AKTUALIZOVANÉ 18:38

SMK tvrdí, že Ficova tlačovka je prejavom manipulácie

Predseda Strany maďarskej koalície Pál Csáky by sa podľa bývalého straníckeho predsedu Bélu Bugára nemal vyhýbať diskusii o aktuálnej situácii v slovensko-maďarských vzťahoch.

(Zdroj: Korzár)
 • Polícia v nedeľu prepustila všetkých 28 maďarských radikálov, ktorých zatkla v sobotu v Kráľovskom Chlmci.
 • Bugár hovorí, že na juhu Slovenska sa začínajú báť nielen Maďari, ale aj Slováci.
 • Podľa SMK bola Ficova tlačovka k zadržaniu maďarských extrémistov prejavom manipulácie.
 • Podľa Maďariča Maďarsko neurobili nič, aby zmenilo vlastné zákony.
 • Bugár: My môžme maďarskému parlamentu maximálne radiť a oni nás môžu maximálne poprosiť, aby sme niečo konali.
 • Belousovová vyzvala slovenských europoslancov, aby tému nástupu extrémizmu a "metastázovaného fašizmu" v Maďarsku otvorili na pôde Európskeho parlamentu. Považuje za dôležité, aby sa Európska únia zaoberala situáciou v MR.
 • Tvrdé slovné vyjadrenia či výzvy a niekedy aj urážky, ktoré sa opäť vo väčšej miere ozývajú v komunikácii Slovenska s Maďarskom, zrejme neutíchnu. Povedali to oslovení politológovia.
 • Znepokojenie vyslovili aj protifašistickí bojovníci.

BRATISLAVA, KOŠICE. Za prejav cynickej politickej manipulácie považuje SMK sobotňajšiu tlačovú konferenciu predsedu vlády Roberta Fica, ministra zahraničných vecí Jána Kubiša a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka, na ktorej hovorili o zadržaní 28 občanov Maďarskej republiky v Kráľovskom Chlmci oblečených do uniforiem Národnej stráže.

Za súčasné vyostrenie situácie v slovensko-maďarských vzťahoch podľa SMK nesú zodpovednosť aj niektoré slovenské médiá, ktoré umelo živia témy slovensko-maďarských problémov a "pseudoproblémov" už piaty týždeň.

"SMK považuje za prejav cynickej politickej manipulácie, keď pre 28 dezorientovaných maďarských občanov organizuje v sobotu večer tlačovú konferenciu predseda vlády, minister zahraničných vecí a minister vnútra SR," uviedla dnes pre TASR Eva Dunajská z tlačového oddelenia SMK. "V situácii, ktorá sa vyskytla v Kráľovskom Chlmci včera, mali konať zložky SR, ktoré aj konali a SMK nemá pripomienku k ich včerajšej činnosti," dodala.

Všetky extrémistické prejavy, všetky formy nenávisti a segregácie, nech ide o maďarské alebo slovenské prejavy, odsúdila po sobotňajšej spomienkovej udalosti maďarských radikálov v Kráľovskom Chlmci aj maďarská vláda.

SMK odmieta manipulácie médií

SMK zároveň odmietla údajnú manipuláciu redaktorky televízie Markíza v dnešnej relácii Na telo. Redaktorka podľa Dunajskej tvrdila, že predseda SMK Pál Csáky v ostatnom čase nekomunikuje s médiami. Hovorkyňa strany pripomína, že Csáky mal v minulých 10 dňoch tri tlačové konferencie.

"Predseda SMK si je však vedomý svojej zodpovednosti v tejto situácii a nemieni asistovať pri mediálno-politických hrách, ktoré v súčasnosti zaťažujú slovensko-maďarské vzťahy," uvádza Dunajská. SMK v terajšej situácii podľa nej presadzuje zodpovedný postoj politikov aj médií a odmieta preferovanie obchodných záujmov napríklad televízie Markíza formou televízneho hlasovania. Csáky podľa Dunajskej ponúkol svoju účasť televízii Markíza v dnešnej relácii Na telo sám, ale redaktorka túto ponuku odmietla.

Redaktorka Na telo Zlatica Puškárová dnes konštatovala, že Csákyho pozývala do dnešnej relácie. Ten jej mal odpovedať, že nemá o čom diskutovať.

Csáky by sa nemal vyhýbať diskusii, myslí si Bugár

Predseda SMK Pál Csáky by sa podľa bývalého straníckeho predsedu Bélu Bugára nemal vyhýbať diskusii o aktuálnej situácii v slovensko-maďarských vzťahoch. Ako uviedol v dnešnej diskusnej relácii televízie Markíza Na telo, nie je to dobré pre SMK. Predseda Csáky odmietol pozvanie do diskusie.

Bugár dodal, že na južnom Slovensku nielen Maďari, ale aj Slováci začínajú mať strach a úlohou politikov je tomu zamedziť. Podľa neho by o tom mali rokovať premiéri dvoch krajín, ak treba aj každý týždeň.

Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča Maďarsko neurobilo nič, aby zmenilo vlastné existujúce zákony v krajine a tak zamedzilo vzniku súčasnej situácie. Pripomenul, že v Maďarsko má ekonomické problémy a možno takéto kroky vláde aj vyhovujú, aby sa nehovorilo o problémoch v krajine. Od SMK očakával napríklad odsúdenie výtržníkov na štadióne v Dunajskej Strede, jej predstavitelia však spochybnili zásah polície.

Bolo by dobré, keby maďarský predseda vlády Ferenc Gyurcsány prišiel na rokovanie na Slovensko, povedal Maďarič.

Na otázku či plánuje na návrat do čela SMK Bugár uviedol, že zatiaľ nie je situácia taká aby povedal, že sa musí vrátiť. "Stále je v SMK dostatok síl aby sa dávalo najavo, že sme zástancovia demokracie," uviedol poslanec Béla Bugár.

Fórum poslancom Karpatskej kotliny, voči ktorému má výhrady slovenská vláda, nebol podľa Bugára problém štyri a pol roka. Problém nastal podľa neho až po uznesení maďarského parlamentu, ktorý fórum inštitucionalizoval.

"My môžme maďarskému parlamentu maximálne radiť a oni nás môžu maximálne poprosiť, aby sme niečo konali," povedal Bugár. Je presvedčený, že šéfka maďarského parlamentu Katalin Sziliová a predseda Národnej rady SR Pavol Paška, by sa mali kvôli tejto otázke stretnúť a rokovať.

Béla Bugár zároveň vyvrátil informácie o tom, že by sa opäť pokúšal stať šéfom SMK. "Zatiaľ situácia nie je taká, že by som sa musel vrátiť," povedal Bugár.

Zatknutých maďarských extrémistov polícia prepustila

Slovenská polícia v nedeľu prepustila všetkých 28 maďarských radikálov, ktorých zatkla v sobotu v Kráľovskom Chlmci. Do Maďarska sa mali vrátiť už v nedeľu ráno. Informuje o tom maďarská tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na maďarského generálneho konzula v Košiciach Jánosa Szerencsésa.

Polícia podľa neho maďarských radikálov obvinila a bude ich stíhať na slobode. Hrozí im odňatie slobody na šesť mesiacov až štyri roky. Maďarskí radikáli podľa Szerencsésa s políciou spolupracovali a nebolo proti nim potrebné použiť silu.

Vyše 40 občanov Maďarskej republiky, z ktorých 28 bolo oblečených uniformách Národnej stráže v sobotu okolo obeda prešlo cez hraničný prechod obce Pribeník v okrese Trebišov na územie Slovenskej republiky. V 15 osobných motorových vozidlách pokračovali do Kráľovského Chlmca. Všetky osoby oblečené v uniforme Národnej stráže polícia zadržala.

Národná stráž je nacionalistická organizácia s centrom v meste Nyíregyháza na severovýchode Maďarska a je prepojená s Maďarskými gardami, polovojenskými oddielmi organizácie 64 žúp.

Pri prehliadke motorových vozidiel boli nájdené a zaistené listinné dôkazy s vyobrazením symbolov, ktoré pri vystavovaní na verejnosti napĺňajú skutkovú podstatu trestného činu. Svojim obsahom naplnili skutkovú podstatu prečinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd.

Slovenský premiér Robert Fico s ministrom zahraničných vecí Jánom Kubišom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom k prípadu zvolali na sobotu večer mimoriadnu tlačovku. Fico na nej vyhlásil, že pre slovenskú vládu je neakceptovateľné, aby akékoľvek organizácie pochodovali po Slovensku vo vojenských uniformách, nehovoriac už o maďarských nacistoch. Sobotňajšia provokácia je podľa neho dôkazom, že sa vytvára falošný obraz, ak sa tvrdí, že za zhoršeným stavom vzťahov stoja obe strany. Slováci nechodia podľa Fica do Maďarskej republiky na futbal a nerobia tam výtržnosti a nevykrikujú heslá, ktoré by urážali Maďarskú republiku, či spôsobovali traumu obyvateľom Maďarska. Fico chce informovať o tomto probléme aj zainteresované strany Európskej únie.

Politici by podľa Abrhana mali tlmiť vášne, nie ich roznecovať

Politici by podľa poslanca za KDH Pavla Abrhana svojimi krokmi mali prispievať k tlmeniu vášní a nie k ich roznecovaniu. Na margo slovensko-maďarských vzťahov a posledných udalostí to Abrhan povedal v diskusnej relácii Slovenskej televízie O 5 minút 12.

Podľa neho politici oboch krajín musia rokovať, ak to nedokážu, nech rozhovory vedú sprostredkovatelia, ktorých rešpektujú obidva štáty. Za slovenskú stranu by ako sprostredkovateľ mohol vystupovať napríklad bývalý minister kultúry Rudolf Chmel alebo bývalý predseda parlamentu Pavol Hrušovský.

Slovenská diplomacia by podľa Abrhana mala aktívnejšie pristupovať k riešeniam zlepšenia slovensko-maďarských vzťahov, opierať by sa mala predovšetkým o zmluvu o dobrých vzťahoch, ktorú medzi sebou krajiny uzavreli.

Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová vyzvala slovenských europoslancov, aby tému nástupu extrémizmu a "metastázovaného fašizmu" v Maďarsku otvorili na pôde Európskeho parlamentu. Považuje za dôležité, aby sa Európska únia zaoberala situáciou v MR.

Podľa Belousovovej, sú výtržnosti na futbalovom zápase v Dunajskej Strede či aktivity maďarských extrémistických skupín voči Slovensku cielené politické provokácie z maďarskej strany.

Slovensko by zároveň podľa Belousovovej malo užšie spolupracovať s krajinami, ktoré majú rovnaké problémy s Maďarskom, ako Rumunsko či Srbsko a voči MR vystupovať v istých otázkach spoločne.

"Občan hociktorého štátu, ktorý príde na cudzie územie sa musí podriadiť zákonom a nemôže heilovať," reagovala na slová maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, ktorý sa kriticky vyjadril k postupu slovenskej polície proti maďarským futbalovým fanúšikom.

Inštitucionalizácia Fóra poslancov Karpatskej kotliny (FPKK) pri maďarskom parlamente, ktorého sa zúčastňujú aj členovia SMK, podľa podpredsedníčky SNS znamená, že SMK už nemôže v budúcnosti pôsobiť ako koaličný partner vo vláde, lebo sa čiastočne podriaďuje budapeštianskemu parlamentu.

Napäté vzťahy s Maďarskom sa podľa politológov neupokoja

Tvrdé slovné vyjadrenia či výzvy a niekedy aj urážky, ktoré sa opäť vo väčšej miere ozývajú v komunikácii Slovenska s Maďarskom, zrejme neutíchnu. ČTK to povedali oslovení politológovia.

Zhodli sa, že napäté vzťahy vyhovujú vládnucim politikom v obidvoch štátoch. Navyše na slovenskej strane vraj chýbajú predpoklady prijímať prípadné výpady s väčším nadhľadom.

Tradične komplikované vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom ochladli po nástupe súčasnej slovenskej vlády v roku 2006. Jej súčasťou sa totiž stala SNS Jána Slotu, ktorý je známy ostrým vystupovaním voči Budapešti. Kritiku Maďarska a opozičnej SMK, ktorá zastupuje zhruba polmiliónovú maďarskú menšinu na Slovensku, vyvolal nedávny policajný zásah proti futbalovým fanúšikom, medzi ktorými boli aj maďarskí priaznivci. V sobotu zas polícia zatkla na Slovensku údajných maďarských extrémistov.

"Nevyzerá to dobre. Môže sa stať, že sa pobijú nejakí ľudia v nejakej dedine v krčme, alebo sa pri nejakej príležitosti do seba pustia extrémistické skupiny týchto dvoch štátov," povedal o možných následkoch komplikovaných vzťahov medzi Bratislavou a Budapešťou politológ z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre László Öllös. Do najbližších parlamentných volieb podľa neho nemožno očakávať, že sa situácia zlepší.

Podobný názor mal aj politológ Rastislav Tóth z Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka. Naďalej sa podľa neho budú objavovať rôzne slovné prestrelky medzi politikmi Slovenska a Maďarska. "Obávam sa, že nejaký čas to bude ešte pokračovať," dodal aj analytik Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied.

Slovenská vláda môže totiž ostrejším vystupovaním voči Budapešti v pretrvávajúcom napätí vytvárať dojem, že práve vládne strany sú politická sila, ktorá národ ochráni pre nebezpečenstvom z Maďarska, myslí si Öllös. Takýto vývoj podľa neho oslabuje opozíciu. Politika súčasného slovenského kabinetu je navyše podľa neho postavená na konfrontácii a neustálom hľadaní nepriateľov. Nemožno preto očakávať, že by dokázal na prípadné výpady reagovať zmierlivejšie, dodal.

Vzájomné vyhrotené postoje Slovenska a Maďarska však vyhovujú aj maďarským politikom, povedal Tóth. Sú totiž vhodnou zámienkou na odpútanie pozornosti od vážnych ekonomických problémov štátu, poznamenal.

Incidenty s národnostným podtónom ako napríklad hanlivé nápisy voči susednému štátu sa objavili na Slovensku aj v Maďarsku už krátko po slovenských parlamentných voľbách. Širokú odozvu vyvolalo údajné napadnutie študentky maďarskej národnosti v Nitre pred viac ako dvoma rokmi.

V posledných dňoch maďarská vláda, ale aj SMK vyčítali slovenskej polícii údajne prehnane tvrdý zásah proti maďarským fanúšikom na futbalovom zápase v Dunajskej Strede. Policajný zákrok vyvolal protislovenské demonštrácie extrémistických organizácií v Budapešť. V sobotu zas premiér Robert Fico ostro kritizoval príchod údajných extrémistov z Maďarska, ktorí boli oblečení v uniformách. Slovenská aj maďarská strana sa v poslednom období okrem toho vzájomne obviňovali z porušovania práv menšín.

Protifašistickí bojovníci sú znepokojení

Slovenský zväz protifašistických bojovníkov (SZPB) vyslovuje znepokojenie z narastajúcich prejavov neonacizmu a neofašizmu v strednej Európe.

"Otvorené šírenie národnej nenávisti Maďarskými gardami pripomína obdobie pred vznikom druhej svetovej vojny. Dôsledky tejto vojny sú nedozerné a preto varujeme celý svet pred nebezpečím, ktoré sa tu stále vo väčšej miere začína prejavovať," informoval dnes TASR tajomník Ústrednej rady SZPB Tomáš Švec.

Súčasťou športových podujatí sa podľa neho stávajú prejavy nenávisti, čím sa znevažujú športové výkony. "V našej organizácii ešte žijú pamätníci protifašistických bojov, ktorí vyzývajú politikov, aby nechodili okolo horúcej kaše, ale s vysokou mierou zodpovednosti riešili problémy tak, aby predišli dôsledkom, ktoré môžu vzniknúť," dodáva SZPB.

Protifašistickí bojovníci podporujú kroky ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka smerujúce k potláčaniu neonacistických a neofašistických prejavov na Slovensku. Vyslovujú presvedčenie, že absolútna väčšina občanov SR chce žiť v priateľstve a v mieri so svojimi susedmi, bez nacionálnych, náboženských a iných rozporov.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 2. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 3. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 4. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 5. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 7. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 8. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 9. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 10. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 1. Hitparáda štiav
 2. 14. ročník AmCham „JOB FAIR“ v Košiciach
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 5. Malé knedličky, veľké dojmy
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 7. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 8. Projekt First Lego League podporila Nadácia Pontis
 9. Klienti majú často pocit, že potrebujú spracovať len projekt
 10. Na bolesti chrbta pomôžu kúpele
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 353
 2. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 875
 3. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 8 428
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 808
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 686
 6. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 4 402
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 468
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 940
 9. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 176
 10. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet 2 147

Hlavné správy zo Sme.sk

KULTÚRA

Film roka vyhlásili dvakrát, Oscara má Moonlight (minúta po minúte)

Muzikál La La Land vyhral šesť cien, ale na konci večera sa udial veľký trapas.

KULTÚRA

Oscar nemá logiku. 5 dôvodov, prečo vyhral Moonlight

Mal šťastie, že nie je sci-fi.

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. S tvrdou silou nemáme šancu.

TECH

Nokii sa podarilo vstať z mŕtvych. Ukázali Nokiu 3310

Majú Android, nízku cenu a dobrý hardvér.

Neprehliadnite tiež

Raper Kali: Silným motívom je smrť Róberta Remiáša

Raper Kali, vlastným menom Koloman Magyary (34), napísal titulnú pesničku k filmu Únos. Tvrdí, že ho obdobie 90. rokov láka.

Kaliňák sa potichu zmieril so sporným stavbárom z Gorily

Rezort vnútra viedol sériu súdnych sporov so stavebnou firmou Euro-Building, ktorá figuruje vo viacerých kauzách. Potichu uzavreli zmier.

Prioritou v rómskej otázke je vzdelávanie, zhodli sa účastníci relácie

Vláda predstavila akčné plány na integráciu rómskej menšiny.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop