BRATISLAVA. Správna rada občianskeho združenia Človek v ohrození udelí dnes na slávnostnom otvorení 9. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet vysokému predstaviteľovi medzinárodného spoločenstva v Bosne a Hercegovine Miroslavovi Lajčákovi cenu za prácu v krízových oblastiach sveta.
Podľa združenia Lajčák ocenenie získal za nasmerovanie Bosny a Hercegoviny, vojnou najzdecimovanejšieho štátu bývalej Juhoslávie, na cestu európskej integrácie". Pod jeho dohľadom krajina podpísala Stabilizačnú a asociačnú dohodu s Európskou úniou. Podarilo sa mu tiež presadiť dôležitú policajnú reformu, nevyhnutnú pre budúce členstvo krajiny v EÚ. Titul Osobnosť roka mu udelil aj najväčší bosniansko-srbský denník a denník bosnianskych moslimov.
V reakcii na udelenie ceny Lajčák uviedol: V slovenskom prostredí sa krízovým oblastiam sveta venuje málo pozornosti. A to aj v prípadoch, keď sa nás priamo týkajú alebo ich máme takpovediac za rohom. Počas pôsobenia v Sarajeve si oveľa viac uvedomujem, aká dôležitá je dlhodobá kultivácia nášho domáceho prostredia, osobitne mladšej generácie. Bez podpory a pochopenia u nás doma sa nám bude ťažko presadzovať slovenský vklad v globálnych témach a otázkach, ktoré sa týkajú zahraničnej politiky a bezpečnosti celej Európy."
Cenu prevezme namiesto Lajčáka z rúk predsedu Výboru Národnej rady SR pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien Lászlóa Nagya diplomatova manželka Jaroslava Hargašová-Lajčáková.
Cenu Človeka v ohrození za prácu v krízových oblastiach udeľuje Správna rada združenia už po šiesty raz. Doteraz ju získali doktori Trnavskej univerzity, zdravotníci Slovenského Červeného kríža, koledníci Dobrej noviny, mediátor Dušan Ondrušek z Partners for Democratic Change a in memoriam Michal Šebesta, humanitárny pracovník občianskeho združenia Magna Deti v núdzi.
TASR informovala Ivana Kullová, PR manažérka OZ Človek v ohrození.