TRENČÍN. Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka (TnUAD) chce po komplexnej akreditácii ostať univerzitou, jej rektor Miroslav Mečár preto chystá organizačné zmeny, chce obmedziť počet externistov a zaviesť poplatky za externé štúdium, či menovať a z iných univerzít „kupovať“ ďalších profesorov.
Práve nedostatok profesorov a docentov a ich vyšší vek spôsobuje podľa Mečára univerzite najväčší problém. Po komplexnej akreditácii sa rozhodne, ktoré slovenské univerzity aj ostanú univerzitami, a ktoré sa stanú vysokými školami alebo odbornými vysokými školami. Od štatútu bude závisieť aj množstvo peňazí, ktoré školy dostanú od štátu.
Podľa Mečára TnUAD už odovzdala akreditačný spis pre komplexnú akreditáciu a tento mesiac očakáva príchod členov akreditačnej komisie. Komisia má rok na previerku univerzity a tá bude mať rok na odstránenie chýb. „Pritvrdím na dekanov, do konca roka musia vypracovať plány rozvoja fakúlt. Možno budú musieť niektorí ľudia odísť,“ povedal Mečár. Podľa jeho slov majú najväčšie problémy na Fakulte sociálno-ekonomických vzťahov (FSEV), kde študuje väčšina z 8 060 študentov univerzity. Práve na tejto fakulte pôsobil Mečár ako dekan pred jeho menovaním za rektora a chce sa na ňu zamerať najviac.
Zmeny plánuje aj na troch technických fakultách. Podľa jeho názoru by mali byť bakalári vyučovaní spolu a až na druhom stupni by sa mali špecializovať. Mečár dodal, že rozvoj univerzity brzdí nedostatok internátov. Preto sa v blízkom čase stretne s predsedom Trenčianskeho samosprávneho kraja Pavlom Sedláčkom, primátorom Branislavom Cellerom a miestnymi podnikateľmi, aby hľadali spoločné riešenie.