BRATISLAVA. Používanie "hybridného jazyka" na jazykovo zmiešanom území je prirodzený jav. Počas dnešného rokovania Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport o návrhu novely školského zákona z dielne SMK to vyhlásil poslanec SNS Valentín Švidroň.
"Každý významný jazyk pripúšťa do svojej nomenklatúry aj cudzie výrazy," povedal. Švidroň tým reagoval na tvrdenie členov SMK, že v súčasnosti platných učebniciach vlastivedy a dejepisu pre základné školy s vyučovacím jazykom maďarským je použitý hybridný jazyk. Poslancom SMK sa totiž nepozdáva, že v maďarskom texte sú slovenské geografické názvy, pričom ich maďarský ekvivalent je v slovníku až na konci knihy. Vo svojej novele preto navrhujú, aby boli v texte geografické názvy uvedené v jazyku národnostnej menšiny.
Jeden z predkladateľov novely László Szigeti sa domnieva, že každý národ by mal dbať o čistotu jazyka. Vyjadril ale spokojnosť s tým, že sa o návrhu diskutuje a opoziční poslanci k nemu na výbore predložili tri pozmeňovacie návrhy. Ani jeden však neuspel.
Imre Andruskó z SMK chcel, aby pri prvom výskyte geografického názvu bol v zátvorke aj jeho ekvivalent v slovenčine, pri ďalších výskytoch by sa uvádzal len v jazyku národnostnej menšiny. Podpredseda KDH Martin Fronc navrhol, aby za pomenovaním v jazyku menšiny vždy nasledovala zátvorka so slovenským ekvivalentom. Tatiana Rosová z SDKÚ chcela, aby bola slovenská verzia názvu uvedená v "primeranej podobe".
Oľga Nachtmannová zo Smeru-SD, ktorého poslanci v prvom čítaní novelu podporili, na margo neschválených pozmeňovacích návrhov podotkla, že minister školstva Ján Mikolaj (SNS) už ohlásil prípravu nariadenia, podľa ktorého sa bude uvádzať geografický názov v slovenčine v prvom páde a nasledovať bude lomka s maďarským názvom. "Toto sa nám zdá ako racionálne riešenie. Myslíme si, že nie je potrebné dávať čiastkový problém priamo do zákona," vysvetlila. Nariadenie ministra však nie je pre vydavateľov učebníc záväzné.
Prítomní poslanci Smeru-SD napokon nezahlasovali ani za uznesenie, ktorým by výbor vyjadril súhlas s predloženou novelou a odporučil plénu NR SR novelu zákona schváliť.