BRATISLAVA. Cudzincom, ktorí neuspeli so žiadosťou o azyl na Slovensku, bude od 1. decembra poskytnutá bezplatná právna pomoc. Vyplýva to z novely zákona o azyle, ktorú podpísal dnes prezident SR Ivan Gašparovič.
Slovensko týmto krokom transponuje európsku smernicu ukladajúcu členským štátom EÚ povinnosť zabezpečiť žiadateľom o udelenie azylu právo na bezplatnú právnu pomoc a zastúpenie. "Základnou podmienkou je ale zamietavé rozhodnutie rozhodujúceho orgánu," upozorňuje ministerstvo vnútra (MV).
Právna norma si vyžiada zvýšený nárok na štátny rozpočet, keďže Centrum právnej pomoci bude musieť prijať ďalších 15 ľudí. Výdavky na ich mzdy, platy, služobné príjmy a ďalšie položky dosiahnu na budúci rok vyše 17 miliónov Sk (564.297 eur). V roku 2010 to bude 14,5 milióna Sk (481.312 eur) a v roku 2011 takmer 14,8 milióna Sk (491.270 eur). Nižšie sumy v posledných dvoch rokoch sú spôsobené znížením položky tovary a služby o 1,5 milióna Sk (49.791 eur).
Novela dáva zároveň ministerstvu vnútra oprávnenie skončiť z humanitných dôvodov umiestnenie žiadateľa o udelenie azylu v prijímacom centre a umiestniť ho v záchytnom tábore. Pôjde predovšetkým o možné prípady ťažko chorých osôb, tehotných žien či rodín s malými deťmi.
Nová právna úprava zákona o azyle tiež navrhuje rozšíriť prípady, keď sa preukaz žiadateľa o udelenie azylu, ktorý sa mu vydá po príchode do záchytného tábora, považuje za doklad totožnosti. "Pôjde o prípady žiadateľov, ktorí mali na území SR povolený prechodný alebo trvalý pobyt, pričom nie je rozhodujúce obdobie, kedy mali povolený pobyt, ale skutočnosť, že už preukázali svoju totožnosť dokladom vydaným v krajine ich pôvodu," vysvetľuje MV. V súčasnosti sa preukaz žiadateľa o udelenie azylu považuje za doklad o jeho totožnosti len vtedy, ak sa mu zadržal cestovný alebo iný doklad totožnosti.
MV chce tiež prostredníctvom tejto novely uľahčiť "život" študentom. Povolenie na prechodný pobyt sa im bude po novom vydávať na celú predpokladanú dobu štúdia, "ak k žiadosti priložia doklad potvrdzujúci, že ich prijali na štúdium na dlhšiu dobu (napr. stredoškoláci na štyri roky)". V súčasnosti sa udeľuje povolenie na pobyt spravidla na školský rok. "Keďže cudzinci prichádzajú na Slovensko vo väčšine prípadov študovať na stredných a vysokých školách, udelením povolenia na viac rokov sa odbremenia od každoročného obnovovania povolenia na pobyt a taktiež sa podstatne zníži administratívna zaťaženosť policajtov," ozrejmuje rezort svoj zámer.
Ak cudzinec z nejakého dôvodu ukončí štúdium, je povinný oznámiť to policajnému útvaru, ktorý mu povolenie na pobyt zruší. Rovnakú oznamovaciu povinnosť má aj škola.