SLOVENSKÁ ĽUPČA. Stará skládka tuhého komunálneho odpadu (TKO) pri Slovenskej Ľupči o rozlohe viac ako dva hektáre sa zmenila na zelenú lúku.
Dnes oficiálne ukončili jej uzavretie a rekultiváciu. Náklady na tieto práce dosiahli vyše 20,5 milióna Sk (713.669 eur). Z nich 75 percent poskytol Európsky fond regionálneho rozvoja. Ďalších 20 percent získala obec zo štátneho rozpočtu a päť percent nákladov vyčlenila zo svojho rozpočtu.
"Na starej skládku TKO je uložených približne 75.000 m3 odpadu, jeho maximálna hrúbka je 11 metrov. Dodávateľ stavby INGPORS, s.r.o., Dolné Vestenice zabezpečil okrem prípravných prác aj úpravu telesa skládky. Urobil na nej kryciu a rekultivačnú vrstvu a vybudoval odvodňovaciu priekopu a monitorovací systém," informoval TASR starosta Slovenskej Ľupče Peter Lakomčík.
Odpad na skládku TKO pri Slovenskej Ľupči začali vyvážať v roku 1984 nielen z tejto obce, ale aj z Podkoníc, Ľubietovej, Moštenice a Lučatína, ako aj z vtedajšieho národného podniku Biotika. Jej prevádzkovateľom bol tamojší miestny národný výbor, ale nebola vybudovaná podľa najnovších technológií. Nemala zabezpečený systém na zachytávanie a zber priesakovej vody a nevytvárala si fond na jej možnú rekultiváciu, preto ju príslušný štátny orgán v roku 1990 uzavrel, dodal Lakomčík.
Všetka zodpovednosť na riešenie tejto environmentálnej záťaže v území, ktoré je aj II. ochranným pásmom vodného zdroja Ľadová studňa a tiež v ochrannom pásme Národného parku Nízke Tatry, zostalo na obci Slovenská Ľupča. Tá vlastné financie na jej rekultiváciu nemala, preto vypracovala projekt a uchádzala sa o ne z Operačného plánu Základná infraštruktúra.
Po získaní nenávratného finančného príspevku práce na uzavretí a rekultivácii skládky TKO začal ich dodávateľ v októbri minulého roku. Slovenská Ľupča teraz nemá vlastnú skládku, odpad z obce vyváža dodávateľská firma na modernú skládku v lokalite Škradno pri Banskej Bystrici.