BRATISLAVA. elácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
"Ako je možné, že v demokratickej krajine v strede Európy existujú zákony, ktoré povoľujú fašizmus," povedal Kubiš.
Jeho partner v diskusii, poslanec Národnej rady SR za SMK József Berényi povedal, že v Maďarsku je liberálna demokracia "trošku prehnaná". To má dokazovať aj existencia extrémistických združení ako Maďarská garda alebo 64 žúp.
"Obnovenie Veľkého Uhorska alebo odtrhnutie južného Slovenska považujem za science fiction. Vojenské napadnutie Slovenska je vylúčené," poznamenal Berényi. Podľa neho je však zlé, že s týmito tvrdeniami sa argumentuje v parlamente. "Extrémisti v Maďarsku sa niekedy stavajú do pozície samozvaných hovorcov slovenských občanov maďarskej národnosti," doplnil.
Maďarské extrémistické živly sa začali podľa ministra Kubiša organizovať a prenikajú aj na Slovensko. Niektorí futbaloví fanúšikovia, ktorí robili na futbalovom zápase v Dunajskej Strede výtržnosti, boli podľa neho prepojení na maďarské politické zoskupenia - napríklad Maďarská garda. SMK podľa neho so žiadnymi extrémistami nespolupracuje.
Fórum poslancov Karpatskej kotliny je vážnym problémom, poznamenal Kubiš. Maďarský parlament si podľa neho vytvoril inštitucionálnu väzbu pre zvolených poslancov z iných štátov celého regiónu. Bude na to upozorňovať aj európske inštitúcie.
"Vzťah so zahraničnými Maďarmi je pre Maďarsko dôležitý. Nedá sa zakázať, aby sme chodili na tieto zasadania," povedal Berényi. "V tomto okamihu nepresadzujeme územnú autonómiu na fóre," doplnil.
Šéf SMK Pál Csáky podľa ministra zahraničných vecí neprispieva k riešeniu problémov a zlepšeniu slovensko-maďarských vzťahov. "Od zápasu v Dunajskej Strede si bolo treba zachovať väčší odstup a nerobiť z neho politickú agendu," myslí si Kubiš.
Avizované zablokovanie jedného jazdného pruhu na 20 hraničných priechodoch medzi Slovenskom a Maďarskom netreba podľa Berényiho zaťahovať na medzinárodnú politickú scénu, ak sa zaobíde bez incidentov. Kubiš si myslí, že si to musia vyriešiť maďarské orgány, bude však o tom hovoriť aj s maďarskou ministerskou zahraničných vecí Kingou Gönczovou a upozorní na to aj európske inštitúcie. Obaja sa zhodli na tom, že zablokovanie hraničných priechodov poškodí najmä slovenským občanom maďarskej národnosti, ktorí do Maďarska dochádzajú za prácou.
Aj evanjelickí biskupi odsudzujú extrémizmus
Evanjelickí biskupi na Slovensku sú znepokojení prejavmi extrémizmu, ktoré nepriaznivo vplývajú na vzťahy medzi príslušníkmi slovenského a maďarského národa. Obracajú sa preto na všetkých občanov Slovenskej republiky s výzvou, aby odsúdili prejavy národnostnej neznášanlivosti a radikalizmu a aby nepodľahli provokáciám a nepripojili sa k negatívnym prejavom emócií.
"Vyzývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby konali v duchu kresťanských princípov lásky a pravdy, snažili sa o dobré vzťahy medzi národmi a národnosťami v Slovenskej republike, ako aj o naše dobré susedské vzťahy s Maďarskou republikou," uvádza sa vo výzve, ktorú v mene Zboru biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) TASR poskytol jej generálny biskup Miloš Klátik.
V piatok 7. novembra predpoludním podobnú výzvu na pokoj, zmierenie a dobré vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom vydal predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) František Tondra. Vo večerných hodinách bolo zverejnené aj vyjadrenie Stálej rady Konferencie biskupov Maďarska, ktorá ocenila postoj slovenských katolíckych biskupov, takisto sa vyslovila za odmietnutie násilia a provokácií a vyzvala na pokoj, zmierenie a vzájomné porozumenie.