celkom 32 percent respondentov nevedelo odpovedať na otázku, aký spôsob vzniku autonómie by podporovalo, 21 percent nepodporuje žiadnu formu, podľa 28 percent by autonómia mala vzniknúť po miestnych referendách v obciach s maďarskou populáciou.
Spôsob vzniku autonómie cez vytvorenie maďarského parlamentu na Slovensku delegovaním osôb z už existujúcich maďarských občianskych združení a politických strán uprednostňuje osem percent opýtaných.
Päťdesiatštyri percent respondentov sa nezaoberá takými vecami, ako sú protimaďarské udalosti na Slovensku, cíti sa rovnako bezpečne ako doteraz.
Čaplovič: Prieskum je tendenčný
Prieskum Fóra inštitútu pre výskum menšín so sídlom v Šamoríne, podľa ktorého sa zabezpečenie práv menšín na Slovensku po roku 2006 podľa 54 percent občanov maďarskej národnosti zhoršilo, je podľa podpredsedu vlády pre menšiny Dušana Čaploviča tendenčný. "Pokiaľ to bude robiť Fórum, ktoré pôsobí na princípoch maďarskej menšinovej politiky, ani iné výsledky neočakávam. Navyše je to aj otázka kladenia otázok v prieskume," povedal dnes pre TASR.
Podľa neho sú vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi podľa viacerých prieskumov dobré a tými, ktorí ich zhoršujú, sú politici na čele istých politických zoskupení.