AKTUALIZOVANÉ 18:24

Fico sa s maďarským premiérom stretne už túto sobotu

Obaja premiéri sa stretnú na slovensko-maďarskej hranici v Komárne a Komárome.

RATISLAVA, BUDAPEŠŤ. Premiéri SR a Maďarska Robert Fico a Ferenc Gyurcsány sa stretnú v sobotu v Komárne. Podľa agentúry MTI o tom dnes informoval hovorca maďarskej vlády Dávid Daróczi.

Ako upresnil, premiér Gyurcsány po tom, ako rokoval s predsedom Strany maďarskej koalície (SMK) a s jej podpredsedami, zatelefonoval premiérovi Ficovi a dohodli sa na stretnutí. "SMK víta tento krok a je pripravená stretnúť sa s predsedom vlády SR Robertom Ficom," uviedla na dnešnú iniciatívu maďarského premiéra hovorkyňa SMK Eva Dunajská.

Maďarská vláda pokladá za potrebné, aby čo najskôr došlo k pracovnej schôdzke medzi oboma premiérmi, ktorí tak posilnia svoju oddanosť európskym normám, hodnotám a princípom spolužitia, povedal Daróczi.

Ako dodal, je dôležité, aby obe krajiny spoločne potvrdili, že ich lídri sa nepoddajú radikálnemu nacionalizmu a extrémizmu.

Hovorkyňa slovenského premiéra Silvia Glendová potvrdila sobotňajšie stretnutie na slovensko-maďarskej hranici v Komárne a Komárome. Podľa nej pôjde o pracovné stretnutie, na ktorom sa obidvaja zhodli. Podrobnosti stretnutia sa pripravujú.

Csáky: Je to šanca, nie zlom

Stretnutie predsedov vlád Slovenskej a Maďarskej republiky Roberta Fica a Ferenca Gyurcsánya, ktoré sa uskutoční v sobotu 15. novembra, neznamená zlom v slovensko-maďarských vzťahoch, ale šancu na zníženie veľkého napätia a ich korekciu.

"Bez politickej vôle na strane slovenskej vládnej koalície sa tieto vzťahy nemôžu zmeniť," uviedol na dnešnej tlačovej besede predseda Strany maďarskej koalície (SMK) Pál Csáky s tým, že vláda má v rukách všetky mocenské páky na to, aby tak urobila.

Zdôraznil, že vzťahy sa nedajú kvalitatívne zmeniť bez toho, aby sa prestali urážať príslušníci iného národa a predstavitelia vládnej garnitúry neplnili dané sľuby. Csáky pripomenul, že sa okrem toho vydávajú rozhodnutia, ktoré znemožňujú pokojné spolunažívanie etník na Slovensku. Ako príklad uviedol vydanie vlastivedy pre školy s maďarským vyučovacím jazykom.

Csáky dúfa, že pracovné rokovanie oboch premiérov bude zmysluplné a užitočné, čím sa otvorí šanca na ďalšie oficiálne schôdzky. Opätovne deklaroval pripravenosť delegácie SMK na stretnutie s premiérom SR, na ktorom by chceli diskutovať o vecných a nie politických problémoch.

SMK sa podľa Csákyho stretne v sobotu s Gyurcsányom. Hovorca maďarskej vlády Dávid Daróczi dnes spresnil, že premiér MR po tom, ako rokoval s lídrom SMK a s jej podpredsedami, zatelefonoval premiérovi Ficovi a dohodli sa na stretnutí. Csáky zdôraznil, že napriek tomu sa nepovažujú za mediátorov, keďže Slovensko mediátorov nepotrebuje.

Aj Gašparovič sa chce stretnúť

Počas dnešnej návštevy Poľskej republiky požiadal slovenský prezident Ivan Gašparovič svojho maďarského partnera Lászlóa Sólyoma o stretnutie vo veci slovensko-maďarských vzťahov. Na pozvanie prezidenta SR maďarská hlava štátu zatiaľ neodpovedala.

Ivan Gašparovič chce stretnutím dosiahnuť, aby spoločne odsúdili extrémizmus na obidvoch stranách Dunaja a vyzvať na spoluprácu a porozumenie na zlepšenie vzťahov medzi oboma národmi. TASR o tom informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

"Prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi záleží na tom, aby hlavy štátov odmietli súčasné smerovanie slovensko-maďarských vzťahov," vysvetlil. Dodal, že prezidenti by mohli nadviazať na vzájomnú spoluprácu spred dvoch rokov, kedy spoločne navštívili univerzity v maďarskej Pilíšskej Čabe a Banskej Bystrici a diskutovali so študentmi. Aj toto stretnutie inicioval podľa Trubača slovenský prezident. V tom čase mala prebiehať na oboch stranách diskusia okolo prípadu Hedvigy Malinovej.

Maďarský prezident navštívil oficiálne Slovensko krátko po jeho nastúpení do funkcie v roku 2005. Oficiálna návšteva prezidenta Ivana Gašparoviča sa v Maďarsku doteraz neuskutočnila. UPOZORNENIE : TASR vydá k správe zvukový záznam.

Na hranici čítali hlásenie

Stretnutie v Komárne potvrdil aj maďarský poslanec Gábor Fodor zo Zväzu slobodných demokratov, ktorý na hraničnom moste spolu s poslankyňou za SDKÚ-DS a prezidentskou kandidátkou Ivetou Radičovou prečítal spoločné vyhlásenie za slovensko-maďarské zmierenie.

Vo Výzve na dialóg odmietli násilie a silnejúcu neznášanlivosť medzi Slovákmi a Maďarmi. "Nahlas sa preto ozývame proti extrémistom na oboch stranách a proti tým, ktorí chcú znovu vybudovať hranice medzi našimi dvoma národmi. Vyzývame politické strany v oboch krajinách, aby sa k nám pridali."

"Naše národy znášali následky útlaku a nenávisti 20. storočia, 21. storočie nám dáva príležitosť stať sa členmi jedného spoločenstva v rámci Európskej únie. Nahlas sa preto ozývame proti extrémistom na oboch stranách a proti tým, ktorí chcú znovu vybudovať hranice medzi nami."

Za účasti starostu Komároma, poslanca maďarských vládnych socialistov Jánosa Zatykóa, poslanca za SMK Bélu Bugára a starostu Komárna Tibora Bastrnáka vyzvali politické strany na oboch stranách, aby sa pridali k dialógu a odmietli násilie.

Fodor verí, že demokratickí politici na Slovensku dokážu prispieť k zlepšeniu vzťahov, aj keď súčasťou vládnej koalície je extrémistická Slovenská národná strana Jána Slotu. Poukázal na najväčší rozdiel medzi Slovenskom a Maďarskom. Kým na Slovensku sú vo vláde nacionalisti, v maďarskej vláde ani v parlamente nacionalistická strana nie je. "Máme problémy s nacionalistickými skupinami a združeniami, ale všetky sú mimoparlamentné. Každá vláda, ktorá spolupracuje s extrémistami, sa dostane pod ich tlak a určujú jej politiku," skonštatoval Fodor.

Radičová aj Fodor trvajú na tom, aby Slovensko vyšetrilo policajný zásah na futbalovom štadióne v Dunajskej Strede. Zásah proti obidvom zúčastneným stranám bol podľa Radičovej nevyhnutný, či bol adekvátny, musia vyšetriť príslušné orgány. "V každom prípade dôkazy o tom, či bol nevyhnutný, je nutné predložiť. O tom niet diskusie," povedala Radičová. "Očakávame od slovenskej vlády, že podrobne vyšetrí a vyrieši prípad v Dunajskej Strede," dodal Fodor.

Stretnutie ešte pred pár týždňami "nepotrebné"

Na stretnutie premiérov dlhodobo vyzýva slovenská strana, ktorá chce riešiť sporné otázky okolo extrémizmu v Maďarskej republike, ale aj výhrady maďarských predstaviteľov k uplatňovaniu menšinových práv na Slovensku. Z maďarskej strany navyše zaznieva kritika voči niektorým výrokom predsedu SNS Jána Slotu, ktoré pokladajú za urážlivé.

Maďarská ministerka zahraničných vecí Kinga Gönczová nepovažovala oficiálne stretnutie premiérov SR a MR za potrebné ešte 22. októbra. K otázke pozvania maďarského premiéra na oficiálnu návštevu ministerka pre maďarské médiá povedala, že existuje priebežný dialóg medzi premiérmi, ktorí sa často stretávajú. "Povedali sme si, že teraz nepotrebujeme stretnutie v protokolárnych rámcoch na červenom koberci, ktoré je určené skôr pre verejnosť a navonok by deklarovalo, aké dobré sú vzájomné vzťahy: na takúto schôdzku teraz naozaj nie je vhodná doba," zdôraznila.

Medzitým však maďarská strana kritizovala zásah voči maďarským futbalovým fanúšikom na zápase DAC Dunajská Streda so Slovanom Bratislava a teraz žiada jeho dôkladné prešetrenie, v Budapešti sa konala séria extrémistických demonštrácií spojených okrem iného s pálením slovenskej vlajky a antisemitskými vyhláseniami. Priamo na slovenské územie prešlo 28 maďarských občanov v nacistických uniformách, údajne aby si pripomenuli výročie Viedenskej arbitráže.

Swoboda je znepokojený

Za znepokojujúce dnes označil napätie medzi Slovenskom a Maďarskom poslanec Európskeho parlamentu za Sociálnodemokratickú stranu Rakúska (SPÖ) Hannes Swoboda.

Podpredseda frakcie európskych socialistov zároveň vyzval obe strany, aby preukázali zdržanlivosť a brzdili extrémistov. Za úplne neakceptovateľné označil Swoboda vystupovanie polovojenských krajne pravicových skupín v Maďarsku, v pohraničných oblastiach a na území Slovenska. Európski sociálni demokrati vyzvú Európsky parlament, aby konečne presvedčil maďarského opozičného lídra Viktora Orbána, aby jasne odsúdil tieto skupiny, povedal Swoboda.

Ako podotkol, v mene socialistickej frakcie sa on sám už dlhšie usiluje o dosiahnutie porozumenia medzi Slovákmi a maďarskou menšinou na Slovensku. Tieto pokusy však podľa neho opakovane podkopávajú jednak radikálne výroky predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Jána Slotu, ako aj niektoré postoje predsedu Strany maďarskej koalície (SMK) Pála Csákyho.

Podľa Swobodu by bolo potrebné, aby obaja premiéri vypracovali spoločný plán na zlepšenie vzťahov a zabránenie provokácií zo strany extrémistov.

Belousovová protestuje

Prvá podpredsedníčka SNS Anna Belousovová nesúhlasí s názorom maďarského premiéra Ferenca Gyurcsánya, podľa ktorého Slovensko aj Maďarsko provokujú nacionalisti z obidvoch strán. "To sú reči o tom, že sú proti nacionalizmu na jednej aj druhej strane... Pardon, ale na Slovensku problémy s extrémizmom neboli," povedala pre TASR o rozhodnutí maďarských politických predstaviteľov začať rokovať so slovenskou stranou o zmiernení napätia medzi oboma štátmi.

"My sme neboli protestovať v Budapešti, Slováci žiadnych extrémistov za hranice neposielali. Extrémizmus sa sem vyváža z Maďarska," dodala.

Slovensko má podľa nej v oblasti extrémizmu "upratané" a akékoľvek takéto prejavy sú trestné a aj v praxi trestané. Maďarskí politici sa podľa Belousovovej rozhodli pre rokovania so slovenskou stranou najmä preto, lebo to s tolerovaním extrémistických prejavov prehnali a začali v Európskej únii strácať prestíž.

Ideálnym výsledkom rokovaní medzi Slovenskou a Maďarskou republikou by bol podľa Belousovovej záväzok maďarskej strany prijať normu, ktorá by zakázala existenciu polovojenských a extrémistických organizácií na území štátu a postavila mimo zákona všetky prejavy rasizmu a národnostnej neznášanlivosti.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 3. Rastie nám pokrivená generácia?
 4. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 7. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Detské zúbky sú veda
 2. Štartujú jesenné módne dni v Poluse
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Rastie nám pokrivená generácia?
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 6. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 7. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 8. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 9. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 21 677
 2. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku 12 148
 3. Rastie nám pokrivená generácia? 9 884
 4. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 2 472
 5. Intímna hygiena – celoročná záležitosť 2 427
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 2 148
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 551
 8. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji 1 425
 9. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 364
 10. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky 1 103

Téma: Viktor Orbán


Článok je zaradený aj do ďalších tém Maďarsko, Wizz Air

Hlavné správy zo Sme.sk

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.

PLUS

Angela Merkelová: Krízová manažérka, ktorá ochránila Nemcov

Má dobré nervy a zvláda krízové situácie.

Neprehliadnite tiež

Domov

Aké stíhačky môže kúpiť Slovensko a ktoré ponuky sú nereálne?

Rozhodovať sa bude len medzi gripenmi a stíhačkami F-16. Analytik by radšej bral menej kusov, ale modernejších lietadiel

Domov

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine kontrolovaných zmrzlinární zistili hygienici nedostatky.

Domov

Z eurofondov sa nič nerozkradlo, Plavčan urobil kroky, hovorí Paška z SNS

Vláda robí dlhodobé opatrenia proti korupcii, povedal Ján Podmanický zo Smeru.

Domov

Danko nemá problém zasmiať sa na ľudovej tvorivosti aj na jeho účet

Prekáža mu, keď niektoré strany manipulujú verejnou mienkou.