ZVOLEN. Vojaci obžalovaní z krádeže šiestich delostreleckých mín tvrdia, že s nimi nechceli obchodovať . Chceli ich vraj použiť ako učebné pomôcky a suveníry. Vojenský prokurátor ich obžaloval z nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Ak ich Vojenský obvodový súd v Banskej Bystrici uzná vinnými, hrozí im trest od sedem do desať rokov. Vojaci sú zatiaľ postavení mimo službu.
Špeciálna skupina z Úradu boja proti organizovanej kriminalite z Banskej Bystrice v spolupráci s Vojenským obranným spravodajstvom zadržala dvoch vojakov z Martina v polovici apríla tohto roku medzi Podzámčokom a Zvolenom. Z Vojenského výcvikového priestoru Lešť sa snažili vyviezť v služobnom nákladnom aute dve debničky so šiestimi ostrými delostreleckými mínami ráže 82 milimetrov. Na čiernom trhu stojí jedna mína okolo tisíc dolárov. Na Slovensku je to ojedinelý prípad.
Delostrelecké míny používala armáda pri streľbách. Vojaci muníciu zaevidovali ako vystrelenú a schovali ju vo vojenskom výcvikovom priestore. Potom sa pre ňu vrátili. Špeciálne jednotky sledovali páchateľov dlhšie. Pri vopred pripravenej akcii obidvoch zadržali aj s muníciou.
Sudca Vojenského obvodového súdu v Banskej Bystrici nezistil včera nezákonný postup polície v prípade a prijal obžalobu. Vojaci z Martina budú teda čeliť obžalobe pred súdom. Vojenský prokurátor nesúhlasil s dohodou o vine a treste. Zdôvodnil to tým, že neboli splnené zákonné požiadavky.
Z mínometných granátov sa dajú jednoducho urobiť nástražné výbušné systémy s veľkou ničivou silou. Jedna mína dokáže zraniť ľudí v okolí 300 metrov. Vojenské a polovojenské jednotky ich používali počas konfliktu v bývalej Juhoslávii. Ak by mína vybuchla v uzavretom priestore, v jej dosahu by nezostal nikto živý.
V ukradnutých mínometných granátoch bolo dosť trhaviny na jednoduché vyrobenie nástražného výbušného systému. Na jeho výrobu treba podľa expertov minimálne 400 gramov trhaviny. V delostreleckých mínach je pol kilogramu až kilogram.

Beata
Balogová
