BRATISLAVA. "Napriek tomu, že počet sobášov klesá, počet rozvodov mierne rastie," uviedol pre TASR sociológ Karol Pastor. Podľa publikácie Ohrozená rodina na Slovensku sa dlhodobo klesajúci trend sobášnosti začal prehlbovať od roku 1995, pričom neskôr sa zastavil a do roku 2004 začal počet sobášov naopak stúpať. Rast sobášnosti, ktorý začal v roku 2001, sa zastavil v roku 2005.
"Sobášnosť je stále nízka, najnižšia bola v roku 2001 a odvtedy to mierne stúplo," vysvetlil Pastor. Poznamenal, že na vývoj situácie vplýva aj to, že deti nevychováva škola a rodičia, ale televízia, médiá a internet. Dôvodov vidí Pastor viacero, patria sem napríklad zmeny v spoločnosti, životného štýlu, ekonomické faktory či to, že sa z ľudí stávajú individualisti. Pokles sobášnosti spôsobil aj ich odklad do vyššieho veku, ako aj uprednostňovanie alternatívnych spôsobov spolužitia. Ako upozornil Pastor, tým, že dvojice spolu žijú v spoločnej domácnosti už pred svadbou, sa vystavujú väčšiemu riziku rozvodu po vstupe do manželstva. Riziko rozvodu tiež stúpa s nižším vekom pri vstupe do manželstva. Podotkol, že na pokles sobášnosti vplýva aj pokles religiozity, ktorý je na Slovensku badateľný.
Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR, v roku 2006 sa na Slovensku rozviedlo 12.716 manželstiev, pričom priemerný vek ich trvania bol 14,66 roka. Jedno a viac detí vzišlo z 8474 ukončených spolužití. Takmer dvakrát častejšie podali návrh na ukončenie manželstva ženy. Najväčšia rozvodovosť bola na západe krajiny, naopak najnižšia na východnom Slovensku. Medzi najčastejšie uvádzané dôvody rozpadu partnerského zväzku patrila rozdielnosť pováh, názorov a záujmov, s výrazným rozdielom nasledoval alkoholizmus a nevera. Najčastejšie sa rozvádzali osoby s ukončeným stredoškolským vzdelaním s maturitou.
V minulom roku sa rozvodom skončilo 12.174 manželstiev, pričom ich priemerné trvanie bolo 14,75 roku. Rozvedených bolo takmer 8000 partnerských zväzkov, v ktorých bolo aspoň jedno dieťa. Podobne ako v predchádzajúcom roku, ženy podali výrazne viac návrhov na rozvod ako muži, najväčšiu rozvodovosť zaznamenal Štatistický úrad SR na západe územia, najnižšiu na strednom Slovensku. Dôvody rozvodov boli v roku 2007 rovnaké ako v predchádzajúcom období. Najčastejšie sa opäť rozchádzali osoby so stredoškolským vzdelaním s maturitou.
V roku 2006 sa v SR zosobášilo 25.939 dvojíc, u viac ako 22.000 mužov aj žien išlo o prvú svadbu. Priemerný vek ženíchov bol 28,84 roku a neviest 26,24 roku. Najviac manželstiev sa oddalo na západe územia, naopak najmenej na strednom Slovensku. O rok neskôr sa do manželského zväzku rozhodlo vstúpiť 27.437 párov, pričom u vyše 23.000 mužov aj žien to bol vstup do prvého manželstva. Priemerný vek mužov bol 29,01 roku a žien 26,48 roku. Najvyšší počet uzatvorených manželstiev kopíroval podľa krajov trend z minulého roka.