TRENČÍN. Opätovné zriadenie záchytných izieb by niektoré mestá v Trenčianskom kraji uvítali. Ak by však mali byť financované iba z rozpočtu mesta, vidia v tom problém. Zo skúsenosti z čias, keď záchytky fungovali, vedia, že občania, ktorí sú v nich umiestňovaní, nemajú svoj pobyt v nich z čoho zaplatiť.
Zriadenie záchytných izieb považuje za potrebné aj vedenie mesta Považská Bystrica. Problém ale vidí vo financovaní takéhoto zariadenia z mestského rozpočtu, ako aj v zabezpečení zdravotnej starostlivosti pre zaistené osoby. S najväčšou pravdepodobnosťou by totiž boli v záchytných izbách umiestňovaní prevažne spoločensky neprispôsobiví občania, ktorí by nemali na takýto "pobyt" dostatok financií. "Chceme preto vyzdvihnúť potrebu spoluúčasti štátu na financovaní ich prevádzky," povedal pre TASR hovorca mesta Filip Oubrecht.
Problémy s financovaním záchytnej stanice by podľa slov Jána Mikláša z kancelárie primátorky mesta Stará Turá vznikli aj v tomto 10-tisícovom meste. "Úhrada nákladov na pobyt zo strany 'klienta' sotva pripadá do úvahy. Z väčšej časti ide o osoby bez akýchkoľvek finančných prostriedkov, často aj bez osobných dokladov," skonštatoval Mikláš. Napriek tomu, že problémy s tými, ktorí to s alkoholom prehnali, nepatria v Starej Turej medzi akútne, potrebu týchto zariadení mesto podporuje. "Avšak podmienky ich fungovania a financovania budú predmetom ešte nejedného rokovania zainteresovaných. Ak by financovanie striktne riešila legislatíva, momentálny podiel na financovaní zo strany samospráv by bol zrejme na úkor výdavkov na sociálne účely," zdôraznil.
Krajské mesto Trenčín momentálne veľký problém v tom, že záchytná stanica nie je na jeho území zriadená, nevidí. "Problémy s občanmi mesta, ktorí sa v nočných hodinách zdržovali v parku, na lavičkách hlavne v jesennom a zimnom období nám na 90 % vyriešila nocľaháreň pre občanov bez prístrešia, ktorá je v prevádzke bez časového obmedzenia," uviedla Jana Marková z kancelárie trenčianskeho primátora. V prípade, ak je potrebné riešiť situáciu s osobou, ktorá sa dostane do stavu patologickej opitosti a akýmkoľvek spôsobom porušuje zákon, je riešená v zmysle zákona o priestupkoch. "Upozorňujú sa ich najbližší príbuzní formou vyrozumenia o prevzatí dotyčného. V krajnom prípade sa zabezpečí jeho odvoz do miesta trvalého bydliska. V prípade, ak sa zistí, že táto o osoba je nekomunikatívna, z laického pohľadu ide o zranenie alebo iné príznaky, je privolaný lekár," uviedla Marková.