BRATISLAVA. Bez incidentov sa skončili podvečer blokády maďarských extrémistov v Maďarsku na piatich prístupových cestách k slovenským hraničným priechodom. Viachodinový protest zorganizovali extrémne pravicová strana Hnutie za lepšie Maďarsko Jobbik a spolok Maďarská garda, ktoré protestovali proti zásahu slovenskej polície v Dunajskej Strede voči fanúšikom 1. novembra.
Pri prechodoch RusovceRajka, MedveďovVámosszabadi, SalkaLetkés, Komárno-Komárom a Šiatorská BukovinkaSomosk‹újfalu protestovalo niekoľko desiatok členov Jobbik a uniformovaných gardistov, ktorí blokovali cestu piatimi až desiatimi vozidlami pri každom priechode. K vážnejším dopravným komplikáciám nikde nedošlo.
Na slovenskej strane hraníc monitorovali situáciu pri každom z týchto priechodov príslušníci slovenskej polície.
Jedno auto bolo zo Slovenska
Maďarskí extrémisti začali dnes o 9.00 hodine blokovať jeden jazdný pruh vozovky na maďarskej strane vedúcej k slovensko-maďarským hraničným priechodom Rusovce - Rajka, Medveďov - Vámosszabadi a Salka - Letkés. Protestujú tak proti zásahu slovenskej polície v Dunajskej Strede voči fanúšikom 1. novembra.
Cestu medzi Rajkou a Rusovcami čiastočne blokovali 13 áut prívržencov strany Jobbik a Maďarskej gardy. Protest pri Rajke však dopravu výraznejšie neobmedzil. Medzi autami s maďarskými evidenčnými číslami bolo aj jedno so Slovenska, z Veľkého Krtíša. Prišla na ňom Denisa Kukolíková, ktorá sa vydala do maďarského Mosonmagyaróváru. Jej manžel sa angažuje v miestnej organizácii nacionalistickej strany Jobbik. Ako povedala pre agentúru SITA, sama nie je členkou, ale je sympatizantkou tejto strany.
Premávka na tomto úseku nebýva príliš hustá a vodiči aj cez blokovaný úsek prechádzali takmer plynulo.
Maďarskí demonštranti nevstúpili na územie krajiny. Ešte pred 9:00 v smere z Rusoviec do Rajky prechádzala zelená Škoda Felicia s veľkokrtíšskym evidenčným číslom, z ktorej viala uhorská zástava.
Za Rajkou smerom na takzvaný starý hraničný priechod do Rusoviec nakrátko vystrihaní mladí muži rozprestreli transparent "Welcome to Slotakia" (Vitajte v Slotovej krajine). Urobili tak zrejme v reakcii na vyhlásenia šéfa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu, ktorý je známy svojimi slovnými výpadmi proti Maďarom.
Prišiel aj celoštátny kapitán Maďarskej gardy
Stúpenci Maďarskej gardy blokovali jeden jazdný pruh cesty v maďarskej obci Letkés, 150 metrov od hraničného priechodu so slovenskou obcou Salka.Na ohlásenej blokáde sa zúčastnilo približne 15 členov Maďarskej gardy s deviatimi autami, keďže viac im maďarská polícia nepovolila.
"Príčinou je futbalový zápas v Dunajskej Strede, prípad Hedvigy Malinovej a sobotňajší incident v Kráľovskom Chlmci. Pravdupovediac, aj my sme plánovali, že navštívime Slovensko, ale po sobotňajšom incidente sme zmenili názor,“ povedal pre agentúru SITA hlavný kapitán Maďarskej gardy Róbert Kiss a dodal, že v tejto chvíli neexistujú slovensko-maďarské vzťahy.
"Čo momentálne prebieha, je divadelné predstavenie. Nie je v záujme maďarskej vlády, aby sa terajšia situácia zmenila a priznajme si, že ani Ficova vláda nemá záujem, aby sa tieto vzťahy zlepšili. Chceli by sme dosiahnuť, aby nebola diskriminácia na bývalých maďarských územiach, aby súčasná slovenská vláda zaobchádzala ľudskejšie s maďarskou menšinou na Slovensku,“ skonštatoval Kiss.
V Maďarsku oslovia obyvateľov, aby nekupovali slovenské výrobky
Slovenská obec Salka, kde žije 95 percent občanov maďarskej národnosti a päť percent slovenskej má dobré susedské vzťahy s obcou Letkés, povedal starosta obce Salka Ján Józsa. "Takéto konanie posudzujem ako nemiestne, nepatrí sa to, nepáči sa nám to a nepomôže nám to,“ povedal v súvislosti s blokovaním priechodu. Takéto protesty podľa Józsu v žiadnom prípade nemôžu narušiť vzťahy medzi oboma obcami.
Vo štvrtok pripravuje Maďarská garda podobnú akciu v maďarskej Borsodskej župe. Pripravujú aj bojkot slovenských výrobkov, oslovia obyvateľstvo, aby nekupovali slovenské výrobky. "Ďalšie akcie budeme pripravovať dovtedy, pokým sa zahraničná politika buď v Maďarsku alebo na Slovensku nezmení,“ povedal Kiss.
Hovorca Prezídia Policajného zboru SR Martin Korch dnes povedal, že situáciu nebudú riešiť, pokiaľ sú protesty na území Maďarskej republiky. "Je to ich vec, slovenská polícia situáciu monitoruje a pokiaľ by sa vyskytli nejaké problémy na území Slovenska, tak využijeme všetky zákonné prostriedky, ktoré máme, a vec budeme riešiť,“ dodal Korch. Všetky hraničné priechody, kde sa konajú protesty, polícia monitoruje a informácie vyhodnocuje.
Na manifest za pokoj prišiel aj Bugár a Radičová
Na blokádu maďarských extrémistov zareagovali na slovenskej strane priechodu v Komárne hodinovou manifestáciou. Tú zorganizovalo mesto Komárno, zúčastnilo sa na nej niekoľko desiatok občanov.
Demonštranti niesli transparent s nápisom v slovenčine a v maďarčine: Spolu v pokoji Együtt békességben. Prítomní boli starostovia a primátori okresu, viacerí poslanci Národnej rady SR, medzi nimi aj expredseda SMK Béla Bugár a poslankyňa za SDKÚ-DS Iveta Radičová.
Primátor Komárna Tibor Bastrnák informoval o tom, že keď sa dozvedeli, že určité extrémistické skupiny demonštrujú na maďarskej strane, rozhodli sa vyjadriť touto formou, že aj oni majú svoj hlas v tom, že chcú žiť spolu Slováci a Maďari v pokoji.
Bugár novinárom povedal, že terajšia vyhrotená situácia vzájomných slovensko-maďarských vzťahov nevedie k ničomu. My, pokiaľ chceme žiť spolu a v pokoji, tak každá strana na Slovensku, musí trošku ustúpiť," zdôraznil.
"Treba si sadnúť, a dnes navrhnem na predsedníctve SMK to, že poprípade SMK nech sa obráti na maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya s výzvou, aby prijal návrh na rokovanie s pánom premiérom Robertom Ficom. Pre mňa nie je riešením to, že si sadnú povedzme na kávičku niekde na rokovaní a povedia pár slov, tu už je toľko nahromadených problémov, na ktoré treba v prvom kole minimálne pol dňa," konštatoval poslanec SMK.
Fico: Blokovanie hraníc na slovenskej strane by sme nedovolili
Ak by k blokovaniu hraničných priechodov medzi SR a Maďarskom maďarskými extrémistami došlo na slovenskej strane, slovenské orgány by zasiahli a odtiahli ich. Počas dnešného otvorenia novej cesty medzi Kysucami a Oravou to vyhlásil predseda vlády Robert Fico.
"Možno je ten rozdiel v prístupe k extrémizmu a k radikalizmu na Slovensku a v Maďarsku," povedal. Na otázku, či dnešnú akciu maďarská vláda ticho toleruje, odvetil, že nechce nikoho obviňovať. "Treba k veciam pristúpiť konštruktívne. Jedna vec je niečo odsúdiť, druhá vec je mať k dispozícii reálne nástroje ako proti takýmto prejavom zasiahnuť," domnieva sa premiér.
Zároveň pripomenul, že orgány SR "vyzliekli Slovenskú pospolitosť z uniforiem". Fico chce preto maďarskému premiérovi Férencovi Gyurcsánymu ponúknuť konštruktívny akčný plán pre obe krajiny na spoločné riešenia týchto otázok. "Aby sa nestalo, že budú chodiť extrémisti na futbalové zápasy na Slovensko. Maďarská strana by ich mala monitorovať, a to isté môžeme aj my urobiť, pokiaľ by sa na Slovensku niečo rysovalo, čo by ohrozovalo suverénne postoje Maďarska," uzavrel.
Proti "neschopnosti maďarskej vlády"
Tamás Kopetti z mimoparlamentnej extrémne pravicovej strany Hnutie za lepšie Maďarsko Jobbik pre TASR uviedol, že cieľom protestu je aj pozdvihnúť hlas proti neschopnosti maďarskej vlády, ktorá podľa nich nekoná dostatočne v tejto záležitosti. Zároveň vyjadrujú solidaritu so skupinou maďarských extrémistov oblečených v uniformách Národnej stráže, ktorých slovenská polícia zadržala v sobotu 8. novembra v Kráľovskom Chlmci.
"Touto formou chceme upozorniť na napätie, ktoré medzi Maďarskom a Slovenskom existuje," konštatoval Kopetti. Blokovanie cesty však za provokáciu nepovažuje. "Upozorňujeme na to, aká je situácia," dodal Kopetti.
Aktivistom tiež vadí zahraničná politika Maďarska. "Ferenc Gyurcsány (maďarský premiér) mlčí a nepostaví sa za Maďarov, je to krach maďarskej zahraničnej politiky!" zhodnotil.
Blokáciou hraničných priechodov chcú aktivisti tiež upozorniť politikov Európskej únie, aby napätie medzi Maďarskom a Slovenskom vyriešili politickou formou. "Obyčajní ľudia medzi sebou žiadne spory nemajú," upozornil.
Trinásť vozidiel
Vo Vámosszabadi trinásť vozidiel členov Jobbiku a uniformovaných členov spolku Maďarská garda bráni v premávke na jednej strane vozovky. Majú so sebou národné vlajky a historické árpádovské zástavy. Na akciu dohliada desiatka maďarských policajtov.
K protestu sa pridajú ďalší extrémisti v čase od 13.00 do 17.00 h aj na Komárno Komárom, od 16.00 do 18.00 h Šiatorská Bukovinka-Somoskújfalu.
Podľa jedného z organizátorov očakávajú, že do blokády sa zapojí 50 až 60 áut, ktoré by však mali prísť v popoludňajší hodinách. Ďalší protestujúci sú totiž zatiaľ podľa neho v práci.
Výber niektorých slovensko-maďarských sporov
VSTUP SNS DO VLÁDY
Po parlamentných voľbách v roku 2006 vyjadrilo Maďarsko obavy, že súčasťou vlády Roberta Fica sa stala aj Slovenská národná strana (SNS) Jána Slotu, ktorý bol v minulosti známy urážlivými výrokmi na adresu Maďarov. Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány v októbri 2006 zrušil na samite Vyšehradskej štvorky dohodnutú bilaterálnu schôdzku s Ficom s odkazom, že si pustil "príliš k telu" nacionalistov, populistov a extrémistov. Fico takéto tvrdenia odmietol.
HEDVIGA MALINOVÁ
Vysokoškolskú študentku Hedvigu Malinovú podľa jej tvrdenia 25. augusta 2006 v Nitre prepadli a zbili dvaja dohola vystrihaní mladíci, keď ju počuli hovoriť po maďarsky. Polícia neskôr študentku obvinila, že si útok vymyslela a začala ju stíhať z krivej prísahy a výpovede. Prípad doteraz nie je uzavretý, vyšetrovanie spochybňovalo Maďarsko, opozičná Strana maďarskej koalície (SMK), ale aj niektorí občianski aktivisti.
AUTONÓMIA
Šéf SNS Slota viackrát varoval pred údajnými snahami časti zástupcov SMK i politikov z Maďarska, ktorí sa podľa neho usilujú o vytvorenie politickej autonómie na južnom Slovensku. SMK tvrdila, že v jej programe je iba kultúrna a školská samospráva. Vytvorenie územnej autonómie presadzoval šéf združenia Nomos regionalizmus János Bósza, ministerstvo vnútra však združenie rozpustilo. Kritiku koalície aj opozičných strán SDKÚ-DS a KDH si v septembri 2008 vyslúžil predseda SMK Pál Csáky za údajné úvahy o autonómii pre maďarskú menšinu na Slovensku.
BENEŠOVE DEKRÉTY
Národná rada schválila 20. septembra 2007 na návrh SNS uznesenie o nemennosti takzvaných Benešových dekrétov, ktoré po 2. svetovej vojne zasiahli do práv maďarskej a nemeckej menšiny. Uznesenie, ktoré podporili aj opoziční poslanci s výnimkou SMK, vyvolalo odmietavé reakcie maďarských politikov. SMK predtým požadovala odškodnenie obetí dekrétov.
VZNIK POLOVOJENSKEJ MAĎARSKEJ GARDY
Extrémne nacionalistické mimoparlamentné Hnutie za lepšie Maďarsko (Jobbik) 25. augusta 2007 založilo polovojenskou jednotku. Členovia Maďarskej gardy v Budapešti zložili slávnostnú prísahu. Jednou z hlavných príčin vzniku gardy malo byť údajne hroziace nebezpečie, že na Maďarsko zaútočia susedné štáty s početnejšou maďarskou menšinou - Slovensko, Rumunsko a Srbsko. Vznik gardy odsúdila slovenská diplomacia aj slovenskí politici.
SPOR O SÍDLO SLOVENSKÝCH ORGANIZÁCIÍ V MLYNKOCH
Slovenská vláda 26. marca 2008 protestovala proti rozhodnutiu maďarskej obce Pilisszentkereszt (Mlynky) o vysťahovaní slovenských organizácií zo svojho sídla. Tvrdila, že ide o porušenie práv tamojšej slovenskej menšiny.
SPORNÉ UČEBNICE PRE ŽIAKOV MENŠÍN a EUROFONDY
Maďarsko a SMK v uplynulých týždňoch vinili vládu, že z učebníc pre žiakov maďarskej národnosti vypadli pomenovania miest v maďarčine. Kritizovali taktiež údajne neprimerane nízky podiel peňazí z EÚ pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Vláda odmietla výčitky, že zasiahla do práv národnostných menšín.
FÓRUM MAĎARSKÝCH POSLANCOV KARPATSKEJ KOTLINY
Slovenskí poslanci 4. novembra skritizovali maďarský parlament, ktorý podľa nich prostredníctvom takzvaného Fóra maďarských poslancov Karpatskej kotliny zasahuje do vnútorných záležitostí Slovenska. V uznesení nad postupom maďarských poslancov vyjadrili "hlboké znepokojenie". Odsúdili aj SMK, ktorá sa spolu so stranami maďarskej menšiny z iných krajín na zasadnutiach fóra zúčastňuje.
ZÁSAH POLÍCIE NA ZÁPASE V DUNAJSKEJ STREDE
Polícia zasiahla 1. novembra proti slovenským a maďarským fanúšikom na futbalovom zápase Slovana Bratislava s Dunajskou Stredou, kde žije početná maďarská menšina. Pri výtržnostiach a zásahu policajtov sa zranili desiatky ľudí. Zákrok polície spochybnila SMK, maďarská vláda ho označila za neprimeraný a neodôvodnený, v Budapešti sa na protest konalo niekoľko protislovenských demonštrácií, ktoré organizovali extrémistické organizácie. Vedenie polície aj viacerí slovenskí politici zásah policajtov obhajovali a tvrdili, že fanúšikovia ho sami vyprovokovali.
PRÍCHOD MAĎARSKÝCH EXTRÉMISTOV V UNIFORMÁCH
Do Kráľovského Chlmca na východnom Slovensku prišlo 8. novembra demonštratívne 28 maďarských extrémistov v kópiách nacistických uniforiem. Polícia ich obvinila z propagácie fašizmu. Skupina si údajne chcela pripomenúť 70. výročie Viedenskej arbitráže, ktorá oklieštila vtedajšie Československo o južné Slovensko a Podkarpatskú Rus v prospech Maďarska. Premiér Fico a minister zahraničných vecí Ján Kubiš označili incident za provokáciu, maďarská vláda v reakcii odsúdila všetky prejavy extrémizmu pravicových skupín z Maďarska i Slovenska.
ČIASTOČNÁ BLOKÁDA MAĎARSKO-SLOVENSKÝCH HRANÍC
Demonštranti čiastočne zablokovali príjazd k niektorým maďarsko-slovenským hraničným priechodom. Protestovali tak proti údajnej diskriminácii maďarskej menšiny na Slovensku a proti zásahu polície počas zápasu v Dunajskej Strede. Akciu organizovali maďarskí pravicoví radikáli.
ČTK
Flašíková na hranici
Na čiastočnú blokádu hraníc sa prišla pozrieť aj europoslankyňa a podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Monika Flašíková Beňová spolu s bratislavským krajským predsedom SMK Václavom Medem. "Prišla som sem ako súkromná osoba. Pán Mede mi robí tlmočníka," povedala pred novinármi, po tom čo sa porozprávala s organizátorom blokády - predsedom nacionalistickej strany JOBBIK v Mosonmagyarovári Tamásom Koppetim.
Flašíková Beňová zdôvodnila svoj príchod tým, že jej ide o to, aby vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom boli dobré. "Aby sa znížilo napätie, aby sme začali normálne komunikovať. Je mi ľúto, že len pár rokov po tom čo padla železná opona, dnes dochádza k blokovaniu hraníc," vyhlásila.
Zároveň zdôraznila, že nesúhlasí s blokádou hraníc, pretože je to nezlučiteľné s politikou Európskej únie. "Blokácia hraníc, keď EÚ je úniou priateľských vzťahov, je neakceptovateľná. Viem si prestaviť demonštrácie za zlú ekonomickú situáciu, sociálnu politiku," povedala.

Beata
Balogová
