BRATISLAVA. Maďarskí intelektuáli zo Slovenska dnes vo vyhlásení vyzvali slovenských politikov, aby prestali neustále spochybňovať lojalitu Maďarov žijúcich na Slovensku, boli lojálni voči nim - občanom tohto štátu, a zdržali sa protimaďarských výrokov.
"Dvadsať rokov po zmene režimu nech konečne nejaký zodpovedný slovenský politik povie: občania maďarskej národnosti a príslušníci ostatných menšín, žite tak, aby Vám bolo v tomto štáte dobre, používajte svoj materinský jazyk, rozvíjajte svoju kultúru, zúčastňujte sa na spravovaní vecí verejných, buďte rovnoprávnou súčasťou nášho spoločného štátu," uvádza sa vo vyhlásení.
Podpísaných je 28 signatárov, ktorí sa označujú za maďarských intelektuálov zo Slovenska. Medzi nimi sú napríklad spisovateľ Lajos Grendel, politológ László Öllös, bývalý veľvyslanec a politológ Kálmán Petőcz, či vydavateľ László Szigeti.
Podľa skupiny intelektuálov sa vynucuje od nich lojalita vtedy, keď sú lojálni, spochybňuje sa používanie maďarského jazyka vtedy, keď sa ľudia už pomaly boja na verejnosti po maďarsky prehovoriť. "Niektorí politici chcú zákonmi zasahovať do nášho súkromia, pričom sa odvolávajú na demokraciu a verejný záujem. My si uvedomujeme, že sme občanmi Slovenskej republiky, radi tu žijeme, veď tu je naša rodná zem a domov. Privítali by sme však, keby naši štátni a vládni predstavitelia z času na čas prejavili záujem o dialóg s nami a pozorne si vypočuli naše názory," napísali.
Vysoko si vážia, že maďarský štát považuje za svoju ústavnú povinnosť starať sa o ich osud. "Práve preto je však potrebné – pri plnom rešpektovaní rovnocennosti, sebaúcty a národnej hrdosti partnera – venovať maximálnu pozornosť spoznaniu jeho stanovísk, je potrebné spoločne vytvoriť a zdokonaliť inštitucionálne formy dialógu," píšu maďarskí intelektuáli. Maďarský štát podľa nich hrdo vyhlasuje, že svoju politiku voči Maďarom žijúcim za hranicami vytvára výlučne v súlade so záujmami a názormi príslušných maďarských menšín. "Aby tomu bolo naozaj tak, musel by si častejšie vypočuť predstaviteľov občianskej spoločnosti a inteligencie reprezentujúcich maďarskú menšinu na Slovensku a nemal by sa spoliehať len na úsudok niekoľkých jej politikov," upozorňujú signatári vo vyhlásení.
Zároveň vyzvali tých, ktorí cítia nutkanie vyjadriť svoj názor neštandardným spôsobom, aby neurážali hrdosť slovenského národa, a ak prekročia štátne hranice, nech rešpektujú zákony Slovenskej republiky a záujmy maďarskej menšiny. "Ak tak nekonajú, tým nám len škodia! Znechutia aj tých Slovákov, ktorí k nám pristupujú s pochopením a podporujú nás. Nebojujme proti strašiakom umelo vytvoreným niekoľkými politikmi a extrémistickými skupinami, ale racionálne a triezvo zmapujme všetky problémy a spoločne pre ne nájdime reálne riešenia – na Slovensku, v Maďarsku i v Európe," vyzývajú intelektuáli.
Maďarskí intelektuáli zo Slovenska tiež konštatujú, že slovensko-maďarské vzťahy klesli na doteraz nevídanú, vo vzťahu dvoch susediacich štátov Európskej únie skutočne nedôstojnú úroveň. "Je najvyšší čas začať hľadať konkrétne riešenia na reálne problémy, s účasťou všetkých zainteresovaných. Je potrebné rokovať, prerozprávať spoločné veci, avšak v dobrej vôli, ináč nedosiahneme želaný výsledok," napísali. Zároveň vítajú, že sa objavili náznaky ochoty k pokračovaniu dialógu.