Trnava 12. novembra (TASR) - Prvýkrát od ustanovenia samostatnej Trnavskej arcidiecézy a tiež prvýkrát od vyhlásenia Dómu sv. Mikuláša za pútnické miesto sa vo štvrtok 13. novembra začne v Trnave tradičná Novéna Trnavskej Panny Márie. Deväť dní trvajúca pobožnosť katolíckych veriacich sa ponesie v znamení blížiaceho sa 300. výročia zázračného slzenia obrazu Panny Márie, ktorá zachránila mesto pred morom.
Tohtoročná Novéna je venovaná Roku sv. Pavla. Spolu sa počas sviatku uskutoční okolo 50 omší, z nich dve v maďarskom jazyku a jedna polnočná omša s programom pre mládež. Hlavné omše sa až do piatku 21. novembra budú konať vždy o 18. hodine. "Každým rokom boli na deviatniku kazateľmi biskupi našej, ešte nerozdelenej Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy. V tomto roku dekan farnosti rozhodol, že večerné omše budú slúžiť dekani jednotlivých dekanátov," povedal pre TASR trnavský arcibiskup Ján Sokol. Tým sa poruší i tradícia, že záverečnú omšu slúži arcibiskup. "Biskupi budú teraz na bohoslužbách iba v úlohe účastníkov," dodal Sokol.
Témou jednotlivých kázní na deviatniku bude životopis sv. Pavla a jeho listy. Na každej večernej omši si veriaci budú môcť vypočuť aj hosťujúci spevokol-okrem iného Suchovský spevácky zbor zo Suchej nad Parnou, Cantica sacra Tyrnaviae, Laudamus a Bradlan z Trnavy, Glóriu zo Zohora, chrámový zbor z Vrábiel, zbor cirkevného gymnázia z Bratislavy. Na záver sa predstaví Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša, ktorý spieva liturgiu v latinčine.
Tradícia Novény vznikla v polovici 18. storočia. Svedectvá Trnavčanov v historických dokumentoch dokazujú, že slziaci obraz Panny Márie zastavil v roku 1710 silnú epidémiu moru. Vtedy obyvatelia v zúfalstve prosili 21. novembra o záchranu Bohorodičku, v procesii niesli jej obraz mestom. Epidémia si od toho dňa už nevyžiadala ďalšie obete, a tak sa Trnavčania rozhodli bez ohľadu na náboženskú príslušnosť 21. november svätiť a pripravovať sa naň pôstom.
Obraz Panny Márie dal namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Počas roka umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotického Dómu sv. Mikuláša. Je kópiou ikony z kláštora sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Obraz slzil aj niekoľkokrát pred rokom 1710, vždy ako predzvesť katastrof, ktoré Trnavu čakali.
Na novéne sa každoročne zúčastňujú tisíce veriacich nielen z Trnavy a jej blízkeho okolia, ale na omše prichádzajú zo vzdialených miest celého Slovenska. Deviatnik neporušil svoju tradíciu ani počas socializmu, stal sa práve platformou pre verejné proklamovanie vtedy neželaných názorov. Od začiatku osemdesiatych rokov do roku 1989 bola novéna takmer pútnym miestom, tŕňom v oku predstaviteľom vtedajšej moci boli hlavne nočné omše, na ktorých sa stretávala veriaca mládež. Koná sa vždy v rovnakom termíne od 13. do 21. novembra.