BRATISLAVA. Najvyšší súd sa nebude zaoberať žalobou environmentalistov, ktorí podali sťažnosť na súd proti nečinnosti zodpovedných štátnych orgánov v prípade dostavby Jadrovej elektrárne Mochovce. "Najvyšší súd SR vydal 31. októbra uznesenie, ktorým rozhodol o zastavení konania z dôvodu stiahnutia žaloby zo strany Greenpeace po tom, ako aktivisti dostali na vyjadrenie písomné stanovisko Úradu jadrového dozoru (ÚJD) SR k žalobe," informovala TASR hovorkyňa úradu Miroslava Pirožeková.
"Najvyšší súd ďalej konštatuje, že konanie vo veci by bolo aj tak zastavené vzhľadom na to, že odpadli dôvody konania," priblížila. Ako pre TASR objasnila hovorkyňa Greenpeace Lucia Szabová, žalobu podali z dôvodu nečinnosti ÚJD ohľadne stavebného povolenia. "Keďže úrad začal konať, čím bola splnená naša požiadavka, žalobu sme stiahli," vysvetlila. Pripomenula, že je dôležité, aby stavba prešla posúdením vplyvov na životné prostredie v súlade s platnou legislatívou.
Ochranári chceli žalobou dosiahnuť posúdenie dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne z hľadiska dopadov na životné prostredie. Greenpeace dlhodobo kritizuje, že elektráreň sa má stavať podľa stavebného povolenia z roku 1986 a že počas povoľovacieho procesu neprebehlo posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA). Práve EIU považujú environmentalisti za kľúčový prvok zapojenia verejnosti do posúdenia takýchto projektov. Organizácia zároveň trvá na tom, že schvaľovanie projektu tohto rozsahu sa musí uskutočňovať podľa v súčasnosti platných zákonov a štandardov.
Dostavba blokov prejde procesom EIA pred vydaním povolenia na prevádzku Úradom jadrového dozoru na základe požiadavky ministerstva životného prostredia. Ako pre TASR v septembri objasnil hovorca rezortu Peter Višváder, posudzovať sa bude technologická časť projektu. Investor stavby, taliansky Enel, by mal podľa informácií ministerstva predložiť zámer na posúdenie vplyvov na životné prostredie do konca roka.