AKTUALIZOVANÉ 18:24

Fico sa s maďarským premiérom stretne už túto sobotu

Obaja premiéri sa stretnú na slovensko-maďarskej hranici v Komárne a Komárome.

RATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Premiéri SR a Maďarska Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa stretnú v sobotu v Komárne. Podľa agentúry MTI o tom dnes informoval hovorca maďarskej vlády Dávid Daróczi.

Ako upresnil, premiér Gyurcsány po tom, ako rokoval s predsedom Strany maďarskej koalície (SMK) a s jej podpredsedami, zatelefonoval premiérovi Ficovi a dohodli sa na stretnutí. "SMK víta tento krok a je pripravená stretnúť sa s predsedom vlády SR Robertom Ficom," uviedla na dnešnú iniciatívu maďarského premiéra hovorkyňa SMK Eva Dunajská.

Maďarská vláda pokladá za potrebné, aby čo najskôr došlo k pracovnej schôdzke medzi oboma premiérmi, ktorí tak posilnia svoju oddanosť európskym normám, hodnotám a princípom spolužitia, povedal Daróczi.

Ako dodal, je dôležité, aby obe krajiny spoločne potvrdili, že ich lídri sa nepoddajú radikálnemu nacionalizmu a extrémizmu.

Hovorkyňa slovenského premiéra Silvia Glendová potvrdila sobotňajšie stretnutie na slovensko-maďarskej hranici v Komárne a Komárome. Podľa nej pôjde o pracovné stretnutie, na ktorom sa obidvaja zhodli. Podrobnosti stretnutia sa pripravujú.

Csáky: Je to šanca, nie zlom

Stretnutie predsedov vlád Slovenskej a Maďarskej republiky Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. novembra, neznamená zlom v slovensko-maďarských vzťahoch, ale šancu na zníženie veľkého napätia a ich korekciu.

"Bez politickej vôle na strane slovenskej vládnej koalície sa tieto vzťahy nemôžu zmeniť," uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky s tým, že vláda má v rukách všetky mocenské páky na to, aby tak urobila.

Zdôraznil, že vzťahy sa nedajú kvalitatívne zmeniť bez toho, aby sa prestali urážať príslušníci iného národa a predstavitelia vládnej garnitúry neplnili dané sľuby. Csáky pripomenul, že sa okrem toho vydávajú rozhodnutia, ktoré znemožňujú pokojné spolunažívanie etník na Slovensku. Ako príklad uviedol vydanie vlastivedy pre školy s maďarským vyučovacím jazykom.

Csáky dúfa, že pracovné rokovanie oboch premiérov bude zmysluplné a užitočné, čím sa otvorí šanca na ďalšie oficiálne schôdzky. Opätovne deklaroval pripravenosť delegácie SMK na stretnutie s premiérom SR, na ktorom by chceli diskutovať o vecných a nie politických problémoch.

SMK sa podľa Csákyho stretne v sobotu s Gyurcsányom. Hovorca maďarskej vlády Dávid Daróczi dnes spresnil, že premiér MR po tom, ako rokoval s lídrom SMK a s jej podpredsedami, zatelefonoval premiérovi Ficovi a dohodli sa na stretnutí. Csáky zdôraznil, že napriek tomu sa nepovažujú za mediátorov, keďže Slovensko mediátorov nepotrebuje.

Aj Gašparovič sa chce stretnúť

Počas dnešnej návštevy Poľskej republiky požiadal slovenský prezident Ivan Gašparovič svojho maďarského partnera Lászlóa Sólyoma o stretnutie vo veci slovensko-maďarských vzťahov. Na pozvanie prezidenta SR maďarská hlava štátu zatiaľ neodpovedala.

Ivan Gašparovič chce stretnutím dosiahnuť, aby spoločne odsúdili extrémizmus na obidvoch stranách Dunaja a vyzvať na spoluprácu a porozumenie na zlepšenie vzťahov medzi oboma národmi. TASR o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

"Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi záleží na tom, aby hlavy štátov odmietli súčasné smerovanie slovensko-maďarských vzťahov," vysvetlil. Dodal, že prezidenti by mohli nadviazať na vzájomnú spoluprácu spred dvoch rokov, kedy spoločne navštívili univerzity v maďarskej Pilíšskej Čabe a Banskej Bystrici a diskutovali so študentmi. Aj toto stretnutie inicioval podľa Trubača slovenský prezident. V tom čase mala prebiehať na oboch stranách diskusia okolo prípadu Hedvigy Malinovej.

Maďarský prezident navštívil oficiálne Slovensko krátko po jeho nastúpení do funkcie v roku 2005. Oficiálna návšteva prezidenta Ivana Gašparoviča sa v Maďarsku doteraz neuskutočnila. UPOZORNENIE : TASR vydá k správe zvukový záznam.

Na hranici čítali hlásenie

Stretnutie v Komárne potvrdil aj maďarský poslanec Gábor Fodor zo Zväzu slobodných demokratov, ktorý na hraničnom moste spolu s poslankyňou za SDKÚ-DS a prezidentskou kandidátkou Ivetou Radičovou prečítal spoločné vyhlásenie za slovensko-maďarské zmierenie.

Vo Výzve na dialóg odmietli násilie a silnejúcu neznášanlivosť medzi Slovákmi a Maďarmi. "Nahlas sa preto ozývame proti extrémistom na oboch stranách a proti tým, ktorí chcú znovu vybudovať hranice medzi našimi dvoma národmi. Vyzývame politické strany v oboch krajinách, aby sa k nám pridali."

"Naše národy znášali následky útlaku a nenávisti 20. storočia, 21. storočie nám dáva príležitosť stať sa členmi jedného spoločenstva v rámci Európskej únie. Nahlas sa preto ozývame proti extrémistom na oboch stranách a proti tým, ktorí chcú znovu vybudovať hranice medzi nami."

Za účasti starostu Komároma, poslanca maďarských vládnych socialistov Jánosa Zatykóa, poslanca za SMK Bélu Bugára a starostu Komárna Tibora Bastrnáka vyzvali politické strany na oboch stranách, aby sa pridali k dialógu a odmietli násilie.

Fodor verí, že demokratickí politici na Slovensku dokážu prispieť k zlepšeniu vzťahov, aj keď súčasťou vládnej koalície je extrémistická Slovenská národná strana Jána Slotu. Poukázal na najväčší rozdiel medzi Slovenskom a Maďarskom. Kým na Slovensku sú vo vláde nacionalisti, v maďarskej vláde ani v parlamente nacionalistická strana nie je. "Máme problémy s nacionalistickými skupinami a združeniami, ale všetky sú mimoparlamentné. Každá vláda, ktorá spolupracuje s extrémistami, sa dostane pod ich tlak a určujú jej politiku," skonštatoval Fodor.

Radičová aj Fodor trvajú na tom, aby Slovensko vyšetrilo policajný zásah na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede. Zásah proti obidvom zúčastneným stranám bol podľa Radičovej nevyhnutný, či bol adekvátny, musia vyšetriť príslušné orgány. "V každom prípade dôkazy o tom, či bol nevyhnutný, je nutné predložiť. O tom niet diskusie," povedala Radičová. "Očakávame od slovenskej vlády, že podrobne vyšetrí a vyrieši prípad v Dunajskej Strede," dodal Fodor.

Stretnutie ešte pred pár týždňami "nepotrebné"

Na stretnutie premiérov dlhodobo vyzýva slovenská strana, ktorá chce riešiť sporné otázky okolo extrémizmu v Maďarskej republike, ale aj výhrady maďarských predstaviteľov k uplatňovaniu menšinových práv na Slovensku. Z maďarskej strany navyše zaznieva kritika voči niektorým výrokom predsedu SNS Jána Slotu, ktoré pokladajú za urážlivé.

Maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová nepovažovala oficiálne stretnutie premiérov SR a MR za potrebné ešte 22. októbra. K otázke pozvania maďarského premiéra na oficiálnu návštevu ministerka pre maďarské médiá povedala, že existuje priebežný dialóg medzi premiérmi, ktorí sa často stretávajú. "Povedali sme si, že teraz nepotrebujeme stretnutie v protokolárnych rámcoch na červenom koberci, ktoré je určené skôr pre verejnosť a navonok by deklarovalo, aké dobré sú vzájomné vzťahy: na takúto schôdzku teraz naozaj nie je vhodná doba," zdôraznila.

Medzitým však maďarská strana kritizovala zásah voči maďarským futbalovým fanúšikom na zápase DAC Dunajská Streda so Slovanom Bratislava a teraz žiada jeho dôkladné prešetrenie, v Budapešti sa konala séria extrémistických demonštrácií spojených okrem iného s pálením slovenskej vlajky a antisemitskými vyhláseniami. Priamo na slovenské územie prešlo 28 maďarských občanov v nacistických uniformách, údajne aby si pripomenuli výročie Viedenskej arbitráže.

Swoboda je znepokojený

Za znepokojujúce dnes označil napätie medzi Slovenskom a Maďarskom poslanec Európskeho parlamentu za Sociálnodemokratickú stranu Rakúska (SPÖ) Hannes Swoboda.

Podpredseda frakcie európskych socialistov zároveň vyzval obe strany, aby preukázali zdržanlivosť a brzdili extrémistov. Za úplne neakceptovateľné označil Swoboda vystupovanie polovojenských krajne pravicových skupín v Maďarsku, v pohraničných oblastiach a na území Slovenska. Európski sociálni demokrati vyzvú Európsky parlament, aby konečne presvedčil maďarského opozičného lídra Viktora Orbána, aby jasne odsúdil tieto skupiny, povedal Swoboda.

Ako podotkol, v mene socialistickej frakcie sa on sám už dlhšie usiluje o dosiahnutie porozumenia medzi Slovákmi a maďarskou menšinou na Slovensku. Tieto pokusy však podľa neho opakovane podkopávajú jednak radikálne výroky predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu, ako aj niektoré postoje predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho.

Podľa Swobodu by bolo potrebné, aby obaja premiéri vypracovali spoločný plán na zlepšenie vzťahov a zabránenie provokácií zo strany extrémistov.

Belousovová protestuje

Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová nesúhlasí s názorom maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, podľa ktorého Slovensko aj Maďarsko provokujú nacionalisti z obidvoch strán. "To sú reči o tom, že sú proti nacionalizmu na jednej aj druhej strane... Pardon, ale na Slovensku problémy s extrémizmom neboli," povedala pre TASR o rozhodnutí maďarských politických predstaviteľov začať rokovať so slovenskou stranou o zmiernení napätia medzi oboma štátmi.

"My sme neboli protestovať v Budapešti, Slováci žiadnych extrémistov za hranice neposielali. Extrémizmus sa sem vyváža z Maďarska," dodala.

Slovensko má podľa nej v oblasti extrémizmu "upratané" a akékoľvek takéto prejavy sú trestné a aj v praxi trestané. Maďarskí politici sa podľa Belousovovej rozhodli pre rokovania so slovenskou stranou najmä preto, lebo to s tolerovaním extrémistických prejavov prehnali a začali v Európskej únii strácať prestíž.

Ideálnym výsledkom rokovaní medzi Slovenskou a Maďarskou republikou by bol podľa Belousovovej záväzok maďarskej strany prijať normu, ktorá by zakázala existenciu polovojenských a extrémistických organizácií na území štátu a postavila mimo zákona všetky prejavy rasizmu a národnostnej neznášanlivosti.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 2. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 3. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 5. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 6. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 7. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 8. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 9. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 10. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 1. Ďalšia stovka si našla ten svoj
 2. Register partnerov verejného sektora v rukách profesionálov
 3. Jakub Mankovecký z SPU v Nitre bol opäť úspešný v reze viniča
 4. Hitparáda štiav
 5. 14. ročník AmCham „Job Fair“ v Košiciach
 6. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo
 7. Projekt "Zvýšenie odborných kapacít v oblasti práce s mládežou"
 8. Malé knedličky, veľké dojmy
 9. Volkswagen Golf: Viac, než facelift
 10. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom
 1. Plavba východným Stredomorím so slovenským sprievodcom 10 745
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 7 776
 3. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 6 054
 4. Volkswagen Golf: Viac, než facelift 5 436
 5. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 5 420
 6. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 5 382
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 3 445
 8. Pivný bar Senica: Miesto, kde objavíte, ako má chutiť pivo 2 718
 9. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 2 342
 10. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa 2 190

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Zoznam vecí, na ktorých chce ušetriť štátna zdravotná poisťovňa

Výber úsporných opatrení, ako ho navrhla Všeobecná zdravotná poisťovňa.

TECH

BlackBerry vstáva z mŕtvych, chystá novinku s klávesnicou

Klávesnica, touchpad, dobre čitateľný displej a kvalitné fotoaparáty.

KOMENTÁRE

Pozrime sa na pád predsedu Danka z výslnia

Aj keby výložky z pyžamy neodpáral, určite im už bozkami lásku neprejavuje.

Neprehliadnite tiež

Analytici: Ficove zajacoviny sú určené ľudu, nie Druckerovi

Reči premiéra o tom, že tvrdo zakročí proti úsporným opatreniam VšZP, sú podľa expertov prejavom Ficovho populizmu, nie nespokojnosti s Druckerom

Janušeka za kontrolu podniku v Žiline aj platia

Exministra, ktorému hrozí dvadsaťročný trest za nástenkový tender, používa magistrát ako prvok verejnej kontroly

Pozrite si, na čom chce šetriť štátna poisťovňa, aby sa dostala zo straty

Denník SME prináša zoznam úsporných opatrení, ako ho navrhla štátna poisťovňa a schválil Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Súdna rada vyjadrila znepokojenie nad zámerom poľskej vlády v oblasti justície

Podľa návrhu poľskej vlády by mala byť súdna rada v tejto krajine po novom dvojkomorová.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop